Lithium proti stárnutí

Alkalický kov lithium se používá v lécích pro řadu psychiatrických diagnóz, například při léčbě bipolární poruchy osobnosti. Působí i jako regulátor stárnutí. Při jeho užívání se ale dostavují vážné vedlejší účinky. Cesta od lithia k léku proti stárnutí je tedy ještě dlouhá…

Vědci nejprve musejí pochopit, jak lithium přesně působí na genetickou informaci a vymyslet, jak by byl kov bezpečně doručován tělu, aby působil právě proti procesům degenerace a stárnutí, ale neměl negativní vedlejší účinky.

Tým doktora Gordona J. Lithgowa z Buckova institutu z kalifornského Novata testoval účinky lithia u hlístů Caenorhabditis elegans. Výsledky studie pak byly zveřejněny v odborném magazínu Journal of Biological Chemistry. A ty byly pro všechny překvapující, neboť alkalický kov u hlístů způsobil prodloužení života až o 46 procent.

U člověka je zatím známo jen to, že lithium chrání nervové buňky, ale další biologické účinky jsou velkou záhadou. V dědičné informaci hlístů dokázalo lithium blokovat některé důležité geny související se stárnutím. Ale působilo i na jiné, u kterých by takový efekt mohl být nežádoucí.

„Pochopení genetického vlivu lithia nám možná pomůže vytvořit léčbu, která by měla stejný účinek na prodloužení života. Jedna ze zásadnějších otázek zní, zda přínos k prodlouženému životu této drogy přímo souvisí se skutečností, že lithium chrání neurony,“ uvedl Lithgow.

4.11.2007 12:00| autor: Famous

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist