Ekologické sprchování: Co to znamená a proč to praktikovat?

Možná by vás překvapilo, kolik litrů vody vyplýtváte obyčejnou sprchou. Na jednu stranu je fakt, že si po náročném dni často chceme sprchu užít a smýt ze sebe každodenní starosti. Na druhé straně pokud chcete šetřit, pouštět na sebe půl hodiny plný proud vody asi není ta cesta. Jak tedy na ekologické (a ekonomické) sprchování a jaké má vlastně výhody?

komercni-1100x618.png Zdroj: torwaiphoto / Adobestock.com

Co je ekologické sprchování?

Ekologické sprchování je přístup k osobní hygieně, který klade důraz na minimalizaci spotřeby vody a energie. Nejde jen o snížení množství vody, které teče vaší sprchou, ale také o způsoby, jakého tepla se k tomu využívá. V praxi to znamená zkrácení času stráveného pod sprchou, používání vodních úsporných hlavic a vědomé uvažování o tom, kdy a jak často se sprchujeme.

Proč praktikovat ekologické sprchování?

Důvodů, proč přijmout ekologické sprchování, je hned několik. Na prvním místě je snížení spotřeby vody, která je cenným přírodním zdrojem. Menší spotřeba vody také – pro někoho zejména – znamená podstatně nižší účty za vodu, což je velkým přínosem pro vaši peněženku. Ekologické sprchování má pyk samozřejmě také širší environmentální dopady včetně snížení emisí skleníkových plynů spojených s ohřevem vody.

Jak ušetřit na vodě při sprchování?

  • Zkrácení doby sprchování: Každá minuta pod sprchou může spotřebovat až 12 litrů vody. Snažte se proto zkrátit svůj čas pod sprchou na nutné
  • Úsporné sprchové hlavice: Tyto hlavice snižují průtok vody, aniž by to negativně ovlivnilo váš zážitek ze sprchování. Vlastně si toho prakticky ani nemusíte všimnout.
  • Vypínání vody při mydlení: Naučte se vodu vypínat, když se mydlíte, šamponujete nebo čistíte zuby pod sprchou. V těchto případech voda teče úplně zbytečně.
  • Používání chladnější vody: Tím se sníží nejen spotřeba vody, ale i energie potřebná k ohřevu. Navíc studená sprcha má příznivý vliv na srdce, cévy i pokožku.
  • Sběr vody: Zvažte, jestli byste již využitou vodu nedokázali načerpat, zrecyklovat a použít např. na zalévání rostlin nebo cokoliv jiného, co by vám pomohlo vodu šetřit.
  • Instalace termostatických směšovacích ventilů: Tyto ventily udržují konstantní teplotu vody, což snižuje potřebu jejího opakovaného nastavování a tím i plýtvání.
  • Investice do vodních recyklačních systémů: Pro ty, kdo chtějí jít ještě dál, existují systémy, které umožňují recyklaci šedé vody z vaší sprchy pro další použití v domácnosti.

Závěrem

Jak vidíte, ekologické sprchování může být přínosem nejen pro vaši peněženku, když cena plynu, elektřiny i vody neustále stoupá, ale i pro vaše zdraví a životní prostředí. Přitom člověk nemusí s jednotlivými kroky chodit nijak do extrémů, stačí zkrátka používat vodu vědomě a ideálně s ní zbytečně neplýtvat.

 

27.3.2024 2:42| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: zdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist