Luxusní cestování a ekologie se nevylučují. Poradíme ti, jak na to

Potrpíš si při svých výletech na luxus a komfort, ale zároveň ti není lhostejné, jaký to bude mít dopad na životní prostředí? Poradíme ti, jak si maximálně užívat s ekologicky čistým svědomím. Dnes se zaměříme na cestování po Česku. Ostatně to je samo o sobě největším přínosem, protože při něm odpadá letecká doprava, která na tom je z hlediska ekologie bezkonkurenčně nejhůř.

ustredni-foto-1100x618.jpg Zdroj: AP

Ještě než odjedeš

Dobře sbalený kufr je základ. To, co do něj dáš, je na tobě, stejně jako rozhodnutí, zda si přibalíš věci, které jsou ekologicky „friendly“, či ne. Začněme kosmetikou. Pokus se ignorovat vzorečky tvořené kapkou krému zabalenou do spousty barevných obalů. A co třeba přestat podporovat výrobce kosmetiky, kteří drancují přírodní zdroje, testují na zvířatech či vyrábějí své produkty v tisíce kilometrů vzdálených zemích? Příkladem zodpovědné kosmetické firmy je Rimmel London. Pro tu je testování na zvířatech naprosté tabu. Vyrábí veganské produkty, čistou kosmetiku z ingrediencí přírodního původu a maximálně omezuje zbytečné příměsi jako například minerální oleje. Vybavit cestovní kosmetickou taštičku kvalitními a ekologicky příznivými produkty není žádná věda, jde jen o to zajímat se a správně vybrat.

Jak dojet na místo? Hlavně bezemisně!

Cestování vlakem či klimatizovaným dálkovým autobusem je dnes už bezesporu komfortní záležitostí. Auto a zejména pak svoboda, kterou ti nabízí, je ovšem z tohoto hlediska ještě o pořádný kus dál. Zvolíš-li elektrické, a tudíž bezemisní auto, příroda ti určitě poděkuje. Pokud se obáváš, že pročekáš kus svého volného času u dobíječek, nemusíš. Dnešní elektromobily totiž dojedou dál, než většina motoristů očekává. Například malé SUV Peugeot e-2008 s dojezdem 406 kilometrů tě hravě převeze z jednoho konce republiky na druhý. Jeho nově uváděný větší bratr Peugeot E-3008 dokonce zvládne až 525 kilometrů. Navíc pobere hromadu zavazadel a sportovního vybavení, například kola či lyže. A co se týče tvého komfortu, o ten se postará třeba ergonomické masážní sedadlo, 3D online navigace či špičkový Hifi systém.

Bezstarostný spánek

Spaní pod stanem či v horském srubu tě zrovna neláká? Nevadí. Můžeš bezstarostně lenošit i v luxusním hotelu, a přitom přispět k ochraně přírody. Stačí si vybrat ten, který se k ekologii staví zodpovědně. Například síť hotelů Clarion kromě komplexní strategie udržitelnosti myslí i na takové detaily jako eliminace plastového nádobí, nápojů v PETkách, či minišampónků. Některé ubytovací zařízení poskytují dobíjecí parkovací místa pro elektromobily a třešničkou na dortu je pak to, že některé hotely Clarion mají na střeše včelí úly a ekologicky tak vyrábějí med, který pak hostům servírují k snídani. Takže nezapomeň tuto dobrotu ochutnat.

Eko-jídlo

Dobré jídlo k dovolené nepochybně patří a i v této oblasti se otvírá celá řada ekologických možností. Své o tom ví šéfkuchař Ondřej Molina, jehož specialitou je udržitelnost v kuchyni. „Nakupuji suroviny v malých ekologicky zaměřených farmách, pokud možno místních. Podporuji farmáře, kteří hospodaří zdravě a udržitelně, a neváhám za jejich produkty připlatit. Snažím se také využít kuchařské ingredience do posledního kousku, aby nevznikaly žádné zbytky, které by skončily v odpadu.“ Není náhodou, že Ondřej Molina myslí ekologicky i mimo kuchyni. Jezdí totiž plug-in hybridním autem a většinu času v plně elektrickém režimu.

Na zdraví, ale zodpovědně

Dopřát si dobrý drink je jedním z nejpříjemnějších okamžiků, které dovolená skýtá. Asi tě nepřekvapí, že eko-trendy dorazily i na bar. O jaké konkrétně se jedná, jsme se zeptali Tomáše Melzera, mistra ČR v míchání koktejlů. „Je jich spousta. Od využívání lokálních pěstitelů a malých destilerií přes snižování odpadů až po zohlednění sezónnosti. Pro mě je třeba nesmysl kupovat v prosinci maliny, které se sem v plastové krabičce vezly stovky kilometrů až ze Španělska. Navíc jsou většinou bez chuti. Radši si počkám na sezónu u nás, natrhám si je sám nebo objednám u místního pěstitele a vím, že budou skvělé, čerstvé, pár hodin utržené.“ Výběr ekologického koktejlu je tak trochu „vyšší dívčí“. Pokud jsi teprve začátečník, začni třeba tím, že totálně zavrhneš plastová brčka.

Chci se bavit!

Vydáš-li se o dovolené na procházku do lesa, či vyjedeš-li si na kole, žádná uhlíková stopa po tobě nezbude. Jenže to samozřejmě žádný luxus není. Tím je naopak třeba seskok padákem nebo řádění na čtyřkolce. Tyto aktivity ale s eko-přístupem nemají opravdu nic společného. Podobně jsou na tom i různé festivaly a hromadné akce, které jsou sice lákavou turistickou zábavou, nicméně po nich většinou zbyde zaneřáděná zdevastovaná louka a pole rozdrásané koly aut návštěvníků. Naštěstí však i do této oblasti začíná vát svěží vítr, jak říká pořadatel food festivalů Bedřich Snášel. „Při pořádání festivalů bereme ekologii vážně. Výběr vhodného místa je samozřejmě klíčový. Pak jsou tu i další aspekty, například pití se u nás servíruje zásadně ve vratných nádobách, jídlo se nesmí podávat na plastových táccích a stopku dostaly i plastové příbory.“

Samozřejmě toto nejsou jediné tipy, jak cestovat a bavit se udržitelnějším způsobem. Určitě najdeš spoustu dalších. Můžeš se o ně podělit v diskusi pod článkem.

28.3.2024 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist