Femina.cz > Vše o hubnutí > Hubnutí podle věku
Hubnutí podle věku
Jak žena prochází jednotlivými životními obdobími, její tělo se mění. Výraznou proměnou prochází především v pubertě, po porodu nebo po přechodu. Právě tato údobí jsou z hlediska zachování optimální hmotnosti pro ženy nejrizikovější. V jakém období máme největší problémy s váhou a jak zatočit efektivně s přebytečnými kilogramy? Zjistili jsme po vás!
Puberta
Mezi 10 a 15 lety se dívčí tělo nejvíce proměňuje. Puberta je totiž období bouřlivého hormonálního vývoje, který doprovází mnoho fyzických i psychických změn. Dívka se stále necítí být ženou, ale její tělo se mění. Dochází k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu, boků. Tento fakt je mnohdy přijímán velmi negativně, jsou zaznamenávány první pokusy o drastické diety. Právě proto je velmi důležité zachovat pravidelnou sportovní aktivitu, provozovanou především pro zábavu.
Tip! Nejvíce pomůže jít dospívajícím dívkám příkladem. Začít s výchovou ke zdraví až v pubertě je pozdě. „Pro to, aby bylo dívčí tělo fit, je třeba konzumovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů již během let, kdy roste,“ upozorňuje MUDr. Jedličková. Dívka potřebuje téměř stejný objem potravy jako mladý muž.
Těhotenství a porod
V těhotenství neplatí, že žena by měla jíst za dva, což ale málokterá matka dodrží. Výsledkem jsou poporodní kila navíc, která zůstanou usazená v partiích břicha, stehen a zadečku. Běžný váhový přírůstek v těhotenství by měl činit od 11 do 16 kg. „Pokud byla žena před otěhotněním obézní, váhový přírůstek by měl být nižší, zhruba 5 – 9 kg. Platí to i naopak, podvyživené ženy by měly přibrat více,“ říká MUDr. Radka Jedličková. Ženy by se neměly pouštět do hubnutí bezprostředně po porodu. Některé škodliviny z tukových tkání se dostávají do organismu a také se uvolňují do mateřského mléka. Nabraná kila slouží především jako zdroj energie, který je po porodu využit zejména pro tvorbu mateřského mléka. Pokud žena kojí, váhový úbytek by neměl být větší, než 1-2 kg za měsíc.
Tip! Nejvhodnější formou pohybu jsou každodenní dlouhé procházky s kočárkem nebo plavání. Náročnější fyzická aktivita jako např. aerobik může způsobit, že miminko bude odmítat mléko, protože se do něj uvolní kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech. Ve stravě nesmí chybět zelenina s vysokým obsahem vlákniny, kvalitní bílkoviny a kysané mléčné výrobky.
Odvykání návykovým látkám
Z lékařských studií vyplývá, že pokud žena přestává s užíváním návykových látek, především s kouřením cigaret, musí se připravit na změny, které s tím souvisejí. Každé tělo se s nimi vypořádá jinak. Nikotin obsažený v cigaretách působí anorekticky a zvyšuje uvolňování tuků z tukové tkáně. Kvůli jeho absenci začnou ženy po ukončení kouření přibírat. Souvisí to i s tím, že nahrazují cigarety pochutinami.
Tip! Současně redukovat váhu i přestat kouřit je pro tělo přílišný nápor. Pozor na výměnu cigaret za jídlo v určitých rituálech a situacích. Při zanechání kouření je vhodné snížit svůj energetický příjem zhruba o 850 kJ, rozdělit jej na šest denních dávek a zároveň zvýšit množství vlákniny ve stravě.
Přechod – menopauza
Není pravda, že každá žena po přechodu ztloustne. Společně s porodem je pro ženu menopauza obdobím, ve kterém se nejvíce proměňují hladiny hormonů v těle. Za přibýváním kil po menopauze stojí v naprosté většině případů energetická nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. „Protože klesne produkce ženských hormonů, ženy mají tendenci nabírat kila podobným způsobem, jako muži,“ vysvětluje MUDr. Jedličková. S věkem stoupá také BMI a zvyšuje se zastoupení tukové tkáně v těle. Rizikové období pro nárůst obezity nastává však ještě před přechodem – tedy mezi 30 a 40 lety, kdy obvykle ženy stále navyšují energetický příjem.
Tip! V menopauze je důležité přecházet především osteoporóze – řídnutí kostí. Této nepříjemné zdravotní komplikaci lze předcházet zvýšeným příjmem vápníku, který je obsažen především v mléčných výrobcích. Není třeba propadat chmurám, i když tělo nabere kila navíc. Základem je přidat na pravidelném pohybu – pomůže chodit pěšky do práce, jít si po práci zaplavat nebo naplánovat výlet s přáteli.
Po šedesátce
Samozřejmě i ve vyšším věku lze žít zajímavým a plnohodnotným životem. Fyzická a psychická aktivita dokáže výrazně ovlivnit proces stárnutí a může zmírnit zdravotní problémy. Po šedesátce se tělo proměňuje, ubývá svalové hmoty a ženám řídnou kosti. „Vytrvalostní složka pohybu však zůstává zachována do vysokého věku, a proto se vyplatí pravidelně cvičit i ve stáří,“ připomíná MUDr. Radka Jedličková. Pomocí střídmé stravy je možné zmírnit riziko nadváhy, kterou trpí ve věkové skupině nad 60 let zhruba 70 % žen v ČR. Není dobré radikálně hubnout, vhodné je spíše udržovat tělo v rovnováze, nebezpečný je nadbytek tuků v rizikových partiích, například v oblasti břicha.
Tip! Pomocí cvičení dochází k uvolnění zvýšeného svalového napětí, celkovému zlepšení pohyblivosti a zlepšení koordinace motorických činností. Kosti je třeba zatěžovat ve vertikální poloze, kdy se překonává zemská přitažlivost, což vede ke zvýšení činnosti kostních buněk. Při zařazení pravidelné chůze je třeba používat obuv s měkkou podrážkou, která tlumí nárazy a šetří klouby.
Foto zdroj: profimedia.cz