Femina.cz > Články o módě > módní doplňky > šperky > Nová móda, která boří hranice: Živé šperky
Nová móda, která boří hranice: Živé šperky
Kdysi se ženy zdobily pouze živými květy – a tenhle trend se zase vrací na scénu! Konečně! I ty si zamiluješ naprosto originální způsob sebeprezentace. Který „live šperk“ si získá tvoje sympatie?
Hlava ti to nebere a přemýšlíš, proč si někdo omotá kytku okolo krku a má tak parádní alergen přímo pod nosem? Dobře, tohle může být malé negativum módního stylu živých šperků, nicméně na druhý pohled mu tenhle drobný nedostatek ráda odpustíš. Smrkat z něj pravděpodobně stejně nebudeš. A propos, víš, kdo ho má na svědomí?
Konec nudy jednou provždy
Americká floristka Susan McLeary není jen tak obyčejná květinářka. Patří k nejlepším návrhářům za velkou louží. Za svoji kreativitu už získala mnoho ocenění, například Fusion Flowers International Designer of the Year z roku 2014. Její živé šperky se objevily na titulních stranách různých módních časopisů. Je o ně obrovský zájem! Prapůvodní myšlenka stvořit něco nového vlastně měla co do činění se svatbami.
Susan McLeary chtěla totiž ozdobu svatebních šatů posunout o stupeň výš. Napadlo ji, že místo běžných květin utržených ze záhonů, které nevěsta žmoulá během obřadu a pak je někde vyhodí, vymyslí něco, co má mnohem delší trvanlivost. Dary přírody vsadí do bižuterie! Datum spotřeby? Měsíc. To, co nejdřív vypadalo jako šílenost, teď kupují ženy ve velkém. A rozhodně ne jenom na veselku. Je to k vidění na plesech i na ulicích jako součást běžného nošení. A my se ani nedivíme!
Originalita, která má duši
Určitě tě zajímá, v čem vězí to kouzlo, a jak je možné, že šperk vydrží fresh až čtyři týdny. Návrhářka používá výhradně sukulenty, které vybírá z domácího skleníku. O nich je známo, že přežijí všechno. I vleklé období sucha. Umí vodu chytře shromažďovat ve stonku nebo listech.
Příklad sukulentu je třeba kaktus. Víš sama, že když ho zapomeneš zalít pěkně dlouho, nijak zvlášť to nevadí. Ale neboj, ostny u obličeje u těchto šperků nehrozí. Zahrádka Susan McLeary skrývá daleko vhodnější poklady.
Hodně používaný kousek je mučenka. Některé se dokonce považují za afrodisiakum. Že by pouhý náhrdelník vyvolával u mužů žádoucí pocity? Hmm, tak to by chtělo patentovat! Jenže k přírodním materiálům je třeba dodat i něco navíc, to dá rozum.
Ruční práce je základ
K naprostému doladění celé krásy se používá semiš a mosaz. Ovšem na vyžádání je možno přidat i zlato a stříbro. Záleží na vkusu každého, co se mu nejvíc hodí do šatníku.
Nutno dodat, že po zmíněných čtyřech týdnech živá bižuterie rozhodně nemá po „tanečních“. Po této době jen květiny začnou přerůstat do stran, což výrazně změní vizáž celého výtvoru. A už to není úplně ono. Susan McLeary tedy potom doporučuje jemně odstranit sukulenty a vypěstovat si z nich domácí pokojové rostliny. Přesný návod na údržbu je přibalen u každého kusu. Není se čeho bát!
Kde sehnat tuhle nádheru?
Slavná návrhářka spolupracuje se společností Etsy, což jsou stránky, kde lidé prodávají ručně dělané předměty. Nabídku zboží tedy najdeš právě tam. Ceny jsou příznivé, pohybují se od 19 do 300 dolarů.
Jestli plánuješ svatbu, nebo jinou významnou událost, není lepší způsob, jak na sebe upozornit! Tenhle kousek jen tak někdo nemá a vezmi jed na to, že ti ho všichni budou závidět a ptát se, kde jsi k němu přišla. Konec nudné bižuterie, která je sice hezká, ale tak trochu obyčejná.
Zkus tuhle osobitou verzi, která ti přidá na půvabu. A víš co? O vytvoření nějakého hezkého kousku požádej ultra šikovnou floristku v okolí! Třeba když se na návrhu a zpracování budeš podílet od začátku, zdvojnásobí to tvoji radost z výsledku.
Hoříš zvědavostí, jestli takové šperky nejsou až moc excentrické? Mrkni do fotogalerie a uznej sama, že tohle má něco do sebe!
Co ty na to? Líbí se ti tenhle nápad?
Foto: Etsy.com