Femina.cz > Vše o bydlení > Odhalujeme fígle výrobců pracích prášků. Neplať zbytečně, vyrob si prášek doma!
Odhalujeme fígle výrobců pracích prášků. Neplať zbytečně, vyrob si prášek doma!
Přestaň dotovat výrobce pracích prášků. Většina používá ty samé základní složky a je jedno, zda se jedná o obyčejný nebo ekologický prášek či gel, prakticky se liší jen v detailech. Přitom si doma vyrobíš snadno prací prostředek stejného složení a účinnosti za zlomek peněz. Pojď se podívat, jak probíhá šizení v praxi.
Ještě doznívá skandál, jehož odhalením bylo to, co víme už dávno: Na „Západě“ prodávané potraviny jsou kvalitnější než u nás, na Slovensku, nebo třeba v Maďarsku. Taky se mimo jiné laboratorně potvrdilo, že prací prášky v Německu obsahují mnohonásobně víc aktivních látek než u nás (to jsou ty modré šupinky). Konkrétně jde o aktivátor bělidla (TAED), který na internetu koupíš 200 gramů za 45 Kč. A víš, co je kouzelné? Na jeden kilogram poctivého, doma dělaného pracího prášku jich potřebuješ asi 7 g. A u nás prodávané prášky obsahují tak jeden dva gramy. Už chápeš, jak tě výrobci šidí? A tak je to i s ostatními složkami pracích prostředků!
Hlavní složkou prášku je vycpávka
Hlavní složkou všech pracích prášků je sodium sulfate (síran sodný), který nemá vůbec žádnou prací účinnost, snad jen že zajišťuje dobrou sypkost prášku. Jde tedy o plnidlo. Druhou látkou je prací soda (uhličitan sodný), který změkčuje vodu, odstraňuje mastné skvrny a dezinfikuje. Krom toho zvyšuje účinnost detergentu. Takže je v prášku nepostradatelný. Jeden kilogram prací sody koupíš kolem 30 korun. Podobné účinky má i jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný), která navíc i trochu bělí.
Poměrně zásadní složkou zvláště u bělících prostředků je perkarbonát sodný (sodium carbonate peroxide). Ten najdeš pouze v prášcích a nikoli v gelech. Jde o bělidlo, které se během praní rozkládá na sodu a peroxid, který má bělící efekt na bázi kyslíku. Jediný zádrhel je, že začíná účinkovat až při teplotách nad 60°C. Ovšem právě výše zmíněné TAED způsobí, že funguje už při 30°C. Cena perkarbonátu? Cca 40 korun za kilogram.
Tenzidy (alkylbenzensulfonany, alkylsulfáty, alkensulfonany), častěji zvané jako saponáty nebo detergenty jsou zásadní složkou, protože rozpouštějí nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. V prášcích se obvykle vyskytují uměle vyrobené nejčastěji z ropy nebo dehtu. Ovšem nejznámějším a nedostupnějším detergentem je mýdlo. Na prací prostředek je nejlepší mýdlo s jelenem, marseillské mýdlo apod. – cena kolem 20 Kč za 200 gramovou kostku.
Jinak prášky vylepšují složky, které mají na čistotu prádla malý nebo žádný vliv a jejich hlavním účelem je zvyšovat obsah balení. Spočítej si teď, kolik platíš za svůj oblíbený prací prášek a kolik stojí ty jeho zásadní přísady. Ty ti totiž stačí na přípravu domácího prášku, který tě vyjde na setinu ceny, podle toho, za kolik se ti je podaří sehnat a prací účinnost bude stejná, ne-li vyšší.
Jak na výrobu domácího pracího prášku?
Sypký prací prášek:
Základní složení, které používala i tvoje prababička. Používej na mírně zašpiněné barevné prádlo. Cena se bude pohybovat kolem 30 Kč za kilogram hotového prostředku.
Potřebuješ:
- 100 gramů mýdla na praní (s jelenem nebo jiné tukové)
- 1 kilogram práškové sody na praní
Mýdlo nastrouháš najemno a smícháš se sodou. Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na 1 várku prádla, podle zašpinění.
Domácí gel na praní
Použití stejné jako u průmyslově vyráběných gelů – na méně zašpiněné barevné prádlo.
Potřebuješ:
- 1 mýdlo na praní (marseillské, Jelen)
- 300 gramů práškové sody na praní
- 10 litrů převařené vody
- Můžeš navonět oblíbeným esenciálním olejem (cca 15 kapek) – není nutné
Mýdlo nastrouhej a rozmíchej v části převařené, vychladlé na cca 50°C vody. Po rozpuštění přimíchej sodu a opět míchej až do úplného rozpuštění. Postupně přilévej zbylou vodu. Přidej esenciální olej. Nech stát 24 hodin, aby proběhly všechny chemické procesy a je to hotové.
Luxusní prášek na bílé prádlo (takový, co mají jen v Německu ; -))
- 800 g sody na praní
- 1 mýdlo na praní (marseillské, Jelen…)
- 150 g bělidla (perkarbonát sodný)
- 7 g aktivátoru bělidla (TAED)
- 10 -15 kapek éterického oleje – není nutné
Postup je stejný jako při výrobě obyčejného prášku, jen mícháš více surovin. Ukládej do uzavíratelné nádoby. Dávkuj 1 – 2 polévkové lžíce.
Tak co, ještě si budeš kupovat prací prášky, nebo obětuješ 10 minut času a uděláš si ho doma? Dobrou zprávou je, že všechny použité suroviny jsou biologicky odbouratelné a nijak nepoškozují životní prostředí.
Text: Jana Truksová
Foto: Shutterstock.com