Miluješ jógu? Tak dej pozor, může i ublížit! Jak?

Ráda bys začala dělat něco pro své zdraví, do posilovny nemůžeš, ale docela se ti zalíbila jóga? Určitě se do ní pusť, je totiž naprosto úžasná nejen pro tvé tělo, ale také pro tvou pohodovou mysl. Ale dej si pozor, i jóga dokáže ublížit. Jak?

joga-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jóga je v poslední době hodně trendy, propadá jí stále více lidí a vzniká spousty center, kde se předcvičuje. Jóga má bezesporu mnoho pozitivních účinků, protáhneš svaly, o kterých jsi ani nevěděla, celkově se zpevníš, uvolní se ti mysl. A pokud jógu správně cvičíš, tak má i duchovní přesah, vyčistíš si svoje čakry, tedy energetické dráhy v těle a budeš se cítit po fyzické i psychické stránce skvěle. Ale pozor, i jóga, jako každý sport, když se špatně provádí, může ublížit.

Jóga a její smysl

Jógové pozice se vyvíjely postupně a než o sport šlo spíše o meditaci, duchovní rozvoj a hledání svého já. Samotný původ zatím vědci nevypátrali, ale kolébkou jógy je podle všeho Indie, a význam slova jóga znamená v překladu propojení, jednotu a rovnováhu. Cvičením ásan, tedy jógových pozic, bys měla dojít k harmonii těla, mysli, duše a srdce. Vyvažuje se také mužský a ženský princip v každém člověku.

Jóga není jen jedna

Druhů jógy je nespočet, a proto by sis měla vybrat tu, která ti nejvíce bude vyhovovat. Pokud chceš něco dynamičtějšího, jdi do power jógy, po hodině cvičení se budeš cítit nejen příjemně uvolněná, ale dáš si také pěkně do těla, zhubneš a vytvaruješ si postavu. Na klidnější relaxaci vyzkoušej nejzákladnější styl jógy, a sice Hatha jógu. Jestli toužíš spálit kalorie a zároveň miluješ teplo, jdi do hot jógy, ale jen v případě, že netrpíš na vysoký krevní tlak. V poslední době je také oblíbená těhotenská jóga či hormonální jóga pro ženy, které mají problém s početím. Pečlivě si vyber styl, který ti nejvíce sedne, jde o to, aby ses po lekci necítila unavená a bez energie.

Nejít přes bolest

Jóga není soutěž a nejde o to, abys za každou cenu dala ruce až na zem. Je sice žádoucí, abys pracovala na své pružnosti, ale rozhodně se netlač do pozice, kde budeš celá křivá a shrbená. V některých polohách máš mít rovná záda, ramena dole a lopatky od sebe. A pak teprve s tímto postojem máš provádět určité ásany. Další z pravidel jógy je nejít přes bolest.  Poznej svoje limity a postupně je posouvej. Učitel jógy tě může vést, ale poslouchat bys měla především své tělo.

Vypadá to snadno, ale…

Jestli jsi jógu nikdy necvičila, tak si možná ťukáš na čelo, proč je kolem toho takový povyk, a co je na tom tak těžkého se trochu protáhnout. A možná si zajdeš na první lekci a řekneš si, že to byla docela pohoda. Na dalších hodinách to už tvrdit ale nebudeš. Nechceme tím říct, že se budeš jen zhoršovat, naopak. Budeš chápat, o čem pozice jsou, a uvědomíš si, že když dáš nohu do správného úhlu, koleno posuneš lehce dopředu a ruku natáhneš více doleva, pocítíš větší zátěž.

Bacha na špatné lektory

Tím, že zažila jóga tak velký boom a je po ní obrovská poptávka, je jasné, že hrozí riziko, že narazíš na špatného lektora. Zkušení lektoři už nestačí pokrývat poptávku a tak se objevila i řada těch, co tak zkušení nejsou. Měla by sis ale vybírat, u koho jógu cvičíš. Špatně provedené ásany ti mohou opravdu ublížit. Věděla jsi například, že turecký sed není zase tak prospěšný, jak se říká? Tedy je, ale jen když je správně provedený. Kolena bys měla mít totiž níže než kyčle, a to už je docela oříšek. Pomoci si můžeš polštářkem pod zadek. Jen si všimni, že indičtí jogíni si nohy zamotají tak, že mají kolena téměř u země a chodidla napasována v tříslech. Tedy mají kolena níže než kyčle. A správný instruktor jógy, který má za sebou spousty kurzů a dokonce se učil u samotných Indů, tohle ví. Proto si zjisti, ke komu jdeš cvičit, a jestli má potřebný certifikát.

Na jógové pozice nejsme zvyklí

Někteří odpůrci jógy poukazují na to, že jógové polohy jsou dobré právě pro Indy, kteří jsou na ně zvyklí odmalička a provádí je několikrát denně. Pro nás, Evropany, jsou pak tyto pozice dost náročné, když si vezmeme, že po téměř celý den sedíme za stolem na židli. Je pak chybou dosáhnout za každou cenu ohebnosti, která nám prostě není přirozená. I když je teď jóga v módě, posuď sama, jestli se pro tebe opravdu hodí, nebo si zvolíš raději jiný druh sportu.

Kdo tě učí jógu, měl by znát tvoje zdraví

Na začátku hodiny se většina lektorů zeptá na tvůj zdravotní stav. Odhoď stud a rozhodně ho o zdravotních komplikacích informuj. Nespoléhej na to, že to víš ty a tak pozice zaměřené na záda prostě nějak ošidíš. Ty sama coby laik nemůžeš stoprocentně vědět, jaké svaly se při cviku zrovna zatínají nebo jaká část těla je namáhána. I když se zdá, že pozice je cílena na posílení nohou, dost možná při tom trpí tvoje záda, se kterými máš problém. Proto se nestyď říct o operacích, které jsi prodělala za uplynulý půlrok a o dalších zdravotních problémech.

Řízené dýchání není sranda

Jóga je hlavně o dýchání, ale řízené dýchání nemusí být vždy tak zdraví prospěšné, jak se deklaruje. Například zadržení dechu podle odpůrců jógy může údajně časem změnit osobnost člověka. To je sice trochu odvážné tvrzení, ale fakt je, že dýchání bys neměla podceňovat. Pokud jsi v nádechu příliš dlouho, zatěžuješ tím své plíce. Zkrátka i tady platí všeho s mírou a rozhodně s kvalitním instruktorem.

Jen cvičení nebo duchovní směr?

Také bychom neměli zapomínat na to, že hlavní myšlenkou jógy je duchovní zklidnění, nalezení pravého já, odpoutání se od své mysli a spojení se s Vesmírem. Nejde tedy jen o sestavu cviků, při které zhubneš, ale přijímáš názory duchovního náboženství. Neříkáme, že je to špatně, jen je potřeba si uvědomit, co ti vlastně lektor říká. Je jen na tobě, jestli přijmeš doporučení, že nemáš myslet vůbec na nic, že jsi vlastně jen energie, která se spojuje s jinými energiemi. Ponechej si v tomhle svobodnou vůli a medituj si, jak sama uznáš za vhodné.  Nemusíš přijímat filozofický směr jen proto, že chceš zhubnout pár kil a protáhnout si záda.

A co ty? Také jsi propadla józe nebo máš raději jiné sporty? Napiš nám do diskuze tvé zkušenosti.

Foto: Shutterstock.com

4.3.2020 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist