Femina.cz > Komerční prezentace > Martina Blažková: Zkušenosti z podnikání mi dovolily pomáhat
Martina Blažková: Zkušenosti z podnikání mi dovolily pomáhat
Paní Martina z Tábora, dnes také skvělá babička, mnoho let původně pracovala jako výkonná a organizační síla pro svého nadřízeného. V bývalé práci zajišťovala vše od velkých projektů až po nezbytné drobnosti, umí si tedy velmi dobře poradit s kdejakou situací, která přijde. Díky tomu mohla nad rámec svého současného podnikání i operativně nabídnout pomoc v rámci tisku redukcí na filtry na 3D tiskárně.
Než se dostaneme k tisku redukcí na 3D, zeptám se, v čem podnikáte a jak jste se k tomu vůbec dostala?
Společnost, kde jsem pracovala, po letech změnila své sídlo o téměř sto kilometrů dál. Chvíli jsem zkoušela dojíždět, ale nebylo to pro mě udržitelné, hlavně časově. Potom jsem nějaký čas pomáhala manželovi s jeho aktivitami. To mě nakonec přivedlo na nápad na podnikání v mém současném oboru.
Čemu se nyní věnujete, když umíte pracovat i s 3D tiskárnou?
Manžel podniká v lesnictví. V okolí Tábora těží a sváží dřevo z lesů. K tomu využívá nejen klasickou techniku, ale v těžkém terénu mu pomáhá i náš skvělý kůň. Práce v lese je náročná, hlavně je potřeba být zručný a umět si najít správné nástroje pro ulehčení této práce. Nepodstatnou drobností, mezi těžkou technikou, je i dálkové ovládání navijáku. Takové dálkové ovládání si kdysi manžel někde objednal, ale v rámci svých potřeb ho se synem nakonec hodně vylepšili. Nebylo to sice ze dne na den, ale nakonec přišel nápad dálková ovládání pro lesní navijáky vyrábět podle našich zkušeností.
Jak tato dálková ovládání vyrábíte?
Dnes to bude znít relativně jednoduše, ale vše bylo hlavně o tom nápadu. Postupně jsem začala nakupovat komponenty a podle rad manžela a technických doporučení syna, jsem nakonec začala tato ovládání vyrábět. Když pominu vnitřní systém celého ovládání, tak moje ovládání mají extrémně kvalitní externí úpravu. I v případě, kdy ovládání například přejedou kola traktoru, zůstane celé a v pořádku. Zjednodušeně řečeno tento „obal“ je právě vyroben na 3D tiskárně. Tak, jak se postupně celý produkt vyvíjel, se vyvíjely i moje zkušenosti s tímto druhem tisku.
Jak dlouho již podnikáte v tomto oboru?
Vlastně to není tak dávno. Začala jsem na počátku loňského roku. Od té doby jsem se hodně naučila, hlavně s 3D tiskárnou. Začátky sice nebyly jednoduché, jsem přece jen původně spíš manažer, než technik, ale když jsem viděla jaký je o moje výrobky zájem a jakou mám skvělou zpětnou vazbu, posunovalo a stále mě to posunuje k různým dalším inovacím. Dnes nabízím i ovládání s typovým označením MB, což může znít technicky, ale vlastně jsou to jen moje iniciály. Bylo totiž potřeba od sebe odlišit různé typy, které mám v nabídce. Stejně tak jsem se postupně dostala i k výrobě exteriéru na míru klienta.
Takže dnes je 3D tisk pro vás běžná věc a proto jste se rozhodla v současné situaci vypomoct?
Ano, je to tak. Umím si poradit a tím se mohu pouštět i do nových věcí vcelku bez obav. Právě z tohoto důvodu jsem reagovala na výzvu ČVUT a nabídla jim pomoc s tiskem redukcí filtrů pro celoobličejové ochranné masky určené zdravotníkům na mojí 3D tiskárně. Sice není tak výkonná, jako ty velké profesionální, ale řekla jsem si, proč nepomoct, když mohu a s 3D tiskárnou již umím. S dopravou filtrů mi nakonec pomohl starší syn, který pracuje v Praze. Já ráda pomůžu s výrobou, ale v současné situaci se vedle podnikání raději držím doma a věnuji se svým vnoučatům, než abych zbytečně chodila mezi další lidi. Věřím, že i to malé množství, kterým jsem přispěla, pomůže ochránit několik pracovníků v první linii proti nákaze koronavirem. Hlavně jsem přesvědčená, že i malá pomoc, je pomoc a jsem moc ráda, že dnes mohu využít dovednosti, které jsem se relativně nedávno naučila.
Připravila: Veronika Jakubcová