Femina.cz > Zábava > Nemáte na jazyky talent? Konec výmluv – tyhle metody vás cizí jazyk naučí!
Nemáte na jazyky talent? Konec výmluv – tyhle metody vás cizí jazyk naučí!
Konečně jste se odhodlala zrealizovat své novoroční předsevzetí naučit se cizí jazyk? Máte ale obavu, jak do hlavy natlačíte slovíčka? Máme pro vás pár metod, které učí jazyky jinak a snadněji.
Existuje hodně výzkumů o tom, jak jsme na tom s cizími jazyky a velmi zjednodušeně z nich vyplývá jednak to, že podle většiny Čechů je znalost cizích jazyků důležitá, a taky to, že jen málo z nás se skvěle domluví jinak než česky.
Jazyky mi nešly ani ve škole…
A divíte se? Ve škole se pořád ještě učí klasickou gramaticko-překladovou metodou. Určitě si pamatujete šprtání slovíček, gramatických pouček nebo třeba nepravidelných sloves. Bohužel tato drilová metoda málokomu sedne, takže vynaložená námaha často bývá bez výsledků.
Dnes jsou mnohem oblíbenější metody založené na komunikaci. Díky nim se jazyk můžete naučit snadněji a lépe. Není totiž důležité umět vše správně přeložit, ale v cizím jazyce myslet. A to se naučíte jedině praxí.
Tak trochu průkopníkem v inovacích výuky je angličtina. Je bezpochyby nejpopulárnějším cizím jazykem u nás, učí se ho nejvíce lidí a lektoři či vzdělávací instituce proto nabízejí nejvíce způsobů, jak se anglicky naučit.
Callanova metoda – otázky a odpovědi
Lektor se ptá a studenti odpovídají. Tak se dá velmi zjednodušeně shrnout Callanova metoda. Lektor studentům vysvětlí nová slovíčka nebo gramatiku a pak jim klade otázky, díky nimž si nové učivo snadno zapamatují. Lektor mluví poměrně rychle a to samé vyžaduje i od studentů. Ti pak nemají možnost nad odpovědí příliš přemýšlet a učí se v cizím jazyce automaticky odpovídat.
Sugestopedie – hudba a zážitky
Díky speciálně vybrané hudbě a příjemnému prostředí se váš mozek uvolní natolik, aby mohl snadněji přijímat nové informace. Díky tomu si nové učivo zapamatujete snadněji, rychleji a na delší dobu. Slovíčka i gramatické jevy jsou předkládány ve formě dialogů a tak se je naučíte ve správném kontextu a se správnými vazbami. Každá informace je také spojena s nějakým zážitkem, a proto si ji lépe zapamatujete. Tak získáte jazykový cit, který se nabiflovat nedokážete.
Imitum – poslouchej a napodobuj
Metoda Imitum vychází ze stejných vědeckých kořenů jako sugestopedie a také pracuje s rozhovory, které jen tak mimoděk obsahují slovní zásobu a gramatické jevy. Jak už ale název napovídá, tato metoda je založena na imitování. Online kurzy simulují cizojazyčné prostředí díky nahrávkám rodilých mluvčích, které studenti poslouchají a napodobují. Naučí se tak anglicky rozumět, mluvit i myslet, aniž by si každou větu museli v hlavě překládat. Stejně se učí svůj mateřský jazyk i malé děti, které také jen poslouchají a napodobují.
Direct Method – opakování je matkou moudrosti
Podobně jako Callanova metoda i Direct Method učí studenty formou otázek a odpovědí. Rychlé a řízené rozhovory ale navíc velmi často opakují nové učivo tak, aby se z nových informací stal téměř reflex. Ovládání cizího jazyka je touto metodou přirovnáváno třeba ke hře na klavír nebo k psaní na stroji. Nad tím taky nepřemýšlíme, když už se to jednou naučíme.
Který kurz vybrat?
Komunikačních metod výuky jazyků je samozřejmě mnohem více. Než se ale pro nějaký konkrétní kurz rozhodnete, položte si následující otázky:
- Spokojíte se s českým lektorem?
- Vyhovuje vám dojíždění na prezenční kurz?
- Máte dostatek disciplíny pro online studium?
- Nejste příliš stydlivá na mluvení před skupinou?
- Jste ochotná si připlatit za individuální výuku?
Pokud jste si na tyto otázky odpověděla pravdivě, měly by vám z toho vyplynout požadavky na kurz přesně podle vašich potřeb. Investice do jazykového vzdělání není malá, ale vyplatí se. Proto je důležité si vybrat kurz, který „vám bude sedět“ a kde „nebudete jen sedět“.
Máte už zkušenosti s nějakou netradiční metodou? V kterých jazycích se jen domluvíte a které skvěle ovládáte?
Foto zdroj: profimedia.cz