Jak na podzimní nachlazení?

„Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní.“ Tahle moudrost našich babiček naprosto vystihuje dilema, které teď na podzim řeší skoro každý z nás. Je lepší zvolit léty osvědčená moudra a domácí prostředky nebo raději zaběhnout do lékárny?

Bohužel, podzim nepřináší jen slunce prosvítající do chladné bílé mlhy nízko nad loukami, zabarvené listí a spoustu kaštanů, ale i dokonalé prostředí pro různé viry a bakterie, které se rozhodly podle na vás zaútočit. Jak tedy na ně? Já jsem příznivcem rozumné kombinace!

TO JE TEPRVE ZAČÁTEK

Cítíte-li počínající bolest v krku, ale nemáte zvýšenou teplotu ani žádné jiné potíže, zkuste „škopkovou“ lázeň a ponořte do teplé vody (neměla by mít více než 39 stupňů) nohy. Pobuďte 15 minut a  v průběhu této doby doplňujte teplou vodu. Pak nohy dobře osušte a na chvilku se zachumlejte do peřin.

Z lékárny můžete zkusit Preventan Akut. Výborná je i vysoká dávka vitamínu C. Já v těchto situacích ráda využívám ten v práškové podobě a rozmíchám si ho do nápoje.

Nic nezkazíte ani hrnkem zázvorového čaje. Jednoduše nastrouhejte kousek kořene zázvoru a nechte pár minut vylouhovat v horké vodě, poté sceďte a čaj ochuťte medem a citronem. Vitaminová bomba je na světě!

Pokud máte po ruce někoho hodného s kuchařskými dovednostmi, vyplatí se poprosit ho o pořádnou domácí česnečku. Česnečka kombinuje hned několik babských rad zároveň – jakmile se nakloníte nad talíř, tak inhalujete, prohřejete tělo zevnitř a česnek je považován za přírodní antibiotikum. Jen si poté už raději nedomlouvejte žádné důležité schůzky a zalezte rovnou do postele.

BOLEST V KRKU

Někteří doporučují léčit bolest v krku heřmánkovým čajem, který má dezinfekční účinky, já nedám dopustit na kloktání slanou vodou. Sůl totiž narozdíl od heřmánku máte po ruce téměř vždy a úleva je okamžitá. Protizánětlivé a dezinfekční účinky má i šalvěj, pokud ji tedy doma máte nasušenou, nechte ji pár minut vylouhovat a čaj buď popíjejte nebo si jím vykloktejte. Se šalvějí však pozor, pokud zrovna kojíte. Snižuje a zastavuje tvorbu mléka.

Máte-li cestu okolo lékárny, nabízí se celá škála přípravků, které můžete použít. Vyzkoušet můžete kloktadla nebo spreje (já mám vyzkoušený Tamtum Verde), pastilky na cucání na přírodní bázi nebo se znecitlivujícím účinkem (to je třeba Orofar) nebo komplexní řešení proti chřipce (například Coldrex). Já si vždycky koupím i Vincentku. Dá se popíjet, inhalovat i kloktat.

Možností, na kterou nesmíme zapomenout, jsou i obklady. Vyzkoušejte Preissnitzův nebo tvarohový.  U Preissnitzova dáte na krk utěrku namočenou ve studené vodě, na ni nepromokavou a neprodyšnou vrstvu (igelitový sáček poslouží výborně) a na něj poté další suchou utěrku nebo šátek. Mně vždycky dělá problém celou tuhle věc na krku uchytit a tak si vypomáhám kolíčky na prádlo. Tvarohový obklad funguje podobně, jen na první utěrku nebo plenku natřete v centimetrové vrstvě tvaroh a vynecháte sáček.

RÝMA

Musím se přiznat, na léčbu rýmy přírodními prostředky nemám morálku. Vím, že by mi pomohl studený vzduch, inhalace, čerstvá cibule položená na noc vedle postele. Já ale dokonce nevystačím ani s tolik populární mořskou vodou z lékárny. Jakmile mám rýmu, pomůžou mi v noci pouze kapky.

Pokud vás ale rýma neskolí tolik jako mne a nemáte zbytečné předsudky, zkuste osvědčený jogínský prostředek – výplachy speciální konvičkou. Nejen, že si uvolníte nos, ale podle některých teorií zlepšíte své zdraví obecně. V jemnější verzi, zvláště pro děti, zkuste koupit jednotlivě dávkovaný Libenar. Krásně vyčistí, zvlhčí a regeneruje sliznici.

KAŠEL

 Z kašlem už není radno si zahrávat. Pokud vás trápí déle než pár dní, navštivte raději doktora. Jako první pomoc doma ale můžete využít čaj z podbělu nebo pár lžiček medu. Ten má podle posledních výzkumů na odkašlávání daleko lepší vliv než osvědčený jitrocelový sirup, který jsem jako dítě měla tak ráda.  

A CO DĚTI A TĚHOTNÉ?

U dětí a těhotných je třeba mít se na pozoru a postupovat opatrně. A to nejen v souvislosti s léky, ale i s bylinnými přípravky a čaji. Proto je lepší se vždy poradit ve složitějších případech s lékařem, u běžného nachlazení s lékárníkem. Věděli jste například, že děti do 14 let by neměly užívat přípravky s kyselinou acetylsalicylovou? Takže žádný Acilpirin ani Aspirin. Na druhou stranu při běžném nachlazení není třeba se u dětí nějak zvlášť znepokojovat. Jsou totiž nachlazené velmi často. Zvláště ty, které chodí do jeslí nebo školy. Tam se setkávají se velkou škálou bacilů, kterým se jejich ne zcela vyvinutý imunitní systém neumí bránit. Rýma osmkrát až desetkrát do roka tak podle dětských lékařů není nic výjimečného ani znepokojujícího.

16.10.2018 12:47| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist