Femina.cz > Vše o zdraví > Jak moc ovlivňuje psychika tvé zdraví? Hodně
Jak moc ovlivňuje psychika tvé zdraví? Hodně
Psychosomatika je pojem, o němž jsi již určitě slyšela. Hlavně v poslední době se skloňuje ve všech pádech a začíná se využívat v klasické medicíně jako součást ucelené léčby. Pokud i ty máš občas potíže, na které klasická léčba nestačí, pak možná tohle bude tvá záchrana. Víš ale vůbec, o co jde?
Psychosomatika je věda, která se zabývá veškerými souvislostmi mezi různými stavy tvého těla a duše. Název vznikl ze spojení pojmenování právě těchto dvou částí – těla (latinsky soma) a duše (latinsky psyché). Takže psychosomatika pojímá jak odrazy nemoci a zdraví těla, tak i zdraví a nemoci duše. A řeší je dohromady a pospolu, tedy psychosomaticky.
Vše se vším souvisí
V alternativní medicíně se již dlouho hlásá, že vše se vším souvisí, a že by měl být pohled na člověka a jeho zdravotní stav i obtíže ucelený a globální, a tak se i léčit. Proč? Protože tělo je s psychikou neodmyslitelně provázáno. Čili když jsi ve stresu, často tě z toho bolí žaludek, hlava a zmáhá tě únava. A když jsi napjatá, míváš špatné trávení, napjaté svaly a bolí tě páteř.
Říká se, že starosti, s nimiž si tvá hlava neporadí, tvé tělo řeší tím, že onemocní. Psychický stav se tedy projektuje do nemoci. A i když se psychosomatika začíná využívat až v posledních letech, není až tak úplnou novinkou.
Bylo, nebylo
Prvopočátky psychosomatiky u nás spadají někdy do doby první republiky, kdy se souvislosti mezi nemocí těla a psychikou braly docela vážně. Ovšem sedmdesátá léta dala psychosomatice úplnou stopku a cokoliv jí zavánějící bylo krajně nežádoucí. Psychosomatika byla kvůli politické situaci u nás zašlapána do země a vstala z prachu až po sametové revoluci v roce 1989.
Současnost dává minulosti i vědě za pravdu a psychosomatika je brána vážně jako vědecká disciplína a dnes i medicínský obor, kteří mnozí praktičtí lékaři berou za své jako přidanou hodnotu k léčbě svých pacientů. Do rovnice psychika a tělesné zdraví byla přidána ještě sociální složka a vliv prostředí. Dnešní definice psychosomatiky tedy zní, že je to určitý okruh nemocí, při nichž jsou obtíže těla, jeho změny a funkční poruchy podmíněny psychickým stavem a okolním prostředím, v němž člověk žije a pracuje.
Vnitřní pnutí
Dalo by se říci, že za psychosomatickými problémy stojí vnitřní konflikt v tobě samotné nebo konflikt v tobě a prostředí – doma, v práci. Třeba rozpor mezi přáním a povinnostmi, které tě natolik pohlcují, že na svá přání, zájmy a činnosti s nimi spojené nemáš vůbec čas. A tak v sobě opakovaně bojuješ s tím, co bys ty sama v ten moment chtěla oproti tomu, co musíš. Potlačení tvých přání na úkor povinností a z toho pramenící stres a napětí je rozpor, z něhož může lehce vzniknout psychosomatické onemocnění.
V kontextu s okolím se jedná většinou o to, co by sis moc přála proti tomu, co bys dle okolí, rodiny, sousedů, přátel nebo pracovní náplně či domácí situace měla. A zde často děláš to, co si myslíš, že by si přálo okolí – někdo v práci, nadřízení, kolegové nebo doma tví blízcí, rodiče či partner. Prostě potlačíš sama sebe a své zájmy a přání. A v konečném důsledku se to odrazí na tvém zdraví. Tak funguje psychosomatika.
Nemoc či zdravotní obtíže tě skolí, omezí nebo dají podnět k tomu, abys nad sebou a svým životem přemýšlela a uvědomila si, proč se to stalo. Zdali se jedná o odkládaný nedořešený problém ve vztahu nebo v práci, o povinnosti nebo situace, které tě stresují, unavují a stále se opakují. Zkrátka tvé onemocnění úzce souvisí s tím, co prožíváš, nebo jsi v minulosti prožila.
Přečti si také:
- Homeopatika – výhodný byznys nebo účinný lék?
- Účinný lék na stres, splín i deprese? Bylinky!
- Trápí tě často bolest hlavy, zad nebo břicha? Může to být psychika
Jak z toho ven?
Asi to není nijak veselé čtení a jistě tě napadá, jak z toho bludného kruhu ven. Cesta je jediná, daný problém a situaci si uvědomit a následně řešit a uzavřít. A najednou, nebo zanedlouho bolest přestane a ty jsi zdravá a fit i po fyzické stránce.
Cesta k tomu je někdy hodně spletitá, ale existuje. Pokud se ti stane, že tvé fyzické obtíže se neodráží v laboratorních výsledcích, rentgenech a dalších vyšetřeních, je čas zapřemýšlet, kde je zakopaný pes. Lidská psychika je nevyzpytatelná a možná, aniž si to uvědomuješ, je kvůli ní někde háček i u tebe.
Proto nezoufej v momentě, kdy tě klasický lékař takzvaně „hází přes palubu“ a tvrdí, že ti nic není a vše je v pořádku, hledej psychosomatika, nebo praktického lékaře, který se psychosomatikou zabývá. Anebo začni rovnou hledat v sobě. Zreviduj, kdy tě to či ono začalo bolet, a co se v té době dělo v tobě, u tebe doma, v práci, ve vztazích. A zdali když jsi danou věc začala řešit anebo vyřešila (třeba i náhodně), neulevilo se ti najednou a pak bylo po bolesti? A takto zkus nahlížet na svůj život a určitě kámen úrazu najdeš.
A co ještě můžeš sama?
Důležitá je vnitřní pohoda, co největší rovnováha mezi prací, povinnostmi, vztahy i zájmy. Je důležité mít čas sama na sebe, pro sebe i své zájmy. Umět si nechat prostor pro vlastní svět a samotu, i ta je totiž občas podstatná a důležitá. A v neposlední řadě je veledůležité umět relaxovat, odpočívat a dostatečně spát. S tím se pojí i správný pitný režim, dostatek pohybu (myslíme tím pohyb v přírodě a v radosti, nikoli úklid nebo pracovní pochůzky). A že smích léčí, už od nás dávno víš.
Co na to čtenářky?
„Hodně o tom čtu, ale moc tomu nevěřím,“ říká čtenářka Renata (31 let). „Myslím si, že tím že se rozčiluju na partnera nebo s dětmi, si přeci nepřivodím zablokovanou páteř. To spíš, že se blbě hnu nebo moc dlouho sedím. Podle mě je to celé hloupost.“
„Konečně to někdo taky začal poslouchat,“ raduje se Jana (29 let). „Psychika má na naše zdraví ohromný vliv a já sama jsem toho důkazem. Měla jsem neustálé zdravotní potíže a doktoři mi jen říkali, že simuluju, protože všechny výsledky jsem měla dobré. Ale já se cítila neskutečně unavená, bolel mě každý sval v těle. Vše se změnilo, když jsem dala výpověď v práci, která mě příliš stresovala. Od té doby jsou potíže pryč a já vím, že psychika je mocná čarodějka.“