Femina.cz > Rady a články o kráse > kosmetika > Kosmetika přírodní, bio, raw… Vyznáš se v tom?
Kosmetika přírodní, bio, raw… Vyznáš se v tom?
Přírodní, bio, veganská, raw… nenech se mýlit, řeč není o potravinách nebo kuchyních, ale o kosmetice. Jaký je mezi nimi rozdíl a co bys měla hledat na obalu, abys nesáhla vedle? Tady máš malý manuál, který se ti při nákupu bude určitě hodit.
Vysoký výskyt alergií, rakoviny a dalších nemocí označovaných jako civilizační nás vede k poznání, že s naším světem je něco špatně. Že s tím, co dýcháme a dáváme si do a na tělo, není všechno úplně v pořádku. A to je důvod, proč se obracíme tam, odkud brali naši předci úplně vše – k přírodě. Zároveň jsme ale zavaleni novými názvoslovími, která mám mají pomoci ty zaručeně zdravé produkty poznat. Ale kdo se v tom má vyznat?
Snažíš se žít zdravěji? Kupuješ bio potraviny a navštěvuješ farmářské trhy, abys měla jistotu, že tvé tělo dostává co nejzdravější potravu? A co kosmetika? Kůže je největší orgán našeho těla a má velkou absorpční schopnost. Proto kromě jídla, bys měla dbát i na to, čím se myješ, mažeš a jaký užíváš šampon.
Jistotou je certifikace
Současná legislativa v případě kosmetiky nijak neupravuje používání označení bio, přírodní atd., to znamená, že se mohou užívat bez nutnosti certifikace. Je tedy možné si koupit kosmetiku s označením bio, co vůbec není bio. Velkou a vlastně jedinou pomůckou při výběru tak jsou různé certifikáty, protože jejich udělení už podléhá testování výrobku. Mezi nejznámější certifikáty patří: NaTrue, Cosmos Natural/Organic, Kontrolovaná přírodní kosmetika – BDIH, EcoCert, Soil Association, Bio Eco Cosmesi nebo česká CPK…
Další otázkou je testování na zvířatech. Často se stává, že finální výrobky sice testované nejsou, ale složky v nich použité testováním na živých objektech prošly. Firmy také často zamlčují, že na zvířatech testují v jiných částech světa (například v Číně, kde je testování kosmetiky na zvířatech povinné). Jistotu ti dá certifikát HCS/HHPS. Vyjádření výrobce na obalu, že výrobek nebyl testován nic neznamená…
Důležité jsou účinné látky
Při nákupu kosmetiky je třeba mít na paměti, že ne všechny syntetické látky jsou škodlivé a ne každá přírodní je účinná. Pokud jsou použity správné ingredience a vynechány ty zbytečné a zatěžující, mezi které například patří syntetické parfémy, silikony, parabeny, ftaláty, kyselina boritá a barviva, může ti i běžná kosmetika velmi prospět.
Vždy se proto snaž vyhledávat výrobky s co nejvyšším obsahem účinných látek a minimem zbytečného balastu. Vyplatí se nejdříve vyzkoušet vzorek a sledovat, jak na něj bude pokožka reagovat.
Pojďme se podívat na nejběžnější označení kosmetiky s tím, co by měly splňovat.
Přírodní kosmetika
Jako přírodní kosmetika jsou označovány výrobky, které obsahují pouze látky z rostlinného či minerálního zdroje nebo živočišného původu získané povolenými způsoby, tedy oleje, tuky, vosky, rostlinné výtažky či minerální soli přírodního původu. Přírodní kosmetika nepoužívá minerální oleje, sulfáty, silikony, barviva, vonné syntetické látky… Nicméně může obsahovat v minimálním množství i syntetické látky a nemusí pocházet z kontrolovaného zemědělství.
Pozor na tzv. kosmetiku s obsahem přírodních látek, jde pouze o marketingový trik, kdy jsou přírodní látky pouze doplňkem obsahu převážně syntetického původu.
Bio kosmetika
Látky použité při výrobě organické kosmetiky musí pocházet z kontrolovaného zemědělství, kde je zakázáno používání syntetických hnojiv a pesticidů. Také přísady GMO původu jsou zapovězené. V certifikovaných bio přípravcích se nesmí používat syntetické konzervanty, ropné deriváty, syntetická barviva nebo chemické parfémy.
Vegan kosmetika
V takto označených výrobcích jsou pouze a jen složky rostlinného původu, které neprošly testováním na zvířatech v žádné z fází výroby. Certifikát uděluje britská nezisková organizace Vegan Society, která si klade za cíl zastavení devastace přírody a utrpení zvířat. Výrobky s jejím certifikátem také musí splňovat standardy Vegan Animal-free Standards.
Raw kosmetika
Musí splňovat všechny podmínky jako veganská, ale navíc nesmí složky při výrobě projít teplotou vyšší než 42°C.
A jakou kosmetiku používají naše čtenářky?
Laura (27 let): „Já nedám dopustit na bio kosmetiku. Původně jsem používala jen čistě přírodu, vyráběla jsem si všechno sama nebo se řídila podle babských rad, ale ty ne vždycky fungují, takže jsem přešla na bio a jsem spokojená.“
Alena (31 let): „ Já se chemie nebojím, používám kosmetiku, která podle mě funguje a netrpím žádnou alergií ani nemám problémy při používání. Naopak, myslím si, že ze všeho, co jsem vyzkoušela, chemie funguje fakt nejlíp a zase tolik jí do těla nedostanu z jednoho krému na oči.“
Pavlína (35 let): „Zkoušela jsem raw kosmetiku, ale nemyslím si, že by nějak zázračně fungovala. Dneska už mám své osvědčené značky, některé jsou bio, některé přírodní, některé mají v sobě i chemii a neřeším to.“
A jak to máš s výběrem kosmetiky ty? Napiš nám do diskuze pod článek, těšíme se na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com