Malý zázrak pro tvé zdraví aneb Proč do svého jídelníčku přidat jáhly

Znáš je? Co jsou jáhly zač, proč bys je měla zařadit do jídelníčku a co tím získáš? I když tě doteď moc nelákaly, rozhodně je vyzkoušej, mají totiž úžasné benefity pro tvé zdraví a krásu.

jahly-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Seznam se – tohle jsou jáhly

Jáhly jsou de facto oloupané seté proso. A věděla jsi, že proso patří mezi jednu z nejstarších plodin vůbec? Staročeský jídelníček a stůl byl bez jáhel nemyslitelný. A že to byly přímo mňamózní dobrotky, co se z jáhel vařily! Taková sladká kaše s medem, nebo tvarohový, jablečný či švestkový jahelník, to bylo něco! A co teprve jáhly naslano se slaninou! Jaká škoda, že se na jáhly postupem času jaksi zapomnělo, a to díky stále dostupnějším jiným surovinám vhodným na talíř.

A tak se na talířích objevovaly stále častěji bramborové, rýžové a těstovinové pokrmy a jáhlám pomalu odzvonilo. Pojď to s námi změnit! Jáhly totiž v mnohém předčí jiné potraviny, protože nabízí hodně živin, ba co víc – jsou lehce stravitelné a vhodné i pro bezlepkovou stravu.

Co ti jáhly svým obsahem nabízejí?

  • bílkoviny a vlákninu
  • hořčík a fosfor
  • draslík a křemík
  • zinek a měď
  • železo a selen
  • nenasycené mastné kyseliny

Je očividné, že jáhly stoj za to na talíři neopomíjet, a co víc – protože jsou lehce stravitelné, tak jsou vhodné i pro dietní stravu, i tu bezlepkovou.

Obsah jáhel ti skvěle dopomůže

  • k pročištění organismu
  • ke zdravějším kostem, vlasů, zubům a nehtům
  • k pružnější a svěžejší pokožce
  • k posílení svalů a vazů
  • k likvidaci zánětů v těle
  • k hojení ranek
  • díky jejich lehké stravitelnosti s nimi lehce zhubneš

Jáhly jsou vhodné také pro rekonvalescenty po nemoci a po vyčerpání. Když jsi nachlazená, jsou skvělou volbou, protože nevytvářejí při vaření sliz, a tak nezpůsobují zahlenění organismu. Navíc ještě podporují pocení a tím odbourávání škodlivin z těla ven. Máš-li problémy s ledvinami i tady jáhly působí jako posilující ekvivalent, stejně jako u očí a při nadměrné fyzické zátěži. Zároveň lahodí tvému bříšku a zlepšují trávení, přičemž odvádějí přebytečnou vodu z těla ven.

Jak na jáhly?

Při koupi jáhel se koukej na spotřebu na obalu a moc dlouho je neskladuj. Proč? Díky obsahu nenasycených mastných kyselin mohou při vaření žluknout a zhořknout. Proto každé jáhly před přípravou jednou či dvakrát spař horkou vodou a hořká příchuť vůbec nenastane.

Čarování v kuchyni

Z jáhel můžeš v kuchyni kouzlit, co ti je libo – slané a sladké teplé pokrmy (kaše, knedlíky, přílohu k masu a omáčkám), sladké a slané dobrotky – moučníky, sušenky, kuličky, buchty, bábovky, bublaniny, müsli, krémy), prima jsou jáhly i jako příloha do polévek namísto kapání nebo nudlí, přidat je lze i do směsí na mleté řízky a karbanátky, či masových koulí v omáčkách a čevabčiči. Také skvěle dochutí masové zapečené směsi, paštiky, anebo šoulet či kroupového kubu. Nastavit s nimi můžeš bramborovou a hrachovou kaši i nejrůznější pomazánky.

I jahelná mouka je fajn

A věděla jsi, že existuje i jahelná mouka, kterou můžeš přidat při pečení do pšeničné, žitné, špaldové, či celozrnné? Tvoje moučníky a pečené dobrotky budou neodolatelné, přitom lehce stravitelné a nepřibereš z nich ani deko!

Při přípravě jáhel si pamatuj, že na půl hrnku jáhel patří jeden hrnek vody. Vaří se zhruba čtvrt hodinky, scedí se a pak už se meze tvé fantazii nekladou, do čeho je zapracuješ, nebo co s nimi vytvoříš.

Pár prima receptů 

Jahelník

Potřebuješ 200 gramů jáhel, 200 gramů sušených švestek, 3 vejce, 100 gramů cukru moučky či krupice, dvě polévkové lžíce másla, špetku mleté skořice, špetku soli a jednu polévkovou lžíci strouhanky.

Jáhly proper dva až třikrát vřelou vodou, poté je vlož do kastrolu, zalij je 700 ml vody a se lžící másla vař čtvrt hodinky. Směs nechej vychladnout. Mezitím si omyj švestky, zalij je studenou vodu a nechej cca půl hodinky nabobtnat. Pak švestky sceď a nakrájej na půlky. Zapékací misku si vymaž máslem a vysypej strouhankou.

V misce zvlášť vyšlehej cukr se žloutky do pěny a v další bílky se špetkou soli na hustý sníh. Promíchej vařené jáhly se žloutkovou pěnou, dochuť skořicí, a nakonec lehce vmíchej sníh z bílků se solí.

Těsto si rozděl na dvě půlky. Jednu rozetři do zapékací misky, na ni dej švestky a přikryj je druhou půlkou těsta. Peč vše cca 50 minut ve vyhřáté troubě na 160°C. Hotový jahelník nechej vychladnout a popraš moučkovým cukrem.

Kokosové jahelné kuličky

Na ně potřebuješ 200 gramů jáhel, 30 gramů rozinek, 30 gramů sušených švestek, 30 gramů rozinek, 30 gramů sušených švestek, 20 gramů mandlí, lžíci medu, jeden vanilkový cukr a lžíci kokosu.

Jáhly spař horkou vodou a pak čtvrt hodinky povař. Vařené jáhly dej do misky, kam přidej na drobno nakrájené ovoce, mleté mandle, lžíci medu, kokos a vanilkový cukr. Vše v míse rozmačkej šťouchadlem na brambory, těsto ještě promíchej a pak tvoř kuličky či koule, jež obaluj v kokosu.

Jáhlová zeleninová kaše

Na tuto mňamku potřebuješ 70 gramů jáhel, 50 gramů na jemno nastrouhané mrkve, 50 gramů strouhaného celeru, 50 gramů cherry rajčat, lžíci sušené petrželky, jeden stroužek česneku, čajovou lžičku majoránky a špetku soli.

Jáhly spař horkou vodou a pak čtvrt hodinky povař. Pak je sceď a vlož do mísy, přidej mrkev, celer a na půlky krájená cherry rajčata. Dochuť kaši solí, majoránkou, petrželí a prolisovaným česnekem.

Zdroj foto: Shuttertock.com

22.5.2019 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist