Femina.cz > kariéra > Jak si říct o vyšší plat? Dobře si to načasuj a jednej v kanceláři, nikoliv v hospodě
Jak si říct o vyšší plat? Dobře si to načasuj a jednej v kanceláři, nikoliv v hospodě
Kamarádka nedávno oslavila povýšení, partnerovi přidali, jen tvůj plat je pořád stejný? Šéf ti sám od sebe s největší pravděpodobností nepřidá, tak se neboj říct o jeho navýšení. A my ti poradíme jak.
Dobře si to načasuj
Není úplně dobrá strategie chtít více peněz hned potom, co vyjde firemní finanční uzávěrka a společnost na tom není dvakrát nejlíp, případně vyšla se ztrátou. V takové chvíli tě šéf vyžene, ještě ani nestihneš domluvit. Raději si počkej, až se firmě bude dařit. Pokud se povedla uzavřít výhodná smlouva s klientem a vyhlídky do budoucnosti jsou více než dobré, pak přichází vhodný čas zaklepat šéfovi na dveře.
A když už jsme u toho načasování, tak se rozhodni, ve který den o vyšší plat požádáš. Hektické pondělí plné porad a jednání určitě není úplně ten nejlepší den. Ani pátek odpoledne nedoporučujeme. Šéf už se vidí na cestě na chalupu nebo na golf a nebude se chtít zdržovat něčím tak zásadním.
Vyzdvihni své úspěchy
Než se vydáš za šéfem, projdi si své pracovní úspěchy za poslední rok. Nebyla jsi minulý měsíc u toho, když jste přišli o velkého klienta kvůli hloupé chybě? Nepřišla jsi párkrát za sebou v posledních dnech pozdě a šéf tě vyhmátnul? To určitě nebude nejvhodnější doba na to, říct si o peníze. A není ani tehdy, když se vracíš po dlouhé dovolené nebo pobytu v lázních a šéf má ještě v živé paměti, jak za tebe museli dělat práci ostatní. Naopak, pokud jsi zdárně dokončila projekt, který byl úspěšný a firmě přinesl peníze, nebo pracuješ s plným nasazením a pomáháš k růstu firmy už několik let a šéf si je tvých hodnot velmi dobře vědom, vyraz bojovat.
Jednej v kanceláři, ne v hospodě
Místo, kde o vyšší plat požádáš, je velmi důležité, nemysli si. Určitě šéfa neoslníš výkřikem uprostřed firemního mejdanu, že už by teda vážně mohl sáhnout do kapsy a nějaký ten chechták ti přidat. Ani při obědě v restauraci to není zrovna profesionální. Pokud chceš seriózní debatu o tvém platu, vol seriózní místo, což je v tomto případě rozhodně kancelář. Ideálně jeho kancelář. Jakmile uděláš ten krok, že se odvážíš zaklepat na jeho dveře, vyzní tvoje žádost naléhavěji a rozhodně ji bude brát vážně.
Přečti si také:
- Věty, které rozhodně neříkej na pracovním pohovoru: „Bývalý šéf byl nemožný a slabé stránky nemám!“
- Profesionální ochutnavač i budič aneb Nejbláznivější povolání světa
- Asertivita se nosí: Nauč se říct důrazné NE, otevřít se druhým i správný kompromis
Peníze chtěj pro tvůj výkon, ne pro děti nebo dluhy!
Odvážila ses, udělala ten zásadní krok a teď nevíš, jak na to? Prostě jdi rovnou k věci. Jako důvod zvýšení platu uváděj vždy tvé pracovní výkony, schopnosti a přínos pro společnost. Rozhodně si nechej od cesty jakékoliv citové vydírání. To, že ti zvýšili nájem, děti rostou a potřebují více věcí nebo že máš nemocné rodiče je sice smutné, ale nadřízeného to pravděpodobně neobměkčí a bude tě mít za slabocha. Neříkáme, že musí mít nutně srdce z ledu, ale na vedoucí pozici se dostal proto, že je profesionál a ví, co firma, ve které pracuje, potřebuje. Výkonní lidé na slovo výkon slyší lépe než na nějaké skuhrání.
Pokud máš lepší nabídku, řekni to
Neboj se říct svému vedoucímu, že máš jinou pracovní nabídku, která by byla lépe ohodnocena. Jestliže si cení tvého pracovního nasazení, nebude to brát jako vydírání. Tak to prostě ve světě byznysu chodí. Je zcela běžné, že o kvalitní zaměstnance se firmy přetahují a společnosti nabízejí svým pracovníkům dorovnání platu, pokud zůstanou. Ale rozhodně tuto strategii nepoužívej, pokud žádná taková nabídka není. Buď prostě vždy férová.
A o kolik si říct?
Rozhodně nepožaduj nějakou přemrštěnou částku. Buď soudná a zjisti si, kolik peněz mají třeba tví kolegové nebo kolik se na podobných pozicích bere. Takový desetiprocentní nárůst by mohl být akorát. A za rok to třeba můžeš zkusit znovu.
Nemusí jít nutně o peníze
Pokud už dopředu víš, že ti tvůj vedoucí nepřidá, ale přesto máš pocit, že děláš za příliš málo peněz, tak se zkus dohodnout jinak. Co třeba navrhnout, že bys měla flexibilní pracovní dobu nebo nějaké zaměstnanecké benefity? Služební mobil nebo auto ti může pomoci s rodinným rozpočtem stejně tak dobře jako navýšení platu. Některé firmy svým zaměstnancům proplácí různé kurzy či školení. Zvýšíš si tak jak pracovní kvalifikaci, tak i tvou cenu na pracovním trhu.