Femina.cz > rodina a děti > mateřství > mateřská dovolená > Jak přežít mateřskou? S námi to zvládnete!
Jak přežít mateřskou? S námi to zvládnete!
Na příchod miminka jste se těšila a máte za sebou i první nejhorší týdny. Jak ale v pohodě zvládnout dlouhé období, kdy budete s prckem na mateřské a rodičovské dovolené? Nabízíme několik postřehů, které jistě přijdou vhod.
Dovolená, nebo galeje?
Mnoho maminek si stěžuje, že slovo dovolená vůbec nevystihuje realitu, která je po příchodu z porodnice zastihla, a neopustila ani v následující době, kdy byly se svými dětmi doma. Nezávisle na tom se často zaměňují i pojmy mateřská a rodičovská dovolená, kdy se používá spíše ten první i po uplynutí 28 týdnů, které mateřské dovolené náležejí. Po této době nastává už rodičovská dovolená, přesto i potom často slyšíme, že žena je „na mateřské“. Vraťme se ale k výrazu „dovolená“. Třicetiletá Sylva, která je na rodičovské dovolené podruhé, tentokrát s roční Adélkou, říká: „Je už to takové klišé, stěžovat si, že jsme místo dovolené na galejích, já si ale myslím, že jaké si to žena udělá, takové to má. Pominu-li případy, kdy zůstane maminka na vše opravdu sama, bez partnera a bližší rodiny, vždy se to dá zařídit tak, abychom si toto období i užily. I když samozřejmě v jistém slova smyslu.“
Jak na to?
Nedalo nám to a zeptaly jsme se Sylvy, co by tedy ostatním doporučila. Shrnula svoje zkušenosti do následujících bodů:
Štěstí přeje připraveným – vím, že se to každému nepoštěstí, ale já jsem si na období, kdy budu mimo zaměstnání, vždy připravila finanční rezervu. Nebyla zase tak moc velká, ale dorovnala rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a výplatou, na kterou jsem byla zvyklá. I to mi pomohlo cítit se fajn a nemít pocit, že si nyní nemohu nic dovolit.
Naučila jsem se říkat si o pomoc – sice mi to trvalo, ale jinak to nešlo. Maminka a sestra mi vždy rády pomohly a nemohly samozřejmě vědět, co a kdy vlastně potřebuji. Nejsem zrovna typ, který se dokáže obracet na druhé lidi, ale v tomhle případě nebylo občas zbytí. Nyní už se nestydím si o výpomoc říci a ulevilo se mi.
Vzdala jsem snahu o dokonalost – samozřejmě se nevyhneme představám, jak budeme mít doma vše perfektní a za každou cenu. Jak budou děti vždy čisté, budou mít včas napsané úkoly, bude teplá večeře a vyžehlené prádlo. Čím dříve se od takových myšlenek odpoutáte, tím lépe. Nejsou totiž reálné, aniž byste si zhuntovala psychické i fyzické zdraví.
Čas s dětmi beru zároveň jako investici do sebe – divím se maminkám, které se na pískovišti s dětmi nudí a chápou to jako ztrátu času. Já si vždy s sebou nesu alespoň knížku nebo slovíčka angličtiny. Ne vždy je situace na učení sice ideální, ale často se opravdu k něčemu smysluplnému dostanu. Stejně tak se snažím poznatky, které mi péče o děti dává, rozvinout i do dalších oblastí. Starší dcera má například předepsánu bezlepkovou dietu. Shrnula jsem to, co jsem si musela osvojit, do kuchařky, jež se zrovna chystá k vydání.
Nezapomínám na své kamarádky – a to ani na ty bezdětné. Je to důležité! I když budete mít možná zpočátku pocit, že konverzace vázne, nevzdávejte to. To, že máte jiná témata a starosti než kamarádky bez dětí, je jasné, ale věřte, že udržovat s nimi kontakt se vyplatí. Nezakrníte mezi plínkami a budete vědět, co se děje i mimo mateřský svět.
Máte pro nás také nějaký tip, jak přežít toto náročné období? Napište nám jej do diskuse…
Foto zdroj: profimedia.cz