Nebezpečné potraviny v obchodech? Víme, jak se jim vyhnout

Potraviny v našich obchodech se zdají být časovanou bombou. Není dne, aby se neobjevily nové a šokující informace o nebezpečných přísadách. Jenže jak poznat ty kvalitní? Máme pro vás pár tipů, jak je najít…

Jíst potřebujeme, ale chceme-li se udržet fit, pak bychom se měli zaměřit na kvalitu potravin a vybírat takové, které nám nezničí zdraví, a za které nevyhodíme peníze jen tak do vzduchu. V první řadě se naučte číst etikety. Strávíte v obchodě sice o trochu více času, ale zdraví za to stojí.

Mléčné výrobky

Čtěte pozorně etikety především u nízkotučných jogurtů, ty často obsahují škrob, aby držely pohromadě  a jejich energická hodnota je stejná jako u jogurtů plnotučných. Vybírejte jogurty spíše bílé, neochucené. Spousta výrobců totiž vůbec nedodržuje poměr ovocné složky. Proto pečlivě  sledujte, kolik procent ovocné složky daný jogurt obsahuje. Stačí totiž nepatrné množství jahod a jogurt se může jmenovat jahodový, i když mu k pocitu jahodovosti v ústech dopomáhají syntetické příchuti a k pěkné barvě potravinářská barviva, jejichž přítomnost najdeme například pod označením košenila, karmín nebo E 120.

Máslo je tradiční mléčný výrobek. Plnou máslovou chuť však najdeme málokde. Pravé máslo by mělo mít 80% mléčného tuku. Největší chybu, kterou děláme, je nákup margarínu. Ten obsahuje sice 80% tuku, nikoliv však mléčný, ale rostlinný nebo živočišný, zbytek je voda a emulgátory. Obsah mléčného tuku jsou 3%. Obsahují sice omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které jsou však v tak zanedbatelném množství, že nemá skoro žádný smysl tyto výrobky kupovat. Takže když už máslo, pak pravé máslo obsahující 80% mléčného tuku, nikoliv rostlinný či živočišný. Pomazánková másla obsahují 31% mléčného tuku, nesplňují tedy podmínky evropské legislativy, aby nosily označení máslo.

článek

Sýry jsou další oblíbenou potravinou, kterou rádi kupujeme. Ovšem jíst bychom měli mnohem více tvrdých sýrů než tavených. Tavené sýry totiž obsahují tavené soli a fosfor, které nám zabraňují vstřebávání vápníku. Obsahují také velké množství sodíku. Například jeden krajíc chleba nám pokryje téměř celou denní dávku soli. Některé tavené sýry nejsou ani sýry, neboť obsahují rostlinný tuk, proto se ani nesmí nazývat sýrem. Všímejte si tedy rozdílu „jemný tavený“ nebo „jemný tavený sýr“.

Pečivo by mělo tvořit jednu z hlavních složek našeho jídelníčku. Otázkou však zůstává, jaké pečivo? Určitě nemáme na mysli bílé rohlíky, bagetky, chléb, či ostatní výrobky z bílé mouky. Pokud kupujete pečivo tmavé, dávejte pozor na rádoby celozrnné tmavé pečivo. Tmavé bagetky či tmavé rohlíky se totiž často jen tváří, že jsou tmavé. Ale opak je pravdou. Tohle tmavé pečivo je vyrobeno z úplně stejné bílé mouky, jako klasické bílé pečivo, jen je obarvené. S tmavou celozrnnou moukou nemá společného vůbec nic. Pokud už takové pečivo kupujete a nechcete se ho vzdát, kupujte alespoň to, kde se nachází slunečnicová, dýňová či lněná semínka, neboť ty jim dodávají přinejmenším trochu zdravé kultury. Pokud kupujete celozrnné balené pečivo, vždy se dívejte, kolik procent celozrnné mouky obsahuje. Téměř nikde v supermarketu nenajdete 100% podíl celozrnné mouky. Kupujte tedy pečivo, kde je podíl celozrnné mouky alespoň 60‒70%.

článek

Maso a uzeniny

Kupujeme opravdu maso? To je otázka, kterou si klademe téměř každý den. Když se podíváme na etiketu údajně čerstvého masa, u některého zjistíme, že obsahuje vlastně jen 80% masa, zbytek je voda, jedlá sůl, glukózový sirup a regulátory kyselosti. Na etiketě pak ani nestojí, že se jedná o maso, ale o masný výrobek. Proto sledujte, zda kupujete opravdu 100% maso nebo jen masný výrobek. Zvláště si dejte pozor u mletého masa. Stejný princip platí u uzenin jako jsou párky, šunky a salámy. Vždy je důležité sledovat podíl masa. Spousta výrobních salámů a párků neobsahuje ani 50% masa. Správné uzeniny by měly obsahovat minimálně přes 80% masa, nejlépe přes 90%.

Největší problém nastává u ovoce a zeleniny. Tam vás čeká složitá práce. Hlavním kritériem, které všichni očekáváme, je čerstvost. Sledujte, zda není ovoce plesnivé či nahnilé. Nikdy nekupujte výhodně zlevněné ovoce nebo zeleninu se známkami plísně s tím, že to jednoduše odkrojíte. Plíseň prochází buněčnou membránou, všechny kousky jsou tak napadené. Pokud kupujete okurky hadovky, vybírejte vždy ty nejtvrdší, také hrozny by měly mít úplně zelenou stopku.

Pozor na emulgátory

Málokdy koupíte potravinu, která neobsahuje žádná „éčka“. Skoro všechny uzeniny obsahují E250 (dusitan sodný), konzervant, který má jediný účel, delší trvanlivost. Pokuste se vyhýbat alespoň těm nejnebezpečnějším, jako je E123 (amarant, potravinářská červeň), E131 (potravinářská modř), E142 (zelenomodré barvivo), E210 (kyselina benzoová), ta se používá k aromatizaci nápojů, objevuje se v kyselých potravinách.

A jak jste na tom s nákupy vy? Čtete etikety, nebo kupujete zboží výhradně podle ceny?

Foto zdroj: profimedia.cz

16.10.2013 12:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist