Femina.cz > Vše o zdraví > Nebojte se akupunktury a vyzkoušejte nejstarší medicínu na světě
Nebojte se akupunktury a vyzkoušejte nejstarší medicínu na světě
I když představa, že vám někdo zapichuje jehličky na různých částech těla není zrovna příjemná, rozhodně se ji nemusíte bát. Tato nejstarší medicína na světě má svoji podstatu a prověřenou čínskou tradici.
Jaký je princip?
Tato léčebná metoda se opírá o principy Jin a Jang. Princip Jin je ženský, obsahuje vše negativní a podporuje vstřebávání a ukládání látek do tělních orgánů jako jsou srdce, plíce, ledviny nebo játra. Princip Jang je mužský a na rozdíl od Jin působí kladně. Ovlivňuje cévní systém, žaludek, tlusté a tenké střevo a také žlučník. Avšak každý z těchto principů má na funkci orgánů svůj podíl. Pokud se máme cítit dobře, být v psychické pohodě a nabití energií, musejí být oba principy v rovnováze. Pokud nejsou, právě zapichování jehliček do příslušných bodů, pomůže dát tělo zpátky do rovnováhy.
Body a dráhy
Podle čínské medicíny je naše tělo poseto akupunkturními body, které jsou spojeny s vnitřními orgány. Velikost těchto bodů je různá od 0,2 – 0,5 mm. Současná akupunktura uznává na 700 bodů, ale nejčastěji se jich používá 150, z nichž každý má svůj přesný název. Číňané rovněž objevili akupunkturní dráhy, v kterých koluje životní energie na kterých se nalézají akupunkturní body a to v různém počtu.
Co všechno umí léčit?
Akupunktura nejvíce pomáhá proti bolesti a to jak po operacích či bolestech kloubů. Zapíchnutím jehličky do příslušného bodu se zvýší vnitřní opioidy, které tlumí přenos bolesti. Tato metoda se používá i k léčbě alergií, bolesti hlavy nebo zánětů dutin a zubů. Akupunktura pomáhá i při léčbě psychických potížích, jako jsou deprese, nespavost nebo migrény. Tato metoda má velké zastání i při léčbě neplodnosti a to jaku žen či mužů. S její pomocí se mohou stimulovat určité body, které pomohou s odvykáním kouření nebo při snižování váhy.
Co vás čeká?
Akupunkturu mohou provádět pouze lékaři, kteří prošli specializovanou přípravou k této léčebné metodě. Podle druhů potíží si lékař vyhledá příslušný bod a zapíchne do vás jehličky, které jsou jednorázové, sterilní a vyrobené z chirurgické oceli. V bodě ponechá jehličku od 5 až 30 minut a to podle toho s jakým problémem přijdete. Hloubka vpichu se různí. U ušní akupunktury se jehličky zapichují pouze do 1 desetiny mm hloubky, u tělní akupunktury od 3 do 10 cm. Po zapíchnutí je zapotřebí relaxace a naprostý klid na lůžku. Pacienti musejí počítat s tím, že ihned po vyndání jehliček se jim neuleví a návštěvu je zapotřebí několikrát zopakovat aby se dostavil požadovaný výsledek.
Už jste vyzkoušely akupunkturu? A věříte vůbec této léčebné metodě? Napište nám své názory do diskuze.
Foto zdroj: profimedia.cz