Dieta podle Francouzek

Bojuješ s nějakým tím kilogramem navíc, ale už tě nebaví věčné diety, kdy jíš samou zeleninu a pokrmy, které ti vlastně ani nechutnají? Zkus začít žít jako Francouzky. Jsou štíhlé, krásné a chic a přitom si pochutnávají na lahodných sýrech i čokoládě. Jejich životní styl ti bude určitě blízký, zkus ho taky.

francouzky-dieta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dnes ti představíme francouzskou dietu, po které šílí všechny Evropanky. I když slovo dieta je v tomto případě zavádějící, jde spíš o komplexní životní styl. Zaměřuje se na vypěstování inteligentního postoje k jídlu, kdy cílem není strádat, ale udělat si z jídla potěšení a vyhnout se nezdravým extrémům. Francouzky si jídlo umí užít a přitom nemají problém s váhou, i když to samozřejmě neplatí pro všechny. Paradoxem je, že francouzská kuchyně je plná pečiva, smetanových omáček, vína a tučných sýrů. A i přesto statistiky ukazují, že výskyt nadváhy a obezity je ve Francii nižší než v jiných částech Evropy, např. u nás.

Tajemství francouzské kuchyně tkví v kvalitních produktech s vysokou výživnou hodnotou. Francouzi se u jídla umí ovládat, nepřejídají se, nebo alespoň ne moc často a berou ho jako společenskou událost, nikoliv jako povinnost. Autorkou francouzské diety je Mireille Guilianová, která do ní propašovala své vlastní zkušenosti. Napsala světově známý bestseller „Francouzky netloustnou – Tajemství věčné štíhlosti“.

Důležitým bodem této knihy je srovnání přístupu k jídlu ve Francii a Americe, kam se autorka přestěhovala a kde šíří osvětu, kterak si vychutnat dobré jídlo a přitom netloustnout. Autorka kupodivu, na rozdíl od mnoha jiných výživových poradců, nepropaguje nutnost svačinek. Říká totiž, že Francouzi se raději dosyta najedí během hlavního jídla a proto se jim nestane, že by dvě hodiny po obědě šilhali hlady. Bodejť by ne, když francouzská kuchyně je vyhlášená horami másla a galony smetany. A pokud by přece jen přišel malý hlad, spraví to croissant.

A jaké jsou doporučené a povolené potraviny při dietě?

  • Čerstvé sýry
  • Pečivo
  • Suché víno
  • Ovoce a zelenina
  • Maso
  • Kvalitní čokoláda
  • Vše domácí a čerstvé

A čemu se naopak vyhnout? Na černé listině jsou:

  • Polotovary, instantní pokrmy, výrobky s přídatnými látkami
  • Slané a sladké pochutiny
  • Nízkotučné produkty
  • Alkohol ve velké míře

Pravá Francouzka by tě třeba za lunchmeat z konzervy shodila z Eiffelovky. Jak vidíš, zakázané potraviny nejsou nic moc nového, tyto potraviny nedoporučuje více diet. Důležitý je spíše způsob, jak k jídlu přistupovat.

Pokud nemáš ráda příkazy ani zákazy, je pro tebe tahle dieta to pravé ořechové, protože je velice benevolentní a nikdo ti neřekne, co přesně máš a nemáš jíst, ani ti nepředepíše konkrétní jídelníček. Na druhou stranu se naučíš změnit svůj postoj k jídlu a přemýšlet nad tím, co vlastně jíš. V dlouhodobém horizontu je tento přístup efektivnější než krátkodobé diety s přesně rozepsaným jídelníčkem, který musíš dodržovat. Proto tento systém stravování sedne tomu, kdo to se změnou životního stylu myslí vážně a chce dietu uzpůsobit svému dennímu rytmu. Postupně se naučíš jíst a chovat tak, že nejsi nijak omezována ve svých denních aktivitách.

Pokud se budeš držet plánu, nebudeš trpět hlady a tím pádem zmizí i výkyvy nálad, tak časté u mnoha jiných drastických diet. Velkou výhodou tohoto stravování je také pestrost stravy. V jídelníčku nechybí různé druhy masa, jako je vepřové, drůbeží, hovězí, jehněčí, dále mořské plody a ryby. Na druhou stranu v dnešní hektické době je opravdu těžké si na jídlo udělat dostatek času, to se budeš muset naučit.

A jak to vypadá v praxi? Základem je dodržovat následující rady:

  • Vyhýbej se nezdravým extrémům – nepřejídej se, ale ani nehladověj.
  • Snaž se hodit do psychické pohody a užívat si život, pak ti bude i jinak chutnat a začneš nad jídlem přemýšlet.
  • Vyhoď váhu, úplně ti postačí, jak se cítíš v oblečení, pokud je volnější, než bývalo, je to známka toho, že jsi na dobré cestě k vysněné postavě.
  • Jez minimálně 3x denně, nevynechávej jídla, přičemž zdravá a vydatná snídaně je základ.
  • Nenahrazuj plnohodnotná denní jídla dietními nápoji nebo hubnoucími zázračnými koktejly.
  • Vyhýbej se takovým jídlům, po kterých se budeš cítit provinile. Pokud přece jen neodoláš, začni znovu, vrať se ke svému plánu a nic si přehnaně nevyčítej. Pokud jsi hodně zhřešila, zapoj ten den do programu více pohybu.
  • Hodně pij, ideálně vodu, francouzské ženy vypijí během dne minimálně dva litry. Ve francouzských kavárnách a bistrech ke všem jídlům automaticky podávají sklenici nebo karafu s vodou. U nás je to stále mnohdy problém, pokud obsluhu požádáš o kohoutkovku, ne vždy ji dostaneš. A pokud ano, občas se stane, že se obsluha tváří, jako by to byl ten největší problém na světě.
  • Pokud si chceš dopřát víno, vybírej zásadně suché a snaž se denně zůstat u jedné či dvou skleniček.
  • Jez jogurty se živými kulturami.
  • Vychutnávej si kvalitní chléb a čokoládu v umírněném množství.
  • Snaž se do jídelníčku zahrnout sezónní potraviny.
  • Zaměř se na kvalitní potraviny v menších porcích, pokud máš možnost, kupuj ideálně čerstvé lokální suroviny, např. od farmářů či zahrádkářů, úplně se pokud možno vyhýbej polotovarům.
  • Jídlo si předem plánuj a udělej si z něj potěšení, usedej ke stolu ve chvíli, kdy nejsi ve stresu.
  • Nikdy během jídla nedělej další činnost (např. sledování televize apod.), jídlo si dokonale vychutnej.
  • Denně si dopřej procházku, každý pohyb se počítá, zkus omezit cestování MHD a místo toho popojdi pár zastávek pěšky. A pozor, Francouzky se rozhodně nepotí ve fitness! To by totiž neodpovídalo jejich životnímu krédu, že život musí být především potěšení.

A jak postupovat, pokud ses rozhodla vyzkoušet tenhle francouzský zázrak? Dieta se dělí do následujících čtyř fází:

1. Fáze

První fáze trvá asi tři týdny a dá se říct, že jde o jakousi inventuru tvého dosavadního stravování. To znamená, že si budeš pečlivě zapisovat vše, co jíš a piješ, kdy a v jakém množství. Je to sice trochu opruz, ale má to něco do sebe. Dozvíš se, která jídla ti brání ve snaze zhubnout, kdy máš tendence k přejídání a hlavně si ujasníš, proč chceš vůbec zhubnout, což je velmi důležité.

2. Fáze

Dostáváme se pomalu od kvantity ke kvalitě. Během tohoto období bys do svého jídelníčku měla postupně zahrnovat zdravější potraviny, naučit se správně vařit, nakupovat, vypěstovat si pravidelný pitný režim. V této fázi, která trvá 1 – 3 měsíce, se učíš vychutnávat každé sousto, nepřejídat se a hledáš zdravé alternativy za brambůrky, bůček a jiné vysokoenergetické parádičky. Někomu tato fáze trvá déle, někdo se s ní vypořádá za měsíc. Důležité je nic neuspěchat.

3. Fáze

V tomto období už v podstatě jen posiluješ to, co ses naučila v předchozí fázi a upevňuješ své nové jídelní návyky.

4. Fáze

V poslední fázi hubnoucího programu už bys měla vidět účinky v podobě volnějších kalhot a současně jíst tak, aby ti chutnalo. Důležité je nepociťovat hlad, ale jíst s ohledem na schopnosti tvého metabolismu. V této fázi by mělo dojít ke stabilizaci váhy.

S dietou můžeš začít hned zítra, tady je jídelníček na zkoušku:

Snídaně: ovesná kaše s ovocem a mandlemi

Svačina: žitný chléb s žervé, salátová okurka nakrájená na kolečka a pokapaná olivovým olejem

Oběd: grilovaný losos s bramborem, zeleninový salát

Večeře: Ratatouille, sklenička suchého bílého vína

Bon appétit!

15.3.2021 2:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist