Femina.cz > Vše o zdraví > Nová superpotravina je tady! Opravdu funguje a co všechno ti může nabídnout?
Nová superpotravina je tady! Opravdu funguje a co všechno ti může nabídnout?
Poslední dobou jsme se k superpotravinám upnuli a snažíme se je zařazovat do našich jídelníčků co nejčastěji. Není divu, mají nám totiž co nabídnout. Díky nim posilujeme imunitu, zabraňujeme stárnutí a prospíváme naší kráse. Stejně skvělé schopnosti má i Maca peruánská. Už jsi o ní slyšela?
Stres dnes působí v menší či větší míře na všechny. Ani ty nejsi výjimkou. S tím je spojeno i stárnutí těla, ztráta pružnosti pokožky, bolesti svalů i kloubů, ztráta libida a značný úbytek intimity ve vztahu, a k tomu nekonečná únava a vyčerpanost. To pak není divu, že ti to nemyslí a obranyschopnost organismu je na nule. Co s tím? Nezoufej, existuje pomoc!
Seznam se: Maca peruánská přichází
Maca peruánská alias peruánský žen-šen z And v Peru a Bolívii nebo také novodobá viagra, vhodná nejen pro muže, ale i ženy přichází na scénu. Jenže to je hodně jednostranná charakteristika. Maca má mnohem pestřejší „nabídku“ účinků. Odkázat tě můžeme na pradávné zkušenosti Inků, Májů a Aztéků, kteří na Macu peruánskou v podobě semen, plodů a hlavně prášku z kořene nedali dopustit. V hojné míře Macu využívali k posílení imunity, udržení kondice ale především když plánovali lovecké výpravy či půtky s jinými kmeny. Dodávala jim značnou vytrvalost, sílu a obrovskou dávku energie.
Co ti může nabídnout?
Kořen ne nepodobný mrkvi nebo řepě o velikosti 3 až 7 cm obsahuje mnoho přínosných látek pro organismus. Posuď sama, co Maca, což v řeči domorodců znamená něco jako „posilující strava z výšin“, obsahuje:
- vitamin A, celou řadu B, také Céčko a vitamin E
- železo, měď, hořčík, zinek, vápník, sodík, draslík
- dále síru, selen, jód, mangan, bismut, fosfor
- celou škálu aminokyselin a sterolů (kyselina linolenová, stearová, palmitinová, oleinová, laurová, stigmasterol a kampesterol)
- uhlovodany levulosu a maltosu
V sušeném stavu Maca obsahuje hojně bílkovin a vlákniny, také jednoduché sacharidy, škroby a protein s pestrou paletou výše zmíněných aminokyselin. Už se jistě nedivíš, že je Maca považována za superpotravinu a jakýsi všelék. V současnosti se využívá především kořen Maca, protože ten má výživných látek nejvíce. Mletý a sušený prášek kořene má příjemnou, lahodně nasládlou chuť a úžasně voní po karamelu. Jdeš do toho? To se nedá nezkusit!
Zázrak pro tělo i duši
Nebudeš určitě tratit, spíše mlsáním Macy peruánské ledacos získáš. Co konkrétně to udělá s tvým organismem?
- Maca je skvělá na povzbuzení libida u mužů i žen
- skolí frigiditu i nízkou potenci
- značně (a dlouhodobě) navyšuje sexuální apetit, funkčnost pohlavních orgánů a erekci
- lze ji využít i u neplodnosti (u mužů má efekt na pohyblivost a počet spermií a u žen na funkčnost vaječníků)
- pomáhá léčit prostatu
- je lékem na osteoporózu (při pravidelném delším užívání posiluje kosti)
- u pravidelného pohybu a cvičení alespoň 2x týdně 30 minut, napomáhá k lepší vytrvalosti a pružným svalům
- značně napomáhá regeneraci svalů
- posiluje obranyschopnost organismu a doporučuje se jako imunostimulant i při žaludečních a plicních obtížích, anémii, menopauze
- pomáhá spalovat tuky
- zvyšuje sílu a odolnost
- oddaluje stárnutí pokožky a navyšuje její pružnost
- je výborným pomocníkem u únavového syndromu
- efektně zabere na stres, duševní vyčerpanost a zvýší psychickou odolnost
- podporuje organismus proti stavům úzkosti, při neurózách i schizofrenii
- má velký vliv na kapacitu paměti, koncentraci a myšlení
- je silným afrodisiakem
A paráda je, že zatím nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky a negativa užívání Macy peruánské, což je úžasné, no ne?
A jak Macu mlsat?
Můžeš si pořídit kapsle či tablety, ale to by byla škoda. Necítila bys tu vůni a sladkou příchuť. Lepší je tedy sušený mletý prášek z kořene. Pokud seženeš, lze využít i listy (do jakéhokoli salátu skvělá ingredience), ale v našich podmínkách je opravdu vzácnost listy sehnat. S práškem Macy peruánské můžeš experimentovat. Nejjednodušší je si 2 až 5 kávových lžiček rozmíchat či rozmixovat v mléce, jogurtu, nebo šťávě. Přidat jej můžeš i do jídla jako je müsli, sladká kaše (rýžová, ovesná, krupicová), puding, sladká pomazánka. Existuje i kvašený nápoj, který občas koupíš i ve zdravé výživě (konzervovaný), nebo jej najdeš v menu čajoven a alternativních restaurací.
A kde ji sehnat?
V online obchůdcích se zdravou výživou a bylinkami, také v kamenné zdravé výživě či bylinářství na Macu v nějaké podobě vždy narazíš. Obzvláště čaje a čajové směsi jsou běžně dostupné, stejně jako tablety a kapsle. Po prášku je nutno malinko zapátrat, ale tvé úsilí za to určitě stojí. Pak už můžeš kouzlit – i s našimi recepty, nebo nějaký vymysli sama! Nám se osvědčilo třeba toto smoothie:
Na Maca smoothie potřebuješ:
- 2 kávové šálky vody
- 2 zralé banány
- 5 polévkových lžic mléka
- půl lžičky skořice
- 2 čajové lžičky mleté Macy peruánské
- máš-li ráda sladší, tak ještě přidej čajovou lžičku třtinového cukru
Vše rozmixuj, nalij do sklenky či šálku a dobrou chuť.
Maca puding
Potřebuješ:
- 200 ml plnotučného mléka
- 1 polévkovou lžíci chia semínek
- 1 čajovou lžičku mletého kořene Macy
Dej do uzavíratelné nádobky, zavíčkuj a s obsahem nádobky dobře protřepej, nechej několik hodin v lednici (ideálně přes noc) a voilá – puding je na světě a hned ráno můžeš mlsat.
Pečená Maca
Seženeš-li celý kořen v čerstvém stavu, zkus si jej upéct podobně jako řepu, je to lahodná svačinka! Dej celý omytý kořen do alobalu, dobře zabal a dej na pekáčku péct do trouby na 10 – 15 minut (dle velikosti kořene). Vyjmi a nechej v alobalu vychladnout, pak alobal sejmi, Macu nakrájej na plátky, jemně osol, dokořeň bazalkou a majoránkou. K černému chlebu je to úžasná věc.
A co ty? Znáš Macu peruánskou? Máš s ní zkušenosti? Poděl se s námi o ně!
Foto: Shutterstock.com