Femina.cz > Komerční prezentace > Jak posílit imunitu u dětí
Jak posílit imunitu u dětí
Každý rodič si nejednou položil otázku, zdali má jeho dítě dostatek potřebných vitamínů, aby bylo co nejlépe chráněno před nejrůznějšími nemocemi.
Zda má dostatečně vyvinutý imunitní systém, který dokáže efektivně bojovat s viry, nepřátelskými bakteriemi a vytváří bariéru s vnějším prostředím, odkud tyto oslabující látky do těla pronikají. V první řadě vás jistě napadnou vitamíny a možná si říkáte, že to stačí. Ano, bez vitamínů to opravdu nejde, ale je to dostačující? A jaké vitamíny konkrétně dětský organismus potřebuje a stačí jen ty z ovoce nebo mohou být i v podobě doplňků stravy? Nebo jsou i další faktory, které mohou podpořit dětskou obranyschopnost? Ještě jednou ano, a s podivem jde o velmi jednoduchá doporučení. Znáte je a dodržujete je nebo se u vás doma už stačily zabydlet?
Pohyb dětí venku na čerstvém vzduchu má hned dvě výhody
Jeho významnou výhodou je bezesporu sluneční záření, kterému jsou vystaveny. Slunce je životabudič a pohon, je důležité pro vývoj organismu i jeho celkového zdraví, protože díky slunečním paprskům se v pokožce vytváří vitamín D. Pouhých 15-30 minut na sluníčku dokáže zázraky. A v zimních měsících můžeme sáhnout po vhodném doplňku stravy. Pokud to půjde, rozhodně dejte přednost těm přírodním.
Druhým neméně důležitým doporučením je dostatek pohybu. Víme, že děti tráví spoustu času před displeji telefonů a počítačů, což nahrává tomu, že u nás přibývá stále více dětí s vyšším BMI indexem. Online výuka a období karantény tomu také moc nepřispělo. A to se netýká jen dětí…
Méně cukru více bílých krvinek
Slazené nápoje (i ty s umělými sladidly), rychlé občerstvení, hranolky a podobné „pochoutky“ jsou jednoznačně nepřátelé naší, a tedy i dětské obranyschopnosti. Kromě tuků, cukr zásadně ovlivňuje schopnost tvorby bílých krvinek, jejichž posláním je likvidovat nežádoucí bakterie v těle. Pravým opakem je pestrá strava, dostatek čerstvé zeleniny, ovoce a netučná jídla. Ovoce obsahuje jiný druh cukrů, který naopak příznivě podporuje imunitní systém, a díky ovoci i zelenině do těla vpravíme další prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály, stopové prvky, vláknina a řada dalších.
Posilujte organismus i v noci
Ač by někomu mohla výše uvedená doporučení dělat potíže či není plně odhodlán vše dodržovat, spánek bude jistě každému příjemnou radou. Při klidovém režimu, kdy se organismus přepne do stavu regenerace, jsou z těla odplavovány toxické látky a bílé krvinky se obnovují pro další boj s patogeny. Uvádí se, že každá noc, kdy významně pokrátíte dobu spánku, se může projevit nejen únavou, ale i na vašem zdraví. Optimální doba spánku u školních dětí by měla být v rozmezí 9 až 11 hodin.
S nástupem podzimu, plískanic, zachmuřené oblohy bez sluníčka, pobytem dětí ve školním kolektivu se mnohý rodič potýká s obavami především z respiračních onemocnění, s tím spojenou absencí dětí ve škole a jejich ošetřováním, které, jak naschvál, vždy přijde v tu nejméně vhodnou dobu. Pomocníkem nám je výše popsaný zdravý životní styl s dostatečným přísunem vitamínů. A protože v zimních měsících jejich potřeba stoupá, ovoce a zeleniny není taková nabídka jako v létě, pak můžete zvolit vhodný doplněk stravy obohacený o potřebný vitamín nebo vitamíny, minerály a stopové prvky.
K těm nejdůležitějším patří vitamín C, E, A, vitamíny skupiny B, vitamín D, selen, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, stopové prvky a nezapomínejme ani na prospěšné probiotické kultury, protože zdravý, a tím i funkční trávicí trakt významnou měrou ovlivňuje imunitní systém. Samostatnou kapitolou ve vztahu k imunitnímu systému jsou beta-glukany, ale to zas až někdy příště.