Jak snadno k vláknině?

Určitě víte, že celozrnné pečivo je zdravé, a že je zdrojem vlákniny. Ale přesto vám při pohledu na tmavé či zrníčkovité pečivo nejásají chuťové buňky? Stačí vědět, které pečivo je nejlepší…

 

Proč ne bílé pečivo?
Protože při dlouhodobé a časté konzumaci může vyvolat vznik cukrovky či obezity. Celozrnné pečivo není méně kalorické, na tom jsou oba druhy zhruba stejně, ale celozrnné výrobky mají vyšší glykemický index a tak na delší dobu zasytí, navíc obsahují ze zrníček mnoho cenných vitamínů a minerálů – zejména vitamíny skupiny B a hořčík. Nejhodnotnější je však vysoký obsah vlákniny, které máme obecně chronický nedostatek, a který stojí i za vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Rady ohledně šíhlé postavy se dočtete v článku Cesta ke šíhlé postavě. Celozrnné pečivo je to, které obsahuje více než 85% celozrnné mouky.

 

Začněte tím „oříškovým“
Pokud se vám do něčeho moc nechce a přesto chcete pro svoje zdraví udělat maximum, tedy zvýšit si přívod vlákniny do těla, pak máte nakročeno dobře. Ačkoliv se vám nemusí dělat dobře při pohledu na černý rohlík, ze kterého pomalu čouhá cosi nepodobné otrubám, neznamená to, že jste úplně ztracený případ. Jen začínejte opatrně, po částech. Příliš mnoho vlákniny nárazově může způsobit nadýmání a pocity těžkosti.

Zkuste to s trvanlivými černými chleby v igelitových obalech, vyrábí se v konvenční kvalitě i v bio kvalitě a jsou k dostání ve všech hypermarketech a někde i v obyčejných pekárnách. Mají prodlouženou trvanlivost a ty nejlepší poznáte tak, že jsou plné pěkně baňatých semínek pšenice, žita, ovsa a dalších zrníček. Semínka připomínají nadrcené oříšky a opravdu, chleby takto podobně i chutnají. Jsou vlhčí konzistence a na dotek zjistíte, že obsahují i nezanedbatelné množství tuku.

Zkuste jej! Chutná dobře i jen tak, ale božské jsou tyto chlebíky s máslem. Ovšem se sádlem a cibulí je raději nezkoušejte, to vážně není dobrá volba. Ale s čímkoliv dalším se docela dobře snoubí a můžete experimentovat.

 

/wp-content/uploads/files/celozrnnf_pecivo.jpgČerné není vždy celozrnné
Některé pečivo je barvené, nejčastěji karamelem a stopy celozrnné mouky v něm ani nenajdete, případně jen velmi málo. Tmavé neznamená celozrnné a naopak. I celozrnné pečivo může být světlé. Řiďte se vždy svým okem a skutečným obsahem nerozemletých nebo hrubě rozemletých zrn v rohlíku nebo housce či chlebu. Ostatně, kupujete-li nebalené pečivo ale kusové, pak by vám v případě zájmu měla prodavačka předložit doklad o složení toho kterého druhu pečiva.

 

Psyllium
Alternativou, která příliš neovlivňuje chuť pekárenských výrobků je Psyllium. To je zvláštní druh vlákniny, která se přidává do pečiva a toto pečivo je pak výrazně označeno. Cenově je náročnější, než klasický bílý chléb, ale chuťově to příliš nepoznáte. A jestli nechcete tento druh pečiva přidat do svého jídelníčku, ale potřebujete zdroj vlákniny, můžete si Psyllium zakoupit v lékárně a pak používat dle návodu.
Kolik vlákniny je doporučováno
Doporučené množství je podle odborníků v rozmezí 30-50 g vlákniny denně. Kolik jí sníte? Přesně to asi nespočítáte, snad kdybyste si vzala k ruce všechny výrobky, které za den sníte, tedy nejen pečivo, ale také obohacené jogurty, cereálie, nápoje, ovoce, zeleninu… Zde platí, že všeho s mírou. Nejlepším ukazatelem správné hladiny vlákniny je zdravé zažívání. Jak nejlépe čerpat zdraví z ovoce a zeleniny se dozvíte v článku Ovoce a zelenina – cesta ke krásné postavě.

 

Pozor u dětí
Děti do tří let by neměli dostávat pečivo z celých zrn nebo s vyšším obsahem vlákniny. Jejich tělo ještě není schopné ji dostatečně zpracovat a zbytečně je zatěžuje. Do této doby je pro ně ideální bílé klasické pečivo a teprve starší, více než tříleté děti si mohou v rozumné míře dát i celozrnný rohlík.

5.11.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist