Jak chytře hospodařit

„Halíře dělají talíře,“ říká jedno úsloví. Možná se vám to bude znát přehnané, ale je to tak. Představte si, že ušetříte 50 korun denně. To není zas tak těžké – místo oběda v restauraci si přinesete sendvič z domova, nebo přestanete kouřit, odpustíte si kávu v kavárně…

Ušetřit se dá mnoha způsoby. Když se vám to povede, tak za měsíc ušetříte 1500 korun a za rok 18 000 korun. Může to být základ finanční rezervy na horší časy, kterou by si měl vytvořit každý.

Soukromé finance plánujte

Ať už jste single, nebo máte rodinu, své finance si plánujte. Bez přemýšlení o tom, jaké jsou vaše příjmy a jak nejefektivněji nastavit vaše výdaje, se skutečně neobejdete. Dejte si při tom pozor na:

  • důkladný soupis všech výdajů, včetně těch, které se neplatí každý měsíc
  • u plateb za služby počítejte spíše s růstem cen, než s nějakým zásadním zlevňováním
  • zálohy na plyn, vodu a elektřinu si nastavte tak, abyste nemuseli hradit vysoké doplatky, ani neměli zbytečné přeplatky, případně rovnou změňte dodavatele a využijte výhodnější nabídku od konkurence
  • neplaťte zbytečnosti – od novin, které nikdo nečte, po permanentku do fitness centra, kam zajdete maximálně jednou za měsíc
  • při nákupech přemýšlejte – skříně narvané oblečením, které jste nikdy neměli na sobě, nebo pravidelně vyhazované prošlé potraviny jsou černou dírou každého rozpočtu

Jak ušetřit na půjčkách

Zní to sice paradoxně ušetřit, ale pokud si půjčíte správně, můžete na půjčce nejen ušetřit, ale dokonce i vydělat. Nevěříte? Zkuste si například:

Pořídit kreditní kartu s dlouhým bezúročným obdobím (obvykle 45 až 55 dní). Pokud vždy splatíte celou částku, můžete si opakovaně „půjčovat“ z kreditky peníze na běžné nákupy a neplatit za to ani korunu navíc. Ale pozor, pokud své nákupy neuhradíte včas, úrok je u kreditní karty dvoj až trojnásobně vyšší než u standardního spotřebitelského úvěru (obvykle kolem 25 % ročně).

Refinancovat úvěry

Zkuste si prověřit, zda byste nezískali u svých stávajících úvěrových smluv lepší podmínky, případně, zda by se nevyplatilo sloučit více půjček do jedné. Tak obvykle dostanete menší měsíční splátku a ušetřené peníze si můžete buď spořit, nebo je třeba jednou za 3 měsíce poslat jako mimořádnou splátku a půjčku si tak dále zlevnit.

Doporučit nového klienta 

Když splníte podmínky, snadno získáte finanční podmínku jen za doporučení nového klienta. Můžete tak získat i několik stovek buď v bance, kde už máte účet a kde se nejčastěji platí za nového majitele běžného účtu, nebo i v úvěrové společnosti, pokud doporučíte zájemce o půjčku.

Půjčit zadarmo

Může se stát, že vám bude chybět jen pár tisíc před výplatou. V takovém případě můžete uzavřít smlouvu na malou půjčku před výplatou, nebo podobnou rychlou krátkodobou půjčku. Existuje řada společností, které nabízejí novým klientům, kteří u nich uzavírají smlouvu poprvé, takovou půjčku zcela zdarma. To platí, je-li půjčka splacena v předem dohodnutém termínu (obvykle 2 až 4 týdny). Peníze si tak krátkodobě půjčíte, aniž byste museli platit cokoli navíc.

Než si půjčíte, rozmyslete si to

Jsou ale situace, kdy je větší a dlouhodobější půjčka nutná. Než podepíšete nebo smskou potvrdíte úvěrovou smlouvu, důkladně vybírejte a přemýšlejte.

  • srovnejte různé nabídky, přičemž vždy porovnávejte stejné parametry (nejlépe výši RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů)
  • neomezujte se jen na banky, nebankovní společnosti dnes musí také plnit přísné podmínky regulace a jejich nabídky mohou být stejně výhodné, někdy i výhodnější než ty bankovní
  • půjčka bez doložení příjmu nebo bez nahlédnutí do úvěrových registrů nemusí být pro vás nebezpečná, ale může být trochu dražší, než jiné úvěry; jsou ale situace, kdy se vám i taková půjčka vyplatí, například, potřebujete-li zkonsolidovat předešlé úvěry tak, aby byla vaše měsíční splátka nižší kvůli snížení příjmu a právě předešlé úvěry by mohly být problémem při získávání úvěru v bance
  • nikdy si nepůjčujte víc, než můžete splácet nejen ve chvíli uzavření smlouvy, ale třeba i v měsíci, kdy budete odkázáni jen na nemocenskou

Se soukromými financemi je to jako se státním rozpočtem. V dobách dobrých je třeba splácet dluhy a šetřit na doby zlé. Pravdou ale je, že stejně jako politikům, ani nám se tento ideál nedaří vždy plnit. To neznamená, že bychom se o to měli přestat snažit.

26.2.2018 12:00| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: fitness

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist