Nejlepší společník pro dlouhé zimní večery? Horká čokoláda

Znáš lepší způsob, jak se zahřát v zimě než lahodnou a hříšně dobrou horkou čokoládou? My tedy rozhodně ne. A proto si ji dopřáváme rádi a často. Tys ještě jejímu kouzlu nepodlehla? Možná je nejvyšší čas. A my pro tebe máme nejen plno zajímavých informací o této lahůdce, ale i postup krok za krokem, jak si ji připravit doma.

cokolada-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Přitekla k nám z Mexika

Ačkoliv v tabulkové podobě ji dnes známe nejčastěji, čokoláda sama byla nejprve tekutá. Pro Aztéky byla posvátným nápojem, pro španělskou šlechtu 17. století vybranou pochoutkou a naštěstí pro nás se vyvinula od hořké tekutiny zahuštěné kukuřičným škrobem v našlehanou specialitu dochucenou mlékem a cukrem. Do tuhé podoby se čokoládu podařilo přivést v polovině 19. století oddělením kakaového másla od kakaového prášku. Ale jak ji dnes dostat z tuhého stavu zpět do tekutého?

V plastovém kelímku z automatu

O popularitě horké čokolády svědčí už to, že ji seženeš v každém nápojovém automatu na běžném českém nádraží. Když potřebuješ rychle zahřát na těle nebo na duši, postačí i tato instantní směs prášku a vody. Podobně, takzvaně z pytlíku, si ji můžeš připravit i doma. Mix kakaového či čokoládového prášku, cukru a vody je rychlým a jednoduchým způsobem přípravy. Kvalita instantních čokolád je ale proměnlivá a velice záleží na složení a původu kakaové ingredience. Ta kvalitní by měla obsahovat vysoký podíl kakaa, například okolo 58 %, dále kakaové máslo a rozhodně ne více cukru než kakaa.

Ta pravá horká čokoláda

Pokud si ale chceš skutečně pochutnat, vyzkoušej takovou, která je připravena z kousků čokolády rozpuštěných v mléce nebo smetaně. Zárukou kvality bývají domácí čokoládovny, kde se šálkem omračující vůně kouzlí i s dalšími příchutěmi, případně je zdobí šlehačkou. Základní trik, jak poznat kvalitní čokoládu, je poněkud ošemetný – potom, co ji necháš vystydnout, by měla ztuhnout podobně jako čokoládová poleva. Stěny hrnečku zůstanou usazené. Naopak u těch méně kvalitních se nic takového nestane a nápoj na bázi čokoládových nápojů zůstane tekutý. Abys nemusela obětovat objednaný nápoj, zkus si přípravu nejprve doma – poctivou čokoládu pak poznáš snadno po chuti nebo jediným pohledem.

Prášek, pecičky nebo nalámat?

V základu existují dva postupy, oba přísahající na zaručenou originalitu. V první verzi zahřeješ v kastrůlku ve vodní lázni nejprve čokoládu a k ní postupně přiléváš mléko podle toho, jak hustou čokoládu si představuješ. Druhá varianta spočívá v rozehřátí mléka či smetany, do kterého následně přidáš čokoládu a mícháš až do rozpuštění. Do horkého mléka můžeš přidat lžičku škrobu, chceš-li si pojistit, že bude skutečně hustá. Poctivějším a uznejme také chutnějším způsobem kontroly nad hustotou je množství čokolády. Čím více jí přidáš, tím hustší a krémovější nápoj získáš. Jedním z „tajných“ triků k zahuštění je také přimíchání vejce. A pokud si naopak chceš zajistit dietnější pokrm, namísto mléka použij horkou vodu.

Ať už se ti osvědčí spíše postup začínající od čokolády nebo od mléka, práci ti usnadní a čas urychlí, pokud použiješ čokoládové pecky určené k rozpouštění namísto nalámané čokolády. Čokoládu na vaření si nechej na polevy vánočního cukroví a raději sáhni po čokoládových peckách, my máme vyzkoušené třeba ty z čokoládovny Carla, která se specializuje na kvalitní čokoládu a polevy a navíc jde o českého výrobce. Výhodou čokoládových pecek je to, že záměrně obsahují větší množství kakaového másla a tak k nim nemusíš přidávat žádné další tuky. Což je mimochodem základní chyba ustáleného postupu výroby horké čokolády.

Jak se vyhnout hrudkám

Může stát, že ti namísto krémového, sametového a jen zhusta tekoucího nápoje vznikne hrudkovitá směsice. Příčinou je zpravidla základní surovina – obyčejné tabulkové čokolády mohou obsahovat různé příměsi jako ztužené tuky nebo škrob. Čokoláda, kterou budeš rozpouštět, by měla mít ideálně mezi 55 a 75 % kakaa. Pokud nemáš jinou než tabulkovou čokoládu, zkus ji předem alespoň najemno nastrouhat. Plamen také nenechávej zapnutý na příliš vysoký stupeň – ohřívej na střední plamen do 60 stupňů, potom už se může čokoláda začít přichytávat. A nezapomeň bez ustání míchat. Profesionálové a kvalitně vybavené kavárny horkou čokoládu vyrábí na přístrojích, které ji ohřívají i promíchávají zároveň.

Čokoláda je jediná jedlá „látka“, která se rozpouští při 33,8 °C – těsně pod běžnou tělesnou teplotou – takže když ji položíš na jazyk, začne se pod vlivem lidského tepla sama rozpouštět. Potěšení skýtá i čokoláda tabulková, když tě ale začne ovládat zimní chlad a splín, je čas na hrnek horké čokolády. A pokud ti snad její samotná chuť nestačí, okořeň ji skořicí, chilli, mátou nebo zázvorem.

A co ty a horká čokoláda? Taky ji miluješ jako my? 

Foto: Shutterstock.com

14.12.2015 10:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist