O úhradě léčby neplodnosti z veřejného zdravotního pojištění rozhoduje rodné číslo ženy. I když je příčina na straně partnera

Česká republika patří k zemím, v nichž je léčba neplodnosti hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Nárok na úhradu tří (v konkrétních případech až čtyřech) cyklů IVF má pojištěná žena do dne svých 39. narozenin.

ivf-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Legislativa v současnosti neumožňuje proplacení léčby evidované na muže – pojištěnce. A to ani přesto, že příčiny problémů s početím leží dnes ve stejném poměru u obou pohlaví. Stejná pravidla mají přitom nastaveny všechny zdravotní pojišťovny, přičemž komerční pojištění pro tento typ diagnóz dostupné není.

Zatímco v minulosti byla neplodnost považována za ženský „problém“, dnes je „skóre“ příčin u obou pohlaví vyrovnané. „Ve 40 % případů je problém s početím na straně ženy, stejné procento diagnóz příčin neplodnosti reprezentují muži. V zbývajících 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů,“ vysvětluje Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE. Úhrada terapie z veřejného zdravotního pojištění je přitom možná pouze na rodné číslo ženy – pojištěnce.

„Pokud žena absolvuje všechny pojišťovnou hrazené cykly terapie, další už musí být financovány z vlastních prostředků, a to i v případě, že příčiny neplodnosti byly diagnostikovány u jejího partnera. Ten však v budoucnu může absolvovat další cykly hrazeny pojišťovnou s případnou novou partnerkou, která dříve léčbu neabsolvovala. Jeho bývalá partnerka už ale tuto možnost nemá,“ říká MUDr. Višňová. Podle jejích slov je v některých zemích, například v Německu, možné vykázat léčbu i na pojištění muže: „Určitě je na místě začít uvažovat o možnosti úhrady terapie nebo její části i na rodné číslo muže, případně zvýšit počet hrazených cyklů IVF i v České republice. Zejména v současnosti, kdy má problémy s plodností každý pátý až sedmý pár.“

Na věku i národnosti záleží

Dalším parametrem, který během IVF terapie staví ženu do znevýhodněné pozice je věk. Maximální věková hranice, při níž pojišťovna proplácí IVF terapii je u ženy stanovena na 39 let. U muže žádný věkový limit stanovený není. Vyšší věk přitom může mít vliv na kvalitu pohlavních buněk u ženy, ale i u muže. „Za nejlepší věk pro početí se u mužů považuje období mezi pětadvacátým a pětatřicátým rokem. Tato věková kategorie k nám ovšem na kliniku přichází sepíše výjimečně. Větší množství tvoří pacienti / klienti mezi pětatřicátým a padesátých rokem věku,“ vysvětluje H. Višňová.

Ačkoli by se mohlo zdát, že legislativa při IVF terapii znevýhodňuje pouze ženy, v určitých, ne nestandardních, situacích mohou nerovnosti v nastavení systému snášet i muži. Jde především o dvojice, ve kterých je partnerka cizinka. „Pokud je žena Češka nebo je u nás zdravotně pojištěna a má partnera cizince, nárok na úhradu terapie od své zdravotní pojišťovny má. Ale když má zdravotně pojištěný Čech za partnerku cizinku bez zdravotního pojištění, pojišťovna jim terapii neuhradí,“ uzavírá MUDr. Hana Višňová.

11.6.2020 11:04| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist