Femina.cz > Vše o hubnutí > Máš nějaké to kilo navíc? Podle vědců za to může tvá práce a dojíždění
Máš nějaké to kilo navíc? Podle vědců za to může tvá práce a dojíždění
Snažíš se hubnout, vyzkoušené diety byly naprosté propadáky a s váhou už ti pomalu dochází trpělivost? Odborníci vědí, kde to vázne. Když prý přestaneš chodit do práce, hned budeš mnohem štíhlejší.
Práce. Pro někoho radost, pro jiného peklo. Vždyť výsledky výzkumu psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK odhalily, že každý třetí pracující našinec trpí depresí. Aby toho nebylo málo, teď se k tomu přidala i další jobovka – kdo pracuje, ten tloustne. Náběh na nadváhu ti dokonce hrozí ještě dřív, než do zaměstnání vůbec dorazíš. Je to síla!
Riziková zóna? Autobus!
Běžně ti cesta do kanceláře zabere i hodinu? Asi se za chvíli nevejdeš do kalhot. Ze zprávy, kterou vypracovala britská Královská společnost veřejného zdraví (RSPH) vyplývá, že kvůli dojíždění nebezpečně stoupá příjem kalorií cestujících. Používání jakýchkoliv dopravních prostředků je prý stresující záležitost.
Proto do sebe lidé tlačí nezdravé pochoutky horem dolem, na zmírnění nervozity. Tak je fakt, že bufetů na trase nepotkáš zrovna málo a odolat vůni čerstvého pečiva není žádná sranda. Kdo si s sebou sváču nevezme, ten zase autem přibrzdí u rychlého občerstvení. Holt se tomu nedá vyhnout. Další boj s nadváhou přijde hned, jak dorazíš do rachoty.
Přečti si také:
- Kolik kostek cukru je v oblíbených dobrotách? V džusu dvacet, v kečupu padesát šest
- Chceš zhubnout? Přestaň držet diety
- Proč snídat ovesné vločky? Zhubneš a dodáš tělu energii
Šéf versus řadový zaměstnanec
Tendence k nabírání kilogramů údajně závisí i na pracovní pozici. Jsi z toho vedle? Naznačuje to australský výzkum zveřejněný v časopise Social Science and Medicine. Jeho závěry vlastně říkají, že pokud má člověk velkou moc rozhodovat nad ostatními, jeho index tělesné hmotnosti (BMI) praská ve švech. Naopak pracující, kteří nad sebou mají nějaký dohled, nebývají zaoblení, pyšní se menším objemem v pase a jejich BMI hází mnohem přijatelnější čísla.
Shrneme si pro a proti. Velký šéf má sice lepší výplatu, ale co se týče obezity, pohybuje se na tenkém ledě. To běžný pracant si s penězi vyskakovat nemůže, za to je jak „lunt“. Těžko říct, co je menší zlo…
„Ve vztahu k faktorům, které přispívají k přibírání kilogramů a udržování obezity, hraje práce nepochybně velkou roli. Naše zjištění je třeba ještě potvrdit, ale pokud se s jistotou prokáže, bylo by užitečné studovat na pracovišti způsoby, které by mohly přispět k omezení obezity, a přehodnotit způsob kontroly, kterou má každý pracovník,” nechal se slyšet autor studie Christopher Bean pro výše zmíněný časopis.
Může být hůř?
Statistiky hlásí, že až 55 procent Čechů tráví v práci více jak 40 hodin týdně, což je evropský nadprůměr. To je pěkně dlouhá doba na to, že hrozící nadváha číhá za každým rohem. Co z toho plyne? Chceš-li mít váhu pod kontrolou, najdi si práci blízko bydliště, ať nemusíš dojíždět, a při pohovoru se netlač na vedoucí posty. To je nové vědecké doporučení, na jehož základě musíme naši kariéru ještě přehodnotit. Ono by ve světle těchto událostí bylo úplně nejlepší pravidelně sázet do loterie, ať pracovat nemusíme vůbec a nevystavujeme se (zbytečně) nebezpečí. Souhlas?