Oblíbené TANEČNÍ KOŘENÍ orientální flamengo dává průchod emocím…

Pravá noha krok křížem, otočka, levá kroužek a drop. Levá paže nad hlavu, pravá s vějířem opíše kruh. A výraz, dámy! Úsměv, oči, pohled! Svůdné, hrdé, rozhodné i tajemné…takové je orientální flamenco. Vějíř je netradiční, efektní a velmi příjemný taneční pomůcka. S vějířem se točí, schovává se za něj, ovívá se s ním a pomocí něj vytváříte při tanci hezky vypadající pózy – krátké „pomlčky“ v tanci, kdy se na chvíli zastavíte, zvednete paži i vějířem a očima vyjádříte to, co je třeba. Pokud se tančí bez vějíře, ještě větší důraz je kladený na paže a jejich pozice. Výhodou je, že můžete při tanci beztrestně „ventilovat“ třeba rozhořčení nebo zlost na kolegyni z práce, které se ve vás před den uložily. Podupy, otočky, tleskání apod. k tomu přímo svádějí. Navíc můžete – dokonce byste přímo měla dát volný průchod emocím. To k tanci neodmyslitelně patří. Nejsou to dokonalé pohyby a bezchybné kroky, ale gesta, výraz a prožitek z tance – právě to tvoří jemnou směs koření, které z vašeho tance udělá TANEC a z vás TANEČNICI.

Stačí sukně a tričko

V čem se tančí Nejlepší je přiléhavé tričko a delší široká sukně se šátkem kolem boků – může být penízkový nebo jen třásňový. Ideální barvy jsou červená a černá. Tančí se stejně jako břišní tanec v měkkých botkách, piškotách nebo bosky.

Temperament máme v sobě všechny

Prý se v orientálním flamencu snoubí smyslnost východu a temperament jihu. Je to pravda. Platí to o hudbě i o tanci. Zadívala jsem na lektorku. Každý kousek jejího těla tančí – hlava, oči, ruce, prsty. A je na ní vidět, jak moc ji to baví. „Takhle my nikdy tančit nebudeme,“ říká za všechny jedna žačka. Myslím si to taky. Někdo to v sobě má a někdo ne. „Ale kdepak, máme to v sobě všechny, to přijde samo, uvidíte,“ oponuje lektorka Karolína. A má pravdu. Koncem lekce po očku sleduji v zrcadle ostatní. Chvíli vidím hrdé jižanky, podupávající, směle a rázně vířící vzduch vějířem, aby se v následující chvilce proměnily ve svůdné, smyslné a procítěně tančící orientální tanečnice.

Jih versus východ

Již z názvu je patrné, že tento tanec spojuje břišní neboli orientální tanec a flamenco. Z každého si bere něco. Z flamenca dynamičnost, hrdost, podupy, točení a víření sukní a další kroky a pozice paží. Z orientálního tance pocházejí procítěné prvky jako jsou například osmičky v bocích, rytmické pohyby boky – tzv. dropy anebo jemné natřásání boků nebo hrudi – tzv. shimmy. Jednotlivé části poznáte i podle hudby. Chvíli slyšíte jižanskou kytaru, která se střídá s východními rytmy bubínků a táhlou melodií flétny.

Lenka Mášová
www.orientalnitanec.cz

31.3.2006 12:00
Více o tématu: kořenípohybtanec

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist