Finanční gramotnost a výběr bankovního účtu

Bankovní účty přicházejí se spoustou podmínek a odborných výrazů. Musíte se je naučit třídit a porovnávat je a díky tomu můžete zabránit problémům s účtem, který nefunguje pro vaše potřeby.

Pokud se pokoušíte rozhodnout, jaký typ účtu nejlépe vyhovuje vašim potřebám, nebo chcete vědět, které funkce účtu byste měli porovnat, přečtěte si tento článek. Může také pomoci, pokud uvažujete o změně bankovního účtu.

Vyberte typ účtu, který vyhovuje vašim potřebám. Většina lidí používá běžný účet u banky ke správě svých každodenních peněz.

To vám umožní:

– Platit účty inkasem nebo trvalým příkazem.

– Dostávat automatizované platby, jako jsou mzdy.

– Přístup k přečerpání, i když bude muset být schváleno bankou.

– Platit za věci debetní kartou a vybírat peníze z bankomatů.

Abyste mohli spravovat své peníze, můžete:

– Využívat zabezpečenou bankovní aplikaci, kontrolovat a provádět platby.

– Nastavit textová upozornění, která vás upozorní na nízký zůstatek.

Základní bankovní účty zdarma

Pokud si nemůžete otevřít standardní běžný účet, může být užitečné zvážit využití bankovního účtu bez poplatků, jejichž nabídka je v dnešní době na našem trhu celkem dostupná.

Bankovní účty pro studenty a děti

Většina bank nabízí konkrétní studentský účet, obvykle s bezúročným debetem až do dohodnuté částky. Banky často nabízejí také absolventům atraktivní účty, aby se je pokusily zajistit jako dlouhodobé zákazníky.

Zároveň mnoho bank nabízí účet pro děti, můžete tak zajistit své dítě nebo jej pomocí bankovního účtu vychovávat k finanční gramotnosti.

Porovnání poplatků a funkcí účtu

Poplatky se mohou mezi bankami a účty velmi lišit, přičemž jeden z nejvyšších poplatků je účtován za překročení dohodnutého limitu kontokorentu (pokud ho máte). Věděli jste, že můžete ušetřit mnoho peněz s účtem, který lépe vyhovuje vašim potřebám?

Pokud na svém účtu pravidelně utrácíte více, než kolik máte, vyberte ten, který vám poskytne kontokorent do výše dohodnutého limitu bez účtování poplatků a/nebo s nízkou úrokovou sazbou.

Dalšími poplatky ke zvážení jsou například poplatky při bezhotovostní transakci a při výběru z bankomatů.

Rozhodněte se, jak chcete jednat se svou bankou

Máte rádi jednání s osobou v pobočce, nebo byste raději využili výhod telefonního či internetového bankovnictví? Ne všechny banky budou mít pobočku ve vašem okolí nebo vám například umožní přístup k vašemu účtu.

Když hledáte svůj účet, zkontrolujte, jak vám banka umožňuje přístup a jaké způsoby jsou pro vás důležité:

– Telefonní bankovnictví.

– Internetové nebo mobilní bankovnictví.

– Automat na peníze ve vašem okolí, který můžete používat zdarma.

– Pošta.

– Pobočková služba – pokud se chystáte do pobočky, nejdůležitějším faktorem bude výběr banky, do které se snadno dostanete.

10 hlavních faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru každodenního účtu

– Poplatky. Jsou nějaké měsíční poplatky?

– Přístup k bankomatu. Má vaše banka velké množství bankomatů?

– Větvení. Pokud dáváte přednost osobnímu bankovnictví, má vaše banka národní pobočkovou síť?

– Speciální potřeby účtu. Pokud jste student, vyhledejte banku, která nabízí studentské účty zdarma.

– Kritéria způsobilosti. K otevření samostatného bankovního účtu budete obvykle potřebovat 18 let.

– Poplatky za převod měny. Podívejte se, kolik bude stát použití vaší debetní karty v zahraničí.

– Minimální vklady. Zkontrolujte, zda má účet minimální otevírací vklad nebo zda potřebujete splnit minimální běžný zůstatek, abyste se vyhnuli poplatkům.

– Přístup k debetní kartě. Podívejte se, jaký druh debetní karty nabízí banka a jak snadné je zmrazit váš účet a získat náhradu, pokud kartu ztratíte.

Je to v pořádku, pokud hned nenajdete banku, kterou chcete. Prohledání všech funkcí různých bank může nějakou dobu trvat, ale stojí za to najít účet, který je perfektní.

Finanční gramotnost a jak vychovávat své děti

Bez ohledu na to, co se ve školách vyučuje, rodiče a zákonní zástupci jsou stále primárními vychovateli, pokud jde o výuku dětí o výdělcích, utrácení a úsporách. Vždy je správný čas učit své děti nebo vnoučata o penězích. Nikdy není pozdě na to, aby tyto důležité lekce začaly.

Buďte vzorem

Výuka dětí o penězích v jádru znamená modelování dobrého chování. Děti začínají pečlivě sledovat své rodiče v kojeneckém věku a tato kontrola se zvyšuje s věkem. Uvědomte si, že nemusíte být odborníkem na finance, abyste je mohli naučit důležitým lekcím, které jim v budoucnu prospějí. Jde jen o to, že se jedná o silný vzor, ​​ze kterého se mohou poučit.

Zahrajte si na peníze

Ať už se jedná o deskové hry, nebo digitální platformy, hraní není jen o volném čase. Některé hry učí děti o penězích, včetně starých standardů, jako jsou Monopoly, a mnoha moderních videoher nebo her chytrých telefonů. Hraní těchto her jako rodina může posílit lekce, které se vaše dítě učí.

Zapojte své dítě do financování domácnosti

Nepředpokládejte, že vaše dítě je příliš mladé na to, aby se dozvědělo o penězích, i ty nejmladší děti mohou pochopit základní pojmy. Pokud chcete děti učit o penězích, musíte jim poskytnout praktické zkušenosti. Od výletů do obchodu s potravinami nebo zaplacení až po kompletní domácí práce existuje spousta způsobů, jak zapojit své děti do každodenních financí.

Podporujte ukládání pomocí odpovídajícího programu

Překvapivý počet dospělých nevyužívá penzijních plánů uzavřených zaměstnavatelem. Proč nedat svým dětem náskok před tímto konceptem vytvořením vlastního odpovídajícího programu? Lekce získané v dětství mají přímý dopad na jejich finanční pohodu v dospělosti. To jim nejenže pomůže rozvíjet zdravé návyky a postoje k penězům, ale může je také pomoci připravit se na budoucí úspěch.

Postupem času zvyšte složitost lekcí

Pro malé děti může být lekce o penězích velmi jednoduchá, ale starší děti zvládnou další složitost. Díky tomu, že budou vaše peněžní lekce přiměřené věku, zvýší se jejich efektivita, takže vaše děti mohou vyrůst ve finančně zdatné dospělé.

 

14.12.2019 12:25| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist