Femina.cz > Komerční prezentace > I v dospělosti se můžete zbavit šilhání!
I v dospělosti se můžete zbavit šilhání!
V České republice se problematika šilhání, ať už skrytého nebo kosmeticky patrného, týká téměř třetiny obyvatel.
Šilhání (latinsky strabismus) je zjednodušeně řečeno porucha spolupráce očí, kdy jedno oko sleduje objekt a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení. Na pražské oční klinice Lexum se operacím šilhání, zvláště pak technice nastavitelných stehů, věnuje zkušená specialistka v oboru dětské oftalmologie a šilhání MUDr. Věra Flemrová. Zeptali jsme se jí, jak tato moderní metoda vlastně funguje.
V čem je tento způsob odstranění šilhání unikátní?
Metoda nastavitelných stehů představuje účinný způsob odstranění šilhání a dvojitého vidění především u dospělých pacientů. Unikátnost operace spočívá v možnosti dorovnání pooperačního postavení v místní (lokální) anestezii – tj. posunutí okohybného svalu nastavitelným stehem tak, aby pacient nešilhal nebo aby mu bylo vyrovnáno dvojité vidění. Výsledek představuje pro řadu lidí nejenom vyřešení nepříjemného zdravotního problému, ale také razantní estetickou změnu!
Jak dlouho se na klinice Lexum operuje metodou nastavitelných stehů?
Na naší klinice se tato metoda aplikuje již více než 10 let. Používá se výhradně u dospělých pacientů. V první fázi operace probíhá v celkové anestezii, ale druhá fáze, tj. konečná úprava postavení očí, již pouze v lokální anestezii. Tato fáze vyžaduje spolupráci pacienta, což v případě dětských pacientů zpravidla není možné.
Úprava při vědomí trvá jak dlouho?
Po nakapání očních kapek s anestetickým účinkem trvá úprava zhruba 15 minut.
Strabismus má více příčin. Můžete tuto techniku použít kdykoli?
Ano, operační techniku s využitím nastavitelných stehů je možné využít prakticky u všech typů strabismu. Ale bohužel není možné operovat každého, teprve na základě podrobného vyšetření je možné zjistit, zda je pacient k operaci vhodný a jestli změna postavení očí nevyvolá pooperační dvojité vidění. Na základě předoperačního vyšetření a simulace pooperačního postavení jsme schopni rizikové pacienty vyloučit. Díky nastavitelným stehům, tak můžeme operovat široké spektrum pacientů s významně spolehlivějším výsledkem operace než v minulosti, např. pacienty šilhající od dětství, opakované operace strabismu, některé typy strabismu s dvojitým viděním atd.
Na oční klinice Lexum se specializujete pouze na tuto metodu?
Samozřejmě, že využíváme i klasické šití, metody se většinou kombinují. Záleží, co vyžaduje konkrétní případ šilhání. Výhodou využití nastavitelných stehů je především možnost dosažení optimálního pooperačního výsledku tím, že v druhé fázi operace pacient spolupracuje a postavení očí je možné ještě ovlivnit. Tím se minimalizuje riziko překorigování nebo podkorigování operace a s úspěchem můžeme operovat i některé typy strabismu s dvojitým viděním, kde bychom v minulosti nemohli s dobrým výsledkem operovat. Technika nastavitelných stehů významně rozšířila operační možnosti strabismu.
Kolik operací jste touto technikou na klinice Lexum realizovali?
Máme zhruba 8 až 12 operací za měsíc. Celkově bylo na našich klinikách provedeno touto metodou více než 700 operací.
MUDr. Věra Flemrová, lékařka Evropské oční kliniky Lexum v Praze
Foto: Archiv LEXUM