Máš bolavou duši? Vyber si terapii, která ti sedne

Prožíváš těžké období nebo na tebe najednou padl splín a ty máš černé myšleny a nic tě nebaví? Pokud smutek trvá dlouho, měla bys to nějak řešit. Život je přeci jen krátký na to, abychom se trápili. Někdy si plačtivé dny prostě musíme odbýt, ale pak bychom se měli dívat vpřed a své trápení nějak řešit. Je spousta metod, jak se s bolestí v duši vypořádat a žít konečně zase dál.

terapie-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

V dnešní době už není žádná ostuda vyhledat psychologa. A možností je spousty. Pravidelné terapeutické sezení ti pomůže srovnat si myšlenky a přijít na to, co opravdu chceš.  A druhů terapií je spousta, stačí trochu zapátrat a určitě najdeš tu pravou, která ti sedne na míru. Máme pro tebe alespoň některé typy terapií.

Individuální terapie

Tento druh terapie se doporučuje všem, kteří s psychologickou pomocí teprve začínají. Přeci jen povídání si mezi čtyřma očima je o hodně snazší, než se svým problémem vyrukovat před více lidmi. Výhodou také je, že se po celou dobu terapeut věnuje jen tobě. Tato sezení bývají sice finančně náročnější, ale někteří terapeuti mají smlouvy s pojišťovnami.

Skupinové sezení

Někdy je dobré vědět, že tvůj problém není jediný na světě a že existuje spousta lidí, kteří bojují s něčím stejným nebo alespoň obdobným jako ty. Navíc ti skupinová terapie pomůže i v mezilidských vztazích a ostatní členové ti mohou dávat jiný vhled do tvého života.

Párová terapie

Vztah s tvým miláčkem má vážné trhliny, ale ty ho přesto miluješ a jsi si jistá, že on tebe taky? Tak než to definitivně rozseknete, zajděte si na párovou terapii. Třeba vám v mnohém otevře oči. Psychologové ti sice nezaručí, že ti vztah zachrání, ale pomohou ti do vztahu lépe nahlédnout a ty se pak můžeš lépe rozhodnout, jestli v něm pokračovat nebo ne.

Rodinné konstelace

Touto metodou můžeš přijít na kloub různým tvým problémům. Otevřít tzv. Pandořiny skříňky a jednou provždy se s nimi vypořádat. Formou několika seminářů se názorně ukazují rodinné vztahy. Další členové terapie hrají v podstatě tvé příbuzné a blízké a ty pak můžeš lépe pochopit zázemí, ve kterém jsi vyrostla, nebo poznat důvody, proč tví nejbližší udělali něco pro tebe zatím nepochopitelného.

Vaginální mapování

Tento způsob uzdravování duše je sice poněkud neobvyklý, ale za to účinný. Jde o masáž vagíny, a prozkoumávání citlivosti duše. Vagína si totiž podle odborníků pamatuje vše a vše si zapisuje. Dotykovou metodou se tak zbavíš svých traumat. Neboj se, že bys je znovu prožívala. Tato metoda pracuje s pamětí tvého těla, najde místa, kde je napětí a trauma, a to začne pomalu rozpouštět.  Navíc budeš vnímavější a budeš si více užívat krásné prožitky.

Hormonální jógová terapie

Tady se sice neléčí primárně duše, ale obtíže spojené s ženstvím, jako je například neplodnost, menstruační bolesti nebo snížené libido, ale vše souvisí se vším. Gynekologické potíže dokáží s psychikou pořádně zamávat. Pokud budeš cvičit hormonální jógovou terapii, měla bys v sobě najít rovnováhu a uvědomit si svoje ženství. Trvá několik týdnů a ženy, co ji absolvovaly, si pochvalují, že je zbavila jejich problémů související s menopauzou, hormonální nerovnováhou či jim vyléčila cysty na vaječnících, a hlavně se cítily po duševní stránce lépe.

Terapie tmou

Jestli už nevíš kudy kam a vše ti přijde marné nebo se potřebuješ jen zklidnit a utéct vysokému tempu pracovního nasazení, zvol terapii tmou. Pomůže ti uvědomit si, co je a není důležité. Po několik dní budeš zavřená v temném pokoji a budeš tam jen ty a tvé myšlenky. Bez televize, internetu a společnosti. Tato terapie je určitě intenzivní, ale není pro každého. Jestli trpíš na psychické potíže, raději tuhle léčbu prober s odborníkem.

Hypnóza

Tato metoda nemusí každému sednout. Principem terapie je změna vědomí. Zhypnotizovaný člověk více vnímá pokyny terapeuta a zaměří se více na svůj problém. Začne si vzpomínat na věci, které jsou hluboko v naší paměti a může tak ledacos rozklíčovat. Ale hypnóza se nedoporučuje lidem trpícím závažnou psychickou nemocí. Přeci jen jde o změnu vědomí, i když takové věci, jaké známe z filmů, kdy zhypnotizovaný člověk udělal proti své vůli něco, co nechtěl, možné nejsou.

Jaké máš zkušenosti s terapií ty? Vyzkoušela jsi už nějakou nebo si své bolístky léčíš u kávy s kamarádkou? Napiš nám do diskuze, co ti nejvíce pomohlo v době, kdy ti bylo opravdu úzko. Za nás je super nakopávačem dobré nálady rozhodně smích. Tak mrkni na video, třeba tě pobaví.

Foto: Shutterstock.com

29.5.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist