Femina.cz > Komerční prezentace > Jakou roli hraje víno ve vašem životě?
Jakou roli hraje víno ve vašem životě?
Je dobré vědět proč. Lekli jste se? Nejedná se o žádnou hluboce filozofickou otázku. Nepotřebujeme od vás elaborát o tom, proč pijete víno. Nebo proč vám chutná. Potřebujeme jen pochopit, pro jakou příležitost jej pořizujete.
Aby dělalo dobrou společnost dobrému jídlu? Aby za vás řeklo „děkuji“, „omlouvám se“, „miluju tě“ nebo „všechno nejlepší k narozeninám“? Chystáte se s vínem na formální nebo neformální akci? Je to běžné přátelské posezení nebo výjimečná oslava kulatin? Víte, dobře zvolené víno akci nezastiňuje, nýbrž ji velmi vhodně doplňuje. Víno umí mluvit – šetří vám slova i gesta. A o tom, kdo ho dává i kdo přijímá, toho umí hodně prozradit. Tedy zdaleka to není jen o otázce zda červené nebo bílé.
Teď je ale načase prozradit, co vám chutná. Pokud vládnete talentem slova, můžete chuť, vůni, barvu nebo i vjem z doteku vína popisovat barvitými výrazivy celé dny. Spojení vína a poezie je koneckonců v literatuře ukotveno odjakživa. Při nákupu se můžete držet obecnějších, faktických popisů nebo se můžete pokusit o již zmíněnou poezii. Personál obchodů s vínem bývá výborně školený, umí číst mezi řádky i překládat dojmy do vínořeči. Poradí si tedy například i s tímto požadavkem: „Prosím si víno červené, ovocné, hluboké, sametové, překvapivé, šarmantní a svůdné.“
Tip pro příště: až vám někde něco zachutná, odfoťte si etiketu do telefonu a při příštím nákupu v obchodě ji ukažte jako referenci. To samé můžete udělat i s vínem, které vám absolutně nechutnalo. Pokud dáte prodavači tento rámec, jistě si poradí a vy máte velkou šanci, že se trefíte.
Plynule bychom na výše uvedené navázali s otázkou rozpočtu. Kolik chcete/můžete za víno utratit? Nebo vybereme-li ušlechtilejší výraz: kolik chcete do vína investovat? Děláte citlivý průměr mezi tím, co si můžete dovolit, a tím, s čím se můžete spokojit. Je příjemnější raději krátce popřemýšlet, než pak déle litovat. Obchody s vínem jsou naštěstí většinou velmi přívětivá místa, která jsou přemýšlení nakloněna. Zvlášť když výběr vína ještě zkomplikuje jeden nepříliš známý fakt… A totiž: neexistuje přímá úměra mezi cenou lahve a kvalitou vína.
Ne vždy se kupuje víno k jídlu, ale právě s jídlem nejlépe chutná. Je to taková partnerská dvojice, které to někdy ladí výtečně, jindy méně a někdy se stane, že i vůbec. Je mnohem jednodušší kupovat víno k večeři, kterou chystáte doma, než objednávat jej k večeři v restauraci. Znáte důvod? Je to kvůli tomu, že doma všichni jedí víceméně to samé jídlo, kdežto v restauraci si dá každý něco jiného. Může z toho být celkem zábavná akce – pro vás i pro číšníka, když se vybírá vhodné víno, dejme tomu, ke čtyřem různým pokrmům. Každá dobrá restaurace by měla mít mezi personálem sommeliéra, s kým si na toto téma můžete dát kompetentní pokec a ještě se u toho nechat překvapit.
V každém případě se nemusíte stresovat, pokud nedosáhnete úplné dokonalosti. Většina lidí se spokojí s kombinacemi, co se vysloveně neperou. Pozor, neplatí pro stará, vzácná a ušlechtilá vína, která nesnesou kompromisy a za každých okolností si zaslouží vaši plnou pozornost, úctu a pokoru. Než se doberete k lahvi, na kterou máte chuť, sluší se říct drobnost na téma slušnost: nepleťte si restauraci s degustační akcí.
Někdy se stane, že do obchodu s vínem zabloudíme z čiré vášně. Nemáme před sebou žádnou konkrétní příležitost, nejsme na lovu, chceme se jen pokochat výběrem a trochu si prostřednictvím nabídky pocestovat po světě. Nebo zakládáme (či doplňujeme) vlastní sbírku. Nebo si prostě jen chceme popovídat s někým, kdo tomu rozumí.