Femina.cz > rodina a děti > Když se umělé oplodnění nedaří. Jakou roli hraje psychika?
Když se umělé oplodnění nedaří. Jakou roli hraje psychika?
Když se otěhotnění nedaří, je to nejen pro ženu velký stres, ale co když se nedaří ani umělé oplodnění? A jakou roli hraje psychika u obou rodičů v případě neúspěchu? Na to a mnohem víc jsme se zeptali psycholožky Mgr. Jany Březinové.
Některá žena otěhotní bez sebemenších problémů, další ale potřebuje pomoc odborníků. Jenže někdy se nedaří ani IVF. Jak moc velkou roli v tom může hrát psychika, na to jsme se zeptali odbornice na slovo vzaté, Mgr. Jany Březinové, poradenské psycholožky z IVF Cube.
V jaké fázi snahy o početí k vám páry přicházejí nejčastěji? Jak s nimi pracujete? Kolik sezení s vámi nejčastěji absolvují?
Nejčastěji přichází po několika nezdařených pokusech, psychicky vyčerpaní a zamotaní „do bludného kruhu beznaděje“. Jsem klientům v první řadě hlavně oporou, poskytnu jim prostor, aby mi všechno mohli vyprávět a ulevit si. Pak postupně pracujeme s jejich příběhem, zdroji zvládání a plánujeme, jak to všechno ustát a zase získat kompetence k rozhodování a účasti na léčbě, jak na sebe netlačit a vše v klidu zvládnout. Mnohdy toto postačí, někdy je ale užitečná delší terapie, kde si zpracovávají klienti svá osobní témata, která je trápí.
Co je na snaze o početí z psychického hlediska nejnáročnější?
Přijmout fakt, že otěhotnění nemusí vyjít hned. Ženy na sebe zbytečně příliš tlačí, mají pocit viny a selhání. Strašně se bojí, že jim to nevyjde a zhroutí se jim život. S každým nepovedeným cyklem se toto zvětšuje a sílí možná psychogenní příčina neplodnosti. Žena je pak vyčerpaná a její život se obrací nesprávným směrem.
S čím dovedete párům snažícím se o dítě pomoci vy? Jakou roli v otěhotnění hraje psychika?
Pomáhám právě zastavit nebo zmírňovat tento „psychický kolotoč“. Pokud je žena v nepohodě dlouhodobě, je psychika podstatným faktorem. V některých případech doporučuji přerušit IVF léčbu a pracovat psychoterapeuticky.
Bývá častější psychický „blok“ či problém, pokud to tak mohu nazvat, na straně muže či ženy?
Obecně je v reprodukční medicíně více kladena zátěž na stranu ženy, tudíž více pracuji s nimi. Ale také muži vnímají neplodnost jako problém a často se ve svých emocích neumí orientovat.
Vypozorovala jste v psychice žen nebo párů, kteří k vám docházejí a snaží se o dítě, nějaký společný prvek? Tedy kromě té touhy po dítěti. Myslím spíš něco, co všechny „brzdí“?
Jednoznačně výkonnost a tlak na výsledek. Je to ale pochopitelné, žijeme v konzumní době, všechno máme hned. Navíc není v moderní společnosti moc místo pro „selhávání“, takže pokud je žena poslední z kamarádek, která nemá dítě, bere to automaticky jako něco špatného.
V jednom rozhovoru mi psycholožka řekla, že vůbec nedoporučuje měření bazální teploty, ovulační testy apod., a to především dlouhodobě, kvůli psychickému stavu snažících se partnerů. Co si o tom myslíte vy?
A nebyla jsme to dokonce já? 🙂 Tyto metody k ničemu nepomohou. Akorát se ženy uvádějí do stresu, tlačí na partnera a není to sexy. Žena by měla zůstat pro partnera přitažlivá a ne mu mávat před očima papírkem nebo menstruačním kalendářem.
Doporučuji postup, pokud se pár rozhodně mít dítě, ať užívá pravidelného, ničím nerušeného sexuálního života, a pokud do roka neotěhotní, ať zajdou za odborníkem. Důležité je zmínit, že nezačínáme hned IVF! Pár vyšetříme a poradíme co dál.
Mgr. Jana Březinová
Služba psychické pomoci v Česku na klinice IVF je zřejmě unikátní. Jak jste se dostala k tomuto oborovému zaměření?
Ano, je unikátní především v tom, že jsem přímo součástí týmu kliniky, nejsem jen externista na doporučení a odborné poradenství je tak pro naše klienty snáze dostupné a můžeme efektivně spolupracovat. K reprodukční medicíně mě přivedla moje dlouholetá zkušenost s psychosomatickou tématikou a práce ve zdravotnictví. Nyní se mi hezky pojí s dětskou psychoterapií a poradenstvím, protože ústřední téma v obou oborech bývá rodičovství, stres, výkonnost a vztahy. Jednoduše – na klinice to mnohdy začne a u problémů dětí to končí.