Femina.cz > sex a vztahy > Vše o sexu > Holt krize! I do lásky investujeme méně. Kolik nás stojí?
Holt krize! I do lásky investujeme méně. Kolik nás stojí?
Doba není nakloněna hýření. V nákupních košících toho máme čím dál tím méně. „Šetřím“ se stalo slovesem hojně užívaným a o to více nenáviděným. Leč finanční krize zasáhla i jiné, nekonzumní sféry lidského bytí. I do lásky je potřeba investovat, a nikoliv jen city.
Blíží se Valentýn, který je sice svátkem zamilovaných, nicméně ještě více jej mohou slavit květináři, cukráři, šperkaři…Pro ně a jejich byznys je toto období spásou, vítanou manou v období povánočního půstu. Vždyť málokterý zamilovaný si dovolí ten „luxus“ nekoupit své drahé polovičce aspoň kytku nebo bonboniéru. A peněženky vytahují i ti, kteří mezi kolegy v práci velkohubě tvrdí, že přece žádný Valentýn neslaví, protože je to přece svátek k nám uměle importovaný. Nakonec jim to stejně většinou nedá a své partnerce dárek koupí.
Kolik vlastně stojí láska? Otázka stejně hloupá, jako kdybyste se zeptali, kolik stojí vaše dítě. V těchto případech se přece vždy vyplatí investovat a nikdo nevede účetnictví. Ptát se kolik je prostě nemístné, trapné, troufalé. Protože nad touto otázkou bychom vůbec přemýšlet neměli. Ba co víc, vůbec by nás neměla ani napadnout! No jo, ale přesně tuto otázku se nyní rozhodli zodpovědět britští vědci. Předem předesíláme, že se jedná o investici do lásky, nebo chcete-li poněkud prozaičtěji do vztahu, tedy přesněji do počátku vztahu. V žádném případě nejde o finanční částky vynaložené za placený sex, ty by totiž byly určitě vyšší.
[[related]]
Tak tedy statisticky vzato příprava na dlouhodobý vztah si žádá dvaadvacet společných večeří, dva dovolenkové pobyty a dárky v hodnotě několika tisíc korun. Suma sumárum to vyjde na 25 až 100 tisíc korun! To ale není vše! Na paměti bychom měli mít také investice časové, které nestojí ani tak peníze jako námahu. Řeč je o setkání s rodiči a pobytu v jejich domě přes noc (britští vědci dokonce spočítali, že musíme absolvovat nejméně dva). Vztah musí navíc posvětit nejen partnerovi zploditelé, ale také 55 % našich přátel a známých – tedy aspoň podle statistik.
„Možná jsou právě toto důvody, proč se ve Velké Británii zvýšil od roku 2011 počet lidí žijících single o 3 miliony,“ tvrdí poněkud ironicky badatelé.
Jak již bylo řečeno, investice do lásky klesají, a to nejen ty finanční, ale i časové. Lidem už zkrátka začíná docházet trpělivost. Už je nebaví investovat marné hodiny do chatování s uživateli internetových seznamek nebo schůzek v kavárnách, které nikam nevedou. „Pokud necháme hovořit matematiku a řeč čísel, je vůbec div, že se lidské pokolení drží při životě tak dlouho,“ tvrdí dokonce ti největší skeptici. Vezmeme-li v úvahu, že podle statistik pouhá tři procenta nových vztahů končí před oltářem, jedná se o investici pragmaticky řečeno hodně nejistou či spíše rovnou riskantní.
I přesto se ale stále najdou snílci a naivové, kteří se do lásky vrhají bez počítání rovnýma nohama či rovnou po hlavě. Ono to totiž stejně ani jinak nejde. Láska a city se totiž naštěstí vymykají veškeré logice. Nepodléhají matematickým či fyzikálním zákonům včetně těch gravitačních. Mít hlavu v oblacích, být i bez extáze v extázi je to nejkrásnější, co nás v životě může potkat. K nezaplacení.
Foto zdroj: profimedia.cz