Femina.cz > Vše o zdraví > Nový způsob, jak se zbavit stresu. Už jsi slyšela o mindfulness?
Nový způsob, jak se zbavit stresu. Už jsi slyšela o mindfulness?
Jsi plná napětí, stres je tvé druhé jméno a cítíš na sobě, že už to dlouho takhle nemůžeš vydržet? Tak právě pro tebe je určen nový životní styl jménem mindfulness. Dokáže si poradit se stresem a hodí tě do klidu. Jak na to? Tady máš jednoduchý manuál.
Honička v práci, uzávěrky, zvládat plnit úkoly na 100 %, starat se o domácnost, rodinu a také sama o sebe dá jednomu pořádně zabrat. A tak není divu, že v této hektické době nemáme čas na nic, natož na to dopřát si čas chvíli pro sebe a nabrat znovu ztracenou sílu. Pokud marně přemýšlíš, jak z tohohle bludného kruhu ven, vyzkoušej mindfulness.
O co jde?
Mindfulness se může volně přeložit jako všímavost nebo bdělá vědomá pozornost. Jednoduše jde o schopnost žít právě teď a právě tady, přijímat věci takové, jaké jsou. Jenže naučit se právě tohle, je to nejtěžší. Tuto schopnost získáš skrze různá meditační cvičení, která vedou také k postupné redukci stresu a zvládání negativních emocí. „Mindfulness lidem umožní získat nadhled, užívat si přítomnosti a dosáhnout lepší emocionální vyrovnanosti,” vysvětluje Ingrid Reková, lektorka a koučka mindfulness.
Mindfulness je v dnešní době hojně využívána při léčbě depresí, úzkostí, u lidí, kteří trpí poruchami nálad, poruchami spánku a je efektivní také při léčbě nejrůznějších psychosomatických obtíží. „Dnes je tato technika využívána čím dál více i ve firmách a korporátním prostředí. Redukce stresu vede ke zlepšení vztahů na pracovišti, s tím souvisí větší spokojenost zaměstnanců a zvýšená efektivita práce,” říká Nikol Varčevová, která nabízí workshop mindfulness.
Desatero mindfulness
Zaujalo tě to a ráda bys tuhle techniku vyzkoušela? Tak tady máš desatero, které ti v tom pomůže:
Opakování je matka moudrosti
Tohle rčení nám rvali do hlavy už na základní škole a rodiče doma asi tak tisíckrát. A ty si ho vezmi tentokrát opravdu k srdci, protože bez pravidelnosti nikam nedojdeš, je to základ. Tak jako u každého sportu, i mysl se musí trénovat. Měla by sis tedy každý den najít chvilku pro sebe a trénovat a meditovat. Pro začátek určitě stačí pět až deset minut denně, což není tak moc, aby ses stihla začít vymlouvat, že na to nemáš čas.
Dech je základ
O tom, že správné dýchání je jednou z nejzákladnějších meditačních technik jsi už určitě slyšela. A jedno je jisté, ani v mindfulness se bez správného dechu neobejdeš. Soustřeď se na dech, vnímej každý jeden nádech a výdech a uvědom si, jak ti samotné dýchání okysličuje mozek. Tím proudí do těla energie, která napomáhá k jeho správné funkci a co víc, soustředěním se na dech parádně relaxuješ. Nemáš totiž čas myslet na to, že jsi v práci zase nestihla dokončit úkol, co ti zadal šéf, nebo že musíš ještě běžet nakoupit.
Vnímání těla
Další ze základních meditačních technik je takzvaný body scanning. Zaměř se na vnímání jednotlivých částí svého těla od palců na nohách až po samotnou hlavu. V klidu si k tomu můžeš lehnout, zavřít oči a postupně se soustředit na jednotlivé části těla. Naučíš se tak vnímat sama sebe, pocity a stres.
Nenech se rozptýlit, nauč se soustředit
Jak poznáš, že správně medituješ? Je to jednoduché, zapomeneš na vše kolem tebe. Ale abys toho docílila, musíš se naučit plně soustředit. Kdykoliv se necháš rozptýlit nějakými zvuky, myšlenkami nebo čímkoliv jiným, obrať svou pozornost zpět k tomu, co je právě cílem tvého soustředění. Pokud ti myšlenky stále utíkají, zkus se vždycky na chvilku začít soustředit na svůj dech, to hodně pomáhá.
Nauč se žít tady a teď
Jedním z cílů mindfulness je naučit se soustředit na okamžik, který je teď a tady, a nenechat mysl a emoce neustále přeskakovat z minulosti do budoucnosti. Také se neustále vracíš do minulosti nebo si plánuješ budoucnost? Chyba, měla by ses naučit žít přítomností a necestovat časem. Minulost už nezměníš a budoucnost se tvoří právě teď, a když budeš neustále odbíhat, jak asi bude budoucnost vypadat?
Nehodnoť, buď jen pozorovatel
Přijmi přítomnost takovou, jaká je. Zkus se oprostit od hodnocení událostí coby kdyby, ale jen je pozoruj. Některé věci v životě se zkrátka dějí a není v našich silách je změnit, nebo odvrátit. Nevěnuj nepříjemným událostem svůj strach nebo vztek, pomůže ti to myslet racionálně a přijít s rozumným řešením situace. Nauč se také nesoudit druhé za jejich chování, nikdy nevíš, co je k němu vede.
Vnímej i ty nejobyčejnější věci
Také si vůbec neuvědomuješ, že si čistíš zuby, snídáš, jdeš do práce stále stejnou cestou? Zkus se na svou každodenní rutinu zaměřit a vnímej každou činnost, kterou děláš a nauč se je využívat k meditaci. Namísto toho, aby ses rozčilovala při cestě do práce, že je MHD zase narvané, věnuj čas sama sobě.
Posiluj trpělivost
S cvičením mysli je to podobné jako s cvičením těla. První návštěva posilovny z tebe miss fitness také neudělá. Připrav se na to, že cvičení mindfulness může být dlouhá cesta, která ale má cíl. Nebuď hrr, buď trpělivá.
On-line meditace
Pokud si nejsi jistá, jak by měla správná meditace vypadat, zkus využít některé mobilní aplikace, jako je například Insight Timer, Aura nebo Omvana. Zkus on-line meditaci a nech se vést odborníky z celého světa. Časem přijdeš na to, jak meditovat prakticky kdykoliv a kdekoliv a zbavovat tak své tělo nežádoucího stresu.
Vyzkoušej kurz
Pokud chceš do mindfulness proniknout více a nechat si poradit, jak na meditaci samotnou, vydej se na kurz. Nech se základy provést kvalifikovaným lektorem. Nechej si poradit, jak být správně všímavá.
Co rada na závěr? Rozhodně nepropadej zoufalství, pokud ti při prvních pokusech o meditaci létají hlavou myšlenky jak střelené. Ničeho se neboj, je to normální. Rozhodně ale svoji snahu nevzdávej!
Foto: Shutterstock.com, zdroj text: Nicom