Femina.cz > Vše o zdraví > Kdy dopřát tělu detox a jak na to?
Kdy dopřát tělu detox a jak na to?
Jsi neustále unavená, zhoršila se ti pleť, máš nezvladatelnou chuť na sladké a začala jsi zapomínat? Pak je možná nejvyšší čas dopřát svému tělu pořádný detox. Jak zjistíš, že ho potřebuješ a jak na něj, aby ti pomohl a dodal ti zbrusu novou energii do života? Poradíme ti…
Vánoční přejídání, bujará oslava nového roku a s ní spojené velké množství alkoholu. Stres z pracovních povinností po době volna a nedostatek sluníčka nahrazovaný často jídlem. Na všechno sis řekla: Přesně!? Pak je nejvyšší čas dopřát tělu dokonalou očistnou kúru. Věděla jsi, že ti pomůže například velmi silný vývar z kostí či kartáčování na sucho? A jak poznáš, že detox potřebuješ? Tady máš vše, co potřebuješ vědět:
Potřebuji vůbec detox?
Trápí tě akné, tmavé kruhy pod očima, nafouklé břicho, únava? Častěji zapomínáš? Jsi roztržitá? Pak je detox právě teď na místě. Tělo potřebuje odstranit škodlivé látky a doplnit zásoby energie. Začít můžeš pozvolna. Prvních několik dní prostě jen omez přísun kávy, čaje, alkoholu, soli a polotovarů. Snížíš tak riziko, které se s razantnější formou detoxu pojí: tedy únavu, zvýšenou chuť na sladkosti, bolesti hlavy.
Jak na to?
Pokud se ti podařilo vyloučit zmíněné dobroty z jídelníčku, v dalších dnech můžeš pokračovat a vyloučit jídla bohatá na cukry a také zpracované maso, například šunku, slaninu, salámy, párky. Pokud jsi závislá na kávě, postačí ti jedna – opravdu silná a dobrá – k snídani. Další už můžeš v klidu oželet. Vyvarovat by ses rozhodně měla ohřívání jídla v mikrovlnce v plastových nádobách. Ty totiž mohou při zahřátí na vysokou teplotu uvolňovat do jídla nebezpečné chemikálie. Tady platí, že čím je nádoba měkčí a jídlo tučnější, tím více nebezpečných látek může absorbovat.
Do jídelníčku bys měla zařadit co nejvíce ovoce a zeleniny. Chybět by rozhodně neměla vláknina, která tělo dokáže vyčistit od škodlivých toxinů a pomáhá také udržovat přijatelnou hladinu cukru v krvi i hormonální rovnováhu. Ale očistě pomůže také vývar. Obyčejný silný vývar z kostí tělu dodá živiny, navíc kosti obsahují želatinu, která je dobrá pro růst vlasů, pokožku a kosti. Jak připravit správný vývar? Můžeš použít kosti z kuřete, vepřového či hovězího. Kosti je dobré vařit velmi dlouho. Na velmi nízkou teplotu (voda by neměla probublávat) třeba 10 hodin. Přidej nakrájenou kořenovou zeleninu a bylinky.
Co jíst při detoxu?
- Zeleninu – jak syrovou, tak dušenou v páře a to v jakémkoliv množství. Výjimku tvoří v tomto případě luštěniny. Ty si dopřej zase, až když s detoxem skončíš.
- Ovoce ideálně takové, které roste v našich zeměpisných podmínkách – tedy jablka a hrušky. Ale můžeš si dopřát i citrusové plody, skvělým pomocníkem bude citron.
- Nezapomínej do svého jídelníčku zařadit vařené či dušené ryby.
- Můžeš si dopřát také zakysané výrobky.
- Skvělé je kysané zelí.
Co rozhodně vynechat?
Pokud chceš, aby byl detox účinný, pak na tyto věci jednoduše zapomeň:
- Alkohol ani v tom nejmenším množství a omezit bys měla také kouření.
- Káva a černý čaj, vhodné nejsou ani sycené minerálky a už vůbec ne slazené limonády.
- Sůl není kámoš, nahraď ji v době detoxu bylinkami.
- Cukr vysaď z jídelníčku rovnou včetně medu a všech náhražek, vystačíš si s cukry z ovoce.
- Bílá mouka je pro období detoxu také zapovězena. Nahraď ji třeba kukuřičnou.
- Z jídelníčku bys měla také vyřadit všechny produkty živočišného původu jako je maso, sýry a mléčné výrobky.
Co dál? Zkus masáž nasucho
Správný jídelníček je základ zdraví. Je ale nezbytné jej doplnit alespoň o špetku pohybu. Ideální je najít si na něj čas každý den. Nemusíš trávit hodiny v posilovně, pro začátek postačí třeba obyčejná trochu svižnější chůze. Zkus nepoužívat výtah či vystoupit na cestě do práce o zastávku dříve a dojít kus pěšky. Stačí 20-30 minut chůze denně. Stimuluješ tak lymfatický systém a tělo bude lépe vylučovat škodlivé toxiny.
Aby tělo lépe vyloučilo škodliviny, doporučuje se také promasírovat tělo na sucho před každou sprchou, nejlépe ráno, speciálním měkkým kartáčem či lufou. Začni dole u kotníků a postupně směřuj až nahoru. Více času můžeš věnovat třeba choulostivým partiím kolem zadečku, kde se tvoří celulitida. Vynechat bys měla obličej a oblast prsou, kde je kůže velmi jemná. Po okartáčování je dobré, aby sprcha byla studená, teplá voda způsobuje rychlejší stárnutí buněk. Kartáčováním těla opět stimuluješ lymfatický systém, odstraňuješ odumřelé buňky z těla, zlepšuješ krevní oběh. Kartáčovat tělo bys neměla, pokud trpíš kožními problémy (ekzémy, akné atd). Po okartáčování je dobré tělo namazat výživným krémem.
Spánek hraje hlavní roli
Pro očistu těla je nezbytný kvalitní spánek, který zaručí hormonální rovnováhu a duševní pohodu. Spát bys měla osm hodin. A kvalitu spánku dodá vyloučení kofeinových nápojů a alkoholu. Před usnutím už nepouštěj v ložnici televizi a zapomeň i na telefon a všechny sociální sítě. Vezmi raději do ruky zajímavou knížku.
Kdy na detox raději zapomenout?
Nenech se mýlit, že detox je vhodný pro každého. I kdy jsi úplně zdravá, nemusíš být v takovém rozpoložení, abys detox zvládla. Dochází při něm totiž k poměrně velké únavě a oslabení těla. Vyhnout by ses mu měla v případě, že tě čeká jakýkoliv lékařský zákrok, náročné období v práci, cestování nebo jsi těhotná. I při kojení detox raději vynech, všechny škodlivé látky, které by tělo vyloučilo, by mohly přejít do mléka. Vhodný není ani pro ty, které procházejí nějakou náročnou životní zkouškou – ztrátou blízkého, rozchodem, výpovědí v práci…
Tak co říkáš? Pustíš se s námi do detoxu nebo to není nic pro tebe? Napiš nám, jestli už jsi ho někdy zkusila a jaké jsi měla výsledky. Těšíme se na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com