Na rybí tuk už nepotřebujete lžičku

Možná si ještě vzpomínáte na to, jak jste jako školou povinní museli občas povinně nastoupit a přijmout z rukou lékaře či zdravotní sestry lžičku rybího tuku s dost odpudivou chutí a vůní. Konec konců tento obrázek známe i ze starých filmů a literatury. Přes nespornou nechuť ke konzumaci nikdo nepochyboval o více než kladném vlivu rybího tuku na lidský organismus a moderní výzkum toto jen potvrzuje. Doba naštěstí pokročila a dnešní prodávané doplňky stravy obsahují většinou želatinové kapsle s upraveným rybím tukem, zbaveným nepříjemné chuti a zápachu a obsah kapsle se navíc rozpustí až v žaludku.

Účinky rybího tuku na lidský organismus jsou skutečně velmi široké. Omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA v něm obsažené pak zejména:

– snižují hladinu LDL /škodlivého/ cholesterolu
– chrání před arteriosklerózou
– snižují riziko vzniku revmatické artritidy
– snižují riziko vzniku migrén ledvinových chorob a lupusu s pestrou paletou příznaků
– snižují viskozitu krve a tím brání vzniku infarktu a mozkové cévní příhodě
– snižují krevní tlak
– udržují v dobrém stavu kůži, vlasy a nehty
– stimulují imunitní systém k větší aktivitě a pomáhají při depresivních stavech

Jak vidno, rybí tuk nepůsobí zdaleka jen na jednoho z největších strašáků současnosti, tedy zvýšenou hladinu cholesterolu. Nicméně, všeobecně rozšířený názor, že cholesterol je pro naše tělo vždy jen škodlivý, není správný. V řadě případů představuje zvýšená hladina cholesterolu i značné riziko ale na druhé straně se bez něj naše tělo neobejde.

Téměř všichni dospělí lidé vědí, že zvýšená hladina přináší s sebou cévní mozkové příhody, vznik arteriosklerozy a infarkty, ale již méně lidí ví, proč ho také naše tělo potřebuje. Cholesterol slouží jako chemická kostra při tvorbě steroidních hormonů /steroidy podporují využívání bílkovin v těle při zvětšování svalových buněk/. Asi dvě třetiny cholesterolu se vytváří přímo v játrech.

Rozdíly v působení cholesterolu jsou závislé na druhu bílkoviny, na kterou je vázán. Tato sloučenina se nazývá lipoprotein a v této formě je v těle transportován na místo svého určení. Důležitější než cholesterol sám je poměr tzv. HDL k LDL cholesterolu a velmi důležitá je také hladina triglyceridů v krvi.

LDL lipoprotein /nízké hustoty/ předává asi 65-75% veškerého cholesterolu směrem do cévních stěn a odpovídá tak za vznik arteriosklerózy včetně předčasných úmrtí a mozkových příhod.

HDL lipoprotein /vysoké hustoty/ je současně záchrannou látkou, která rozpouští usazené cholesterolové pláty v cévách a odnáší je do jater, kde se použije např. k tvorbě lecitinu. Čím větší hodnota HDL cholesterolu, tím menší riziko srdečního infarktu.

Triglyceridy představují formu, ve které se v těle ukládají tuky. Při trávení se triglyceridy z potravy rozštěpí, ale znovu se pak vytváří ve střevních buňkách a přechází do krve. Studie prokázaly souvislost mezi zvýšenou hladinou triglyceridů a srdečními chorobami.

A právě rybí tuk je jedním z účinných doplňků stravy pro snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů a zvýšení poměru HDL/LDL, díky obsahu omega-3 nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA, které chrání cévy před usazováním cholesterolu a vápníku na jejich vnitřních stěnách.

Martin Stanko

24.5.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist