Kumkváty

Malé exotické ovoce, které si můžete dopřát. Řekneme vám, k čemu jsou dobré a jak je použít v kuchyni.

Známe je též pod názvem Cumquat, kumqat,  latinsky Fortunella japonova a hezky česky jako minipomerančík. Kumkvát je totiž nejmenší citrusový plod, který není většinou problém v našich obchodech sehnat. Není sice citrus jako takový, ale kumkvát je rostlina z čeledi routovitých, přesto je za citrus považován. Jeho původ je sporný, ale patrně pochází z Číny. V čínské literatuře jsou o něm zmínky již v 12. století.

Patří k delikatesám pro svoji intenzivní citrusovou vůni a chuť. Takže pokud máte rádi oranžát a chuť a vůni pomerančové kůry, směle si ho kupte.

Dobrota i se slupkou

Kumkváty vypadají jako malé šišaté (okrouhlé) pomeranče a podobně i chutnají. Váží průměrně 10 g a jsou velké asi jako větší oliva, tedy v průměru 2-3 c m.. Na rozdíl od jiných citrusů se kumkváty konzumují i se slupkou, která je velmi tenká. Slupka je oranžová, hladká a uvnitř je malé množství dužiny jemně nakyslé chuti. Plod je třeba před jídlem dobře omýt.
Nejlepší jsou sytě oranžové a spíše přezrálé plody, které jsou pak příjemně svěže kyselé.

Chuť kumkvátů je mírně trpká, dužina je lehce nahořklá, nejlépe tedy chutná v kuchyňských úpravách, kde dokáže oživit chuť masa, v kombinaci s steaky, kuřecím, grilovaným masem, zvěřinou, roládami nebo husími játry.

Upravit ho lze i nasladko do džemů, rosolů, lze z nich dělat velmi aromatický sirup, v prodeji je i kandovaný nebo sušený a proslazovaný. Lze jím zdobit dorty, zákusky a kandovaný ho přidávat do vánoček a mazanců.

Na kolečka nakrájené kumkváty jsou atraktivní ozdobou koktejlů a míchaných nápojů a nejen to. Jejich šťáva oživí chuť nejrůznějších nápojů.

Co obsahují?
Plod kumkvaátu obsahuhe vysoké množství vitamínů A, B, C a velké množství minerálních látek z nich nejcennější je asi hořčík a draslík. Působí dobře na  posilnění imunitního systému.
Ve 100 g tohoto ovoce je cca 40 kcal, z jednoho plodu získáte asi 4kcal.

Doma jako stromek
Kumkváty lze pěstovat i doma jako citrusový stromek či keřík. Poměrně ochotně i plodí, a pokud necháte plody dostatečně uzrát, či až přezrát, pak si můžete i pochutnat. Většinou ale slouží spíše jako ozdobný citrus.

Cena také trochu exotická…
Cena kumkvátů je zhruba 180,-Kč za kilogram, takže vás taková ochutnávka přijde odhadem tak na 1,-Kč za jeden kumkvát. Ovšem cena se může v průběhu sezóny mírně měnit.

5.12.2007 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist