Femina.cz > Komerční prezentace > Jak pomáhá plasma?
Jak pomáhá plasma?
Nejspíš i vy jste už dostali lék, který obsahoval krevní plasmu. Podle průzkumů nám lékaři takové léky podají během života 14krát. Někomu ale tyto léky ulehčují každý den. Při jakých úrazech a nemocích může krevní plasma pomoci?
Krevní plasma obsahuje látky, které jsou nezbytné pro fungování imunity a srážlivosti krve. Plasmu mohou lékaři aplikovat pacientům během krevní transfúze nebo ji podávat ve formě krevních derivátů, které lze užívat dlouhodobě.
Při úrazech, těžkých popáleninách nebo masivních krevních ztrátách se používají krevní transfúze. Ty se podílejí na rychlejší rekonvalescenci pacienta.
Krevní deriváty se mohou užívat i při dlouhodobé léčbě. Onemocnění ledvin, nedostatek tvorby krevní bílkoviny, onkologická nebo autoimunní onemocnění se často léčí právě krevními deriváty z plasmy.
Pro pacienta, který bere léky pravidelně, je pro jeho roční léčbu potřeba stovek až tisíců odběrů plasmy.
Jak je možné, že je dlouhodobý nedostatek plasmy?
Ano, je pravda, že krevní plasmy je dlouhodobě nedostatek. Není to ale tím, že by naše populace byla stále nemocnější. Právě naopak. Díky moderním metodám vyšetření se často přichází na stav pacienta ještě dřív, než začne vnímat nějaké obtíže. A tak je možné lék z plasmy předepsat včas a předejít zhoršení stavu nemocného.
Proč darovat krevní plasmu je tedy jasné. Navíc s přihlédnutím k tomu, že darování plasmy není pro zdravého člověka nijak náročné, je rozhodování ještě o něco snazší. V dárcovských centrech si během odběru plasmy, který trvá méně než 60 minut, můžete během odběru číst, dívat se na televizi nebo surfovat na internetu.
Po odběru dostane každý dárce krevní plasmy finanční kompenzaci jako náhradu za jeho čas a vzniklé náklady na dopravu.
O tom, jak probíhá odběr plasmy, si můžete přečíst v tomto článku.