LÍČENÍ – Dekorační techniky

Dekorační techniky přichází na řadu po strukturování, nebo-li modelaci obličeje.

Pro jaký účel ?

Tato otázka je v daném případě asi tou nejdůležitější, protože zatímco strukturování obličeje má svá pevná pravidla, další líčení je už velice individuální. Můžete si přát vypadat jemně, koketně, sebevědomě, svěže – jakoby bez nalíčení, zkrátka, jak je libo. Pomocí líčení můžete i přitáhnout pohledy přesně tam, kam chcete a naopak – cokoliv chcete ukrýt, uděláte téměř neviditelným.

Každodenní šedá rutina

To je nejčastější představa o možnostech líčení. Většina z nás se naučí jeden „obličej“, který pak stále dokola malujeme na ten svůj. Ke své velké škodě.

Líčení jako hra

Je samozřejmé, že pokud chodíte do práce a vstáváte v půl šesté ráno, nebudete v těchto ranních hodinách toužit po experimentování. Ale čas od času není vůbec na škodu vyzkoušet něco nového. Sednout si před zrcadlo jako po prvé, odložit naučené techniky a začít si jen tak hrát. To, co vytvoříte se možná bude hodit jen pro případ karnevalových veselic, ale určitě objevíte „něco“ – nějakou dosud nevyzkoušenou techniku, postup, barvu, nebo její umístění a tento poznatek zahrnete do svého denního líčení. Možná ale objevíte i svou novou tvář, o které jste dosud neměla ani tušení.

Obočí

Tomuto místu řada žen nevěnuje absolutně žádnou pozornost, což je škoda, protože tvar obočí rámuje výraz očí. Netvarované či nelíčené obočí budí dojem chybějícího rámu.

Tvar a intenzita líčení obočí by se měla řídit právě výrazem, kterého chcete docílit.
« Silné a výrazné obočí dodává sebevědomý až přísný výraz, přesně podle intenzity použité barvy a velikosti plochy obočí.
« Úzké obočí výraz zjemňuje, ale může také budit dojem nadřazenosti, nepřístupnosti, nebo způsobit tzv. pichlavý pohled.
« Obočí tvarované do kulaté formy se hodí pro obličej s výraznými hranami a ostrými rysy.
« Obočí, které má při své horní linii jakýsi pomyslný nejvyšší bod zlomu od kterého opětovně klesá, se hodí pro kulaté nebo plnější obličeje.

Rty

O tom, že rty tvoří velmi výraznou dominantu každého obličeje, není pochyb, takže otázka opět zní – jak chcete působit?

« Čím jsou rty větší, nebo je na nich použita intenzivnější barva, tím působí smyslněji, ale pozor může se to celkem snadno zvrtnout do ordinérní karikatury kačera Donalda.
« Čím jsou rty užší a čím je barva jejich líčení umírněnější, tím je celkový dojem něžnější a jemnější.
« Často deklarované pravidlo, že úzké rty působí přísným dojmem platí pouze v případě, že jsou nalíčeny výrazně tmavou barvou.

Oči

Pro každého, kdo se na vás dívá, je to nejdůležitější bod, na základě kterého si udělá bleskurychlý úsudek nejen o vaší vizáži, ale zpravidla i o vašem charakteru. Ale právě výraz očí je možné líčením nejvíce měnit, díky čemuž může nakonec i čtyřicetiletá žena získat výraz naivního jehňátka a dvanáctiletá dívenka výraz světem protřelé dračice.
Oči každého z nás jsou nějak usazeny – někdo má oči hluboko posazené, někdo blízko, nebo daleko od sebe. To jsou objektivní hodnoty, se kterými se nedá hnout, ovšem opticky to lze.

« Hluboko posazené oči „vytáhne“ světlý stín
« Oči poněkud vypouklé zmenší tmavší (ne úplně tmavé) stíny na pohyblivém očním víčku a tmavé stíny rozetřené po obvodu očního záhybu.
« Oči opticky protáhne stín vytažený až za vnější koutek oka
« Příliš úzké oči zakulatí stíny po celé ploše pohyblivých očních víček.
« Světlé oční linky oči zvětší  a „otevřou“.
« Tmavé oční linky oko vždy zmenší – ale zároveň nejvíce zvýrazní.
« Linky, které se u vnějšího koutku oka spojí mají dvojí účinek – oko získá výrazný a dominantní výraz, ale současně se opticky zmenší a také přiblíží obě oči k sobě.

Linky  kontra  stíny

Která z variant je lepší, nelze jednoznačně rozhodnout, protože opět záleží na výrazu, kterého chceme dosáhnout. Obecně se má za to, že oční stíny působí jemným a linky poněkud tvrdším výrazem, tento názor je ve skutečnosti velice relativní.
Nalíčí-li se totiž žena, která má nějaké to kilo navíc, nebo má třeba jen kulatý obličej, či plné tváře pouze s pomocí stínů, její obličej opticky nabere kila navíc. Stejně tak hranaté typy obličejů nalíčené výhradně s pomocí linek působí skutečně ostře řezaným dojmem a postrádají stopu jakékoliv jemnosti.

Ideální je proto asi kombinování obou technik pod vlajkou jednoduché zásady:
« Co je příliš kulaté, velké, objemné, prázdné , to líčíme spíše pomocí linií – tedy linek. Spadá sem třeba i růž používaná na tvářích, tzv. zdravíčko. Na kulatém obličeji by nemělo být rozetřeno do plochy, ale spíše do pomyslné linie, která naruší velkou kulatou plochu, čímž ji opticky zmenší až odstraní.
« Co je naopak příliš úzké, malé a nenápadné, líčíme raději v plochách – tedy stínováním. To nevytváří jednoznačné hranice a vše opticky rozvádí do šířky, čímž jsou tyto plošky zvětšovány a umocňovány.

Sem spadá i, v Čechách pověstná, výrazně tmavá kontura kolem úst. Jejím původním záměrem  bylo udělat z úst ještě větší dominantu a dosáhnout maximálně plného vzhledu. Skutečným výsledkem byl ale vzhled ala klaun a rty si získaly naopak přísný a stažený výraz.

Pro líčení, stejně jako pro oblékání, nebo účesovou tvorbu platí,
že není nutné opisovat všechno, co momentální móda diktuje. Ideální je vybírat si z nových trendů jen to, co podpoří váš neopakovatelný vzhled.

10.1.2008 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist