Femina.cz > Vše o zdraví > Ničí tě migréna? První pomoc slibuje máta nebo himalájská sůl
Ničí tě migréna? První pomoc slibuje máta nebo himalájská sůl
Nevolnost, pocity na zvracení, nesnášenlivost světla nebo malátnost. I tyto stavy jdou ruku v ruce s migrénou, která třikrát častěji postihuje ženy než muže. Jak s ní zatočit? Osvědčené zbraně se skrývají v kuchyni!
Stres, meteorologické vlivy, prudká změna spánkových návyků, nadměrné množství kofeinu, náklonnost k nezdravým potravinám nebo hormonální nerovnováha. Tohle všechno jsou aspekty, jež stojí za jednou z nejčastějších zdravotních komplikací dnešní doby, tedy migrénou. Tato patálie, s níž dle aktuálních statistik bojuje něco kolem jednoho milionu našinců, mnohdy bývá i nechtěným rodinným dědictvím.
Dar, o který nikdo nestojí
„Domníváme se, že vinu za náchylnost k migréně mohou nést genetické dispozice, přičemž každý člověk má svůj osobní spouštěč. To je také důvod, proč neexistuje žádný jednotný způsob, jak tomuto nervovému onemocnění globálně předcházet,“ připouští americká neuroložka Sara Crystal. Když však jde o léčbu, tam je naštěstí možností hned několik. Kromě farmaceutických medikamentů se jako spásná řešení jeví tyhle přírodní prostředky.
Máta, peprmintový životabudič
Máta peprná zanechala své svěží aroma již v hodně daleké historii, o čemž svědčí fakt, že už v 9. století existovalo mnoho jejích odrůd. Bylinka typické vůně tehdy byla považována za prostředek dodávající odvahu i zajišťující blahobyt. Kdysi se také věřilo, že dokáže oddálit menstruaci, posílit mužství a urychlit přemýšlení. Jak na ni pohlíží moderní věda? Poznatky studie zveřejněné v magazínu Frontiers in Neurology sdělují, že obsažený mentol tlumí jakékoli bolesti, proto inhalace i konzumace máty výrazně snižuje intenzitu výše zmíněné patálie.
Himalájská sůl, růžový zachránce
Už je to poměrně dlouho, co jsi „obyčejnou“ sůl nahradila tou himalájskou? To se ti teď vlastně náramně hodí. Ochucovadlo, které v obchodech kromě nejčastější růžové varianty vídáme i zbarvené do červena či bíla, pochází z oblasti v Pákistánu, která je vzdálena asi 300 kilometrů od Himálaje. Netěží se tedy přímo v tomto asijském pohoří, jak se často mylně uvádí. Buď jak buď, důležitější než původ jsou asi prospěšné účinky.
Odborníci zastávají názor, že vypití sklenice citronové šťávy s trochou vody, do níž se vmíchá větší koncentrace himalájské soli, v případě migrény poskytne okamžitou úlevu. Dlužno dodat, že tato „medicína“ prý díky podílu 84 minerálů, živin a potřebných elektrolytů rovněž detoxikuje organismus, tlumí svalové křeče, reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje trávicí funkce a zkvalitňuje spánek.
Přečti si také:
- Dr. Tomáš Rychnovský: Bolest zad? Nakládáme si toho příliš a špatně cvičíme!
- Zajímavá fakta o kýchání: Může přivodit infarkt a dosahuje rychlosti 150 kilometrů v hodině
- Bolest hlavy? Zkus místo prášku akupresuru
Jablečný ocet, přítel v nouzi
Tento druh octa je v lidové medicíně vychvalovaný zejména pro obsah draslíku, nicméně i další přítomné stopové prvky jistě stojí za zmínku. Jmenovitě se jedná o fosfor, chlór, sodík, hořčík, vápník a křemík. O jablečném octu je známo, že zvyšuje odolnost těla, mírní příznaky alergie a v neposlední řadě pomáhá krotit uvedený „bolehlav“. Jak jeho schopnosti využít v praxi? Nalij zhruba čtvrt šálku do větší nádoby a přidej horkou vodu. Zbývá už jen přikrýt hlavu ručníkem a několik minut vdechovat blahodárnou páru.