Femina.cz > Vše o hubnutí > Dobroty, po kterých se hubne
Dobroty, po kterých se hubne
Chceš se zbavit locdownových kil, ale nechceš hladovět. Myslíš si, že je to neřešitelný rozpor? Možná že ne. Existují potraviny, které tvému tělu dají všechno, co potřebuje, ale přitom po nich nepřibereš. A ještě si pochutnáš!
Máme pro tebe tipy na menu, díky kterému prospěješ svojí pokožce, srdci i trávení, a přitom nepřibereš ani deko. Jen měj na paměti, že všeho s mírou. Ani těch nejzdravějších potravin se nemůžeš nabouchat úplně bez omezení. Takže co by nemělo chybět ve tvém hubnoucím jídelníčku?
Rajčata s mozarellou
Tahle výborná italská specialita v sobě skrývá několik trumfů. Rajská jablíčka jsou dokonalá potravina: obsahují velké množství lykopenu, červeného barviva, které chrání pokožku před účinky UV záření a jiných škodlivin. Podporuje také tvorbu kolagenu, veledůležité látky, která udržuje tvou pokožku pružnou. Lykopen je jeden z nejúčinnějších antioxidantů, chrání buňky před agresivními volnými radikály. A v mozarelle je relativně málo tuku, ale spousta vápníku a bílkovin. Nezapomeň rajčata pokapat olivovým olejem, v této kombinaci je lykopen nejaktivnější. A neloupej je, nejvíc lykopenu je ve slupce.
Ryba se zeleným salátem
Rybu by sis měla dopřát aspoň dvakrát týdně. Ty mořské, jako je losos nebo makrela, zpomalují stárnutí, protože obsahují poměrně dost omega-3 mastných kyselin, které zvyšují pružnost pokožky a brání vysychání spodní vrstvy kůže, takže zpomalují tvorbu vrásek. Při redukci váhy jsou ale vhodnější méně tučné ryby, jako je candát, štika nebo treska. Zkus občas vynechat přílohu a dopřát si rybu jen se zeleným salátem, který obsahuje vitaminy, kyselinu listovou, draslík a zinek – a prakticky žádné kalorie.
Super zdravá pohanka
Pohanka není jen výživná a přirozeně bezlepková, ale jde i o ideální potravinu, která ti pomůže s odbouráváním přebytečných kil. Zasytí tě na dlouhou dobu, díky velkému množství vlákniny pročistí trávicí systém, zlepší stav cév a sníží hladinu cholesterolu. Její příprava je snadná a rychlá, uvařená je za deset minut. Je skvělá v podobě kaše, na zahuštění polévky, můžeš ji použít všude tam, kde jsi zvyklá používat rýži. „Pro přípravu křupavé pohanky ji stačí zalít horkou vodou a nechat dojít pod pokličkou. Je možné ji použít jako přílohu nebo doplněnou o zeleninu, maso nebo jiné bílkoviny jako hlavní jídlo. Z uvařené pohanky je také možné připravit sekanou či karbanátky,“ doporučuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold.
Recept pro tebe:
Pohanková kaše s ovocem a ořechy
(4 porce)
Ingredience:
- 200 g pohanky Menu gold
- 400 ml mléka
- 100 g medu
- 80 g másla
- 100 g hrušek
- 100 g sušených meruněk
- 80 g pekanových ořechů
- špetka soli
Postup:
Do vroucího mléka se špetkou soli a vsypeme propláchnutou pohanku a uvaříme do měkka. Do hotové pohanky vmícháme med, máslo, na drobné kostky nakrájené oloupané hrušky, část meruněk nakrájených na menší kousky. Vše spolu krátce povaříme. Podáváme ozdobené sušenými meruňkami a pekanovými ořechy.
Náš tip: během vaření můžeme přidat špetku skořice.
Jogurt nebo kefír každý den
Zakysané mléčné výrobky obsahují bakterie, které zlepšují metabolismus, podporují tvorbu trávicích enzymů a posilují imunitu. Ne náhodou je Kavkaz, odkud pochází kefír, vyhlášený dlouhověkostí svých obyvatel! Jejich výhodou je i nízká energetická hodnota, a přitom vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. Je však důležité umět si vybrat. Užitečné ti budou všechny typy zakysaných výrobků, tedy i acidofilní mléko, zákys, kyška nebo jogurtová mléka. Tyto potraviny většinou dobře snáší i lidé, kteří špatně tráví laktózu. Vyber si přírodní, neslazené druhy a ochuť si je čerstvým ovocem nebo medem.
Fazole, oběd šampiónů
Velmi málo tuku, zato ale významné množství bílkovin, díky kterému pomáhají budovat svalovou hmotu. To je jeden z důvodů, proč jsou fazole dobrou volbou při dietě i při tréninku. Jako bohatý zdroj vlákniny jsou vhodné pro ty, kdo do svého jídelníčku nezařazují dostatek zeleniny. Jsou vynikající přílohou k libovému masu nebo rybě. Šálek vařených fazolí denně může snížit hladinu „zlého“ cholesterolu až o pětinu, stabilizovat hladinu krevního cukru, snížit krevní tlak i riziko infarktu. Fazole zajišťují správný pohyb střev a aktivizují trávicí trakt. Pokud máš citlivější trávení a nebyla jsi doposud zvyklá fazole jíst, můžou u tebe zpočátku vyvolávat plynatost. Buď ale bez obav, pokud vydržíš, potíže postupně zmizí, protože časem se tělo dokáže jejich trávení přizpůsobit.
Chia semínka
Drobná semínka šalvěje hispánské původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky, v minulosti patřila k hlavním potravinám slavných Aztéků. Jejich hlavním přínosem jsou ohromné hydrofilní schopnosti – dokážou na sebe navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až dvanáctkrát. To umožňuje vytvořit lehce stravitelný a hydratující gel, který lze dále upravit na výživné a nízkokalorické smoothie i kaše. Stačí přidat například citrónovou šťávu, mléko, kousky čerstvého ovoce, rozinky, ořechy nebo skořici a osladit medem, stévií nebo agávovým sirupem. Možná tě ale překvapí, že se semínky chia lze připravit i vynikající omeletu: Dvě vejce + lžíce chia + dvě lžíce mraženého hrášku smícháme a usmažíme. Servírujeme s čerstvým rajčetem a kvalitním žitným pečivem.