Vše začíná první adventní nocí, tento byla 2.prosince. Nejenže se zapaluje první svíčka na adventním věnci, ale věřte nebo ne, při první adventní noci je dle pověr možné zkoumat budoucnost…
Proto naši předkové tuto noc lili roztavené olovo či cín do nádoby se studenou vodou a z tvarů které tím vznikly usuzovali o svém osudu.
Také se házeli pantofle za záda, a když mířila špička ven, znamenalo to pro nevdanou dívku sňatek v dalším roce.
Sv. Barbora
Druhým dnem, ke kterému se vážou tradiční zvyky, je 4.prosinec kdy má svátek sv. Barbora, patronka kanonýrů. Stejně jako naše prababičky i dnes je v mnohých rodinách dochován zvyk v tento den nařezat do vázy třešňové větvičky. Říká se, že pokud větvička rozkvete na Štědrý den, nese do domova štěstí a pokud se rozvine v tento den o půlnoci, tak toho štěstí bude dvojnásobně.
Sv. Mikuláš
Hned další den 5.12. u nás chodí nadělovat Mikuláš, který má svátek následující den, tedy 6.12.
Sv. Mikuláš z Myry (některé prameny uvádí Bari), je ochráncem mořeplavců, patron pekařů, obchodníků.Jméno Mikuláš (Nikolaus) pochází ze slov „niké“ (vítězství) a „laós“ (lid).
Základem pro jeho uctívání se staly příběhy a legendy, vyprávějící, jak se Mikuláš za svého života vždy zastával slabších a pronásledovaných, staral se o sirotky, vdovy.
Mikuláš se stal během svého života biskupem a byl milován lidmi pro své štědré a laskavé srdce i moudrost. Den 6.12., tedy svátek sv.Mikuláše se ve středověku dokonce spojoval i s bohatstvím a proto se každý obchodník v tento den snažil uzavírat obchody na další rok.
Mikulášovo uctívání má počátky v 10.století v Německém v Porýní a zde vznikl i obyčej který přetrval až dodnes. Mikuláš večer 5.12. dle legendy sestupuje z nebe na zem, obchází lidská obydlí a rozděluje dárky mezi všechny děti a dospělé….
Lucie
Ve čtvrtek 13.prosince se nedivme když se ozve zaklepání a za dveřmi budou sát „Lucie“ celé v bílém. Přijdou zkontrolovat zda své příbytky chystáme k přivítání „světla“… Lucie zvěstuje konec nejtemnějšího období roku a dává naději i zpěvem, že po tmě se k nám opět vrátí světlo. I samotné jméno Lucie je odvozeno od latinského „lux“ – světlo. Svatá Lucie je považována za patronku domácích prací a spořádané domácnosti. Proto navštěvuje stavení a zjišťuje, zda máme již uklizeno a chystáme se na nadcházející svátky.
Jenže… Se změnou juliánského kalendáře na gregoriánský, se svátek Lucie posunul z 23. prosince
na současný 13. prosinec. Tehdy totiž – v den svaté Lucie, tedy těsně před Štědrým dnem, se předpokládalo že všechny domácnosti by měly být již přichystané na Štědrý den, upravené a uklizené jako ze škatulky.
Koledy
Od Štědrého dne až do svátku Tří králů ještě dodnes v některých vesnicích chodí koledníci, zpívají koledy a koledují, v některých oblastech už pouze na Štěpána a Nový rok, odtud např. Koleda, koleda Štěpáne…
Koledy navazují na zvyky běžné ještě před vznikem křesťanství. Zpěv koled měl nahradit rituální zpěv na počest boha Saturna – tak zvané saturnálie. V českých zemích se koledovalo a zpívalo již v době husitské.
Femina.cz vám přeje krásný prosinec!