Femina.cz > Články o módě > Trendy a rady o oblékání > Šaty a móda > Design se valí na Prahu
Design se valí na Prahu
Už se to opět blíží – vlna designu se valí na Prahu! Pokud jste si v minulých letech oblíbily mezinárodní festival Designblok, těšte se na první říjnový týden. Letošní 9. ročník Designbloku s podtitulem Tour de design proběhne od 2. do 7. října a jeho program se bude odehrávat opět na těch nejzásadnějších místech s designem po celé metropoli.
Hlavní program
Nejlepší obchody s designem, galerie a designérská studia připravují na 50 místech pro návštěvníky Designbloku více jak 130 akcí – výstav, prezentací novinek, módních přehlídek, přednášek a stylových koktejlů. Mezi stálice a účastníky Designbloku patří každoročně ty nejvýznamnější firmy a společnosti působící na českém trhu v oblasti nábytku, bytových doplňků, módy a životního stylu. Jsou mezi nimi například společnosti 3D.H., Ahrend, A.M.O.S. design, .Artemide, Bulo concept store, Fast design a interiér, Haworth, Kartell Flag store, Konsepti, Laufen, Linea Pura, Living Space, Moroso, mminterier, Nike, Qubus design, Scandium, Sony, Škoda Auto, Techo, Vitra, či Wiesner-Hager.
Svou světovou premiéru si odbude také legendární český výrobce UP závody, který se vrací na trh s originální kolekcí nábytku od celé řady českých designérů. Rovněž světovou premiéru zažije i nová kolekce držitele titulu Výrobce roku Czech Grand Design 2006 Skláren Květná, pod kterou jsou mimo jiné podepsáni renomovaní zahraniční designéři Jean-Marie Massaud, Arik Levy či Marco Sousa Santos.
Své aktuální oděvní kolekce představí jako každoročně také špičkoví čeští módní návrháři, kteří se Designbloku letos účastní v rekordním počtu a nechybí mezi nimi Bohéme, Muset Fashion Design, Klára Nademlýnská, Denisa Nová, Liběna Rochová nebo Timour et Group.
Hlavními zónami dění Designbloku budou i letos zejména pražské čtvrti Karlín, Holešovice, Staré město a Vinohrady, kam si již lidé zvykli chodit za designem celoročně. Orientaci v dění usnadní návštěvníkům tištěný program Designbloku, který bude k dispozici zdarma na účastnických místech a v informačních centrech.
Informační centra otevřená v době Designbloku:
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, 17. listopadu 2, Praha 1.
Nike Prague Store, Václavské náměstí 18, Praha 1.
Superstudio Designbloku, Thámova 14, Praha 8.
Doprovodný program
Centrum doprovodného programu bude letos situováno, tak jako v roce 2005, do tovární haly v Thámově ulici 14, v Praze 8 – Karlíně. Zde naleznete nejen centrální informační centrum s kavárnou a vlastním programem živých akcí, ale zejména prezentace více jak 60 designérů a designérských studií a výstav.
Atika 1987 – 1992, Emoce a Forma – výstava k 20. výročí legendární designérské skupiny, jejíž členem byl mimo jiné Grand designér roku 2006 Jiří Pelcl.
Czech Grand Design 2006 – výstava nominovaných v 1. ročníku Výročních cen Akademie designu ČR.
Corian, 40 let – 40 designérů – ( Matali Crasset, Arik Levy, Jeffrey Bernett, Werner Aisslinger a další, Happy Materials)
Domácí umění – výstava domácky vyráběných dekorativních předmětů ze 70. let (kurátor: Pablo de Sax).
Fashion Session – výstava aktuální módní fotografie
Křehký – současný český design s důrazem na porcelán, sklo a emoce. (Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek, architekt: Maxim Velčovský)
Mléčná dráha evropského designu – prezentace nových talentů mezinárodní scény (rakouská módní návrhářka Doris Zeiser či jeden z objevů českého designu za loňský rok Milan Pekař, švédští FolkForm či berlínské studio FjordForm nebo naděje slovenské design scény Radovan Martinček)
Další výstavy na Designbloku
17 Swedish Designers chez Pascale, Sedmnáct švédských designérek, České centrum Praha
Husákovo 3+1, Galerie VŠUP v Praze
Intercity: Praha – Berlín: mladý grafiký design a ilustrace z Prahy a Berlína, Galerie Mánes
Moser 10/150, Posledních deset let ze 150-leté produkce slavné sklárny, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Zahraniční hosté
Mezi hosty Designbloku se každoročně objevují světové hvězdy designu. V minulosti tak v Praze byli například Marcel Wanders, Jasper Morrison, Ronan Bouroullec, Alberto Meda nebo Droog design. Letos přijíždějí mimo jiné shodou okolností i dva hosté, které jsme již na Designbloku mohli v minulosti spatřit. Na pozvání 3DH. německý designér Konstantin Grcic pracující mimo jiné pro nábytkářské firmy Magis, Plank či Classicon, a na pozvání společnosti Vitra další německý designér Werner Aisslinger, autor fenomálního přenosného loftu Loftcube, který pro Vitru navrhl kancelářský systém Level 34.
Se speciální vizionářskou instalací v prostoru galerie DOX a na osobní pozvání Bořka Šípka přijíždí japonský módní návrhář Yoshiki Hishinuma, aby představili společný projekt KYO-KI.