Femina.cz > kariéra > Ideální čas pro změnu práce. Jdeš do toho? Dobře se na to připrav
Ideální čas pro změnu práce. Jdeš do toho? Dobře se na to připrav
Právě teď je nejlepší čas na změnu zaměstnání. Současná ekonomická situace uchazečům o práci nahrává. Pokud jsi na svém místě nespokojená, máš nízký plat nebo tě už prostě nebaví dělat, co v posledních letech děláš, tak neváhej a poohlídni se po jiném. Poradíme ti, jak na to, abys byla úspěšná.
Změnit práci je dnes nejsnazší za několik posledních let, ale pořádně se na takový krok připrav. Rozhodně nedělej žádná ukvapená rozhodnutí typu „já se na to tady můžu vykašlat, však novou práci najdu“. Nejdříve zjisti, jaké jsou tvé možnosti. Poradíme ti, jak nejlépe změnit práci, aniž bys svého rozhodnutí litovala.
Změna je život
Někteří filozofové tvrdí, že každá změna je vykročením tím správným směrem. Jasně, jsou lidé, kteří jsou na své pozici celý život a nestěžují si, ale v dnešní době je přeci pohyb zaměstnanců dokonce žádoucí. I když si říkáš, že máš teplé místečko s docela dobrým platem, rozumíš si se svými kolegy a tvůj šéf není žádný šílený maniak, stejně zvaž, jestli bys nechtěla jít dál. Spousta lidí zůstává na místě jen proto, že se bojí změny. Jenže právě změna pracovního místa ti může pomoci. Málokdy totiž dostaneš výrazně přidáno, když jsi stále u jednoho zaměstnavatele. Nemá důvod ti nabídnout více. A pracovní podmínky zůstávají také stále stejné, možná se spíše zhoršují. A těch možností, co je všude kolem. Podle odborníků je dobré na jednom místě nezůstávat více jak pět let, kdy se z práce stane rutina a přichází pocit nenaplnění.
Vrať se k dětským snům
Do práce bys neměla chodit jen kvůli penězům. Měla by tě bavit a naplňovat. Pokud to tak necítíš, je na čase ji změnit. Možná si říkáš, že všude je chleba o dvou kůrkách a na svém místě máš už alespoň nějaké jistoty a stejně pořádně nevíš, co bys chtěla dělat? Psychologové radí si ujasnit, co tě baví. Nemusíš přímo bažit po tom stát se filmovým režisérem nebo si otevřít vlastní kavárnu, ale po něčem bys toužit měla. Máš ráda pečení? Zkus práci v cukrárně. Miluješ módu? Co se takhle nechat zaměstnat v nějakém butiku? Nemusíš přeci tvrdnout v kanceláři jako sekretářka jenom proto, že je to výhodná pozice hodící se ke tvému vzdělání. Možná by ti bylo lépe, kdybys obsluhovala v nějaké kavárně.
Nenech se odradit cizími názvy
Než dáš vale svému současnému zaměstnavateli, nejdříve se podívej po novém místě. Jasně, že úplně nejlepší je už nějaké to místo mít, než přijdeš s výpovědí. Nechceš přeci zažít ty nervy, kdy nemáš na splátky a pak sáhneš klidně po nějaké brigádě ve fast foodu, jen abys měla z čeho žít. Proto se pusť nejdříve do hledání nového místa. Důležité je umět číst nabídky práce. Nesmíš se nechat odradit cizími názvy nebo příliš velkým výčtem požadavků. Je nám jasné, že se v řeči personalistů dost těžko orientuje. Co se skrývá pod názvy jako je account manažer či customer service technician? Tyto názvy tě mohou při hledání nové práce odradit, ale věř nám, že jde obyčejnou práci, stačí si cizí pojmy jen zadat do výkladového slovníku a dozvíš, že například takový merchandiser je pouhým doplňovačem zboží v obchodě.
Zapracuj na životopise, připrav se na pohovor
Než rozešleš životopisy, je lepší mít více verzí. Tvého budoucí zaměstnavatele tutově nebude zajímat, že jsi vášnivá čtenářka, tedy pokud se neucházíš o místo v nakladatelství. Je zkrátka dobré životopis vždy trochu poupravit podle toho, kam ho posíláš. Spoustu vzorů životopisů najdeš na internetu ke stažení. A také si zjisti vše o pracovní pozici, na kterou se hlásíš. Můžeš už zmínit v mailu, proč sis vybrala zrovna tuhle pozici a proč se pro ni hodíš. Určitě se ti ale tato příprava bude hodit při osobním pohovoru. A nezapomeň si firmu, kam na pohovor jdeš, trochu prolustrovat. Nejčastější otázka je totiž, čím můžeš přispět a jak firmu posunout dobrým směrem.
Pozor na výpovědní lhůtu! Mohla by ses dostat do maléru
Velmi častým problémem bývá, že potenciální zaměstnavatel hledá někoho, kdo může nastoupit ihned. Ale ty jsi v tom současném zaměstnání vázaná dvouměsíční výpovědní lhůtou. Je sice možnost pracovní poměr ukončit dohodou, ale samozřejmě, že zaměstnavatel na to nemusí přistoupit. Nejlepší je jít s pravdou ven a říct narovinu, že jsi dostala lepší nabídku, která ale spěchá. Není moc případů, kdy by šéf byl takový ďas, že by tě tam držel. Pokud si ale postaví hlavu, rozhodně nezkoušej jít proti zdi. Nabízí se sice řešení, že prostě do práce už nepřijdeš, ale to ti neradíme, protože zaměstnavatel se s tebou může dokonce i soudit za ušlý zisk. Nejlepší bude prostě sázet na dobré vztahy a domluvu. Prostě musíš přijít s nějakou nabídkou, například, že projekt, který máš rozdělaný, dokončíš co nejdříve, nebo za sebe seženeš adekvátní náhradu. Jestli chceš v práci skončit co nejdříve, pohlídej si datum podání výpovědi. Snaž se ji podat vždy do konce měsíce, protože když ji podáš prvního října, je to stejné jako bys ji podala poslední den v říjnu. Výpovědní lhůta začne běžet až prvním dnem následujícího měsíce, v tomto případě tedy 1. listopadu.
A co ty? Přemýšlíš o změně zaměstnání nebo jsi spokojená tam, kde jsi? Napiš nám do diskuze, jestli jsi ten typ, co hledá stále něco nového, nebo jsi loajální jedné firmě…
Foto: Shutterstock.com,