Kváskový domácí chléb: Jen mouka, voda a čas. Zkuste to s námi!

Upéct doma chléb od píky není zas tak těžké. Poctivý domácí chléb potom překvapí příjemně navinulou chutí a hlavně – jeho výroba je úžasné dobrodružství. Jen si na něj musíte vynahradit několik dnů. Máme pro vás skvělý návod.

Kvásek potřebuje čas
100 g chlebové žitné mouky ve sklenici smíchejte s teplou vodou tak, aby vzniklo „těstíčko“ lívancové konzistence. Přikryjte plátýnkem nebo uzavřete víčkem. Někde se doporučuje kvasit kvásek v uzavřené nádobě, jinde má skrze plátno kvásek dýchat – je to na osobní zkušenosti. Lze vyzkoušet oba dva postupy. A nyní se čeká. Za 24 hodin by měl kvásek začít bublat, tvořit se v něm malé bublinky a nakysle vonět.

Přidáme tedy dalších 50-100 g mouky a teplou vodu na stejnou konzistenci. Tomuto procesu se říká „krmení kvásku“ a krmit ho budeme každý den. Zhruba za čtyři dny je kvásek dostatečně nakynutý a zralý, abychom z něj mohli péct chléb.

Už jenom mouka a kmín
Základní recept zní: 400 g kvásku a 400 g žitné, pšeničné či špaldové nebo úplně obyčejné bílé hladké mouky (nebo jakýkoliv poměr jakékoliv mouky). Nedoporučuji celozrnnou, je hodně těžká a sama žitná mouka, ze které máme vyrobený kvásek je velmi hutná, takže pro dobré kynutí se přikláním k pšeničným moukám.

Přidáme kmín, dvě lžičky soli a zhruba 200 ml vody a smícháme těsto. Dobrým pomocníkem je domácí pekárna. Není to typicky kynuté těsto, mělo by zůstat lepivé. Opatrně ho potom dáme do nádoby, ve které budeme chleba péct – ideální je kulatá miska nebo dortová forma. Není radno hýbat s vykynutým těstem, protože padá. Ihned po smíchání ho tedy dejte do finální nádoby. Zakryjeme utěrkou a necháme minimálně 3 hodiny kynout. Kynutí je alchymie a záleží na kvalitě kvásku (čím je kvásek starší, tím lépe kyne) a k prvním pokusům se nemusíme bát nechat kynout chléb přes noc. 12 hodinové kynutí je naprosto ideální.

Tip: Aby byl chléb proleželý a ještě kyselejší, můžeme připravené těsto dát přes noc do ledničky a potom vyndat do tepla. Chléb za pár hodin opět nakyne a bude mít výraznější chuť. Vložíme do trouby vyhřáté na 220 stupňů, potom zmírníme. Pečeme zhruba hodinu při 180 stupních.

Tip: kvásek lze koupit i v dobré pekárně. Za dvacku ho dostanete kiloA tohle je výsledek!

Tak co říkáte? Vyzkoušíte?

Foto zdroj: profimedia.cz, archív autorky

8.1.2014 12:00| autor: Renata Petříčková
Více o tématu: chlébKvasmouka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist