Femina.cz > rodina a děti > Den otců. Proč se slaví a co darovat tomu tvému?
Den otců. Proč se slaví a co darovat tomu tvému?
Na to, že slavíme svátek všech maminek, jsme si už dávno zvykli, ale Den otců? Pro spoustu lidí velká neznámá, a přitom se slaví už sto let. Kdy se slavil úplně poprvé a co nadělit tomu tvému?
Před několika lety ještě zcela neznámý svátek, Den otců, proniká stále více do povědomí Čechů. Podle nezávislého průzkumu ví o jeho existenci 86 % Čechů. Téměř stejný počet lidí věří, že tátové mají na svůj den také právo, stejně jako maminky. Přestože si podle většiny Čechů tátové svůj den zaslouží, slaví ho zatím jen necelá čtvrtina rodin. A průzkum šel ještě dál, zjišťoval, co je nejvhodnějším dárkem a vyhrála to lahev alkoholu.
Kde to všechno začalo?
Tradice Dne otců postupně vznikla z oslavy pořádané Američankou Sonorou Smart Doddovou. Ta zorganizovala slavnost pro svého tatínka. Chtěla mu poděkovat za veškerou starost o ni a její sourozence poté, co přišli o maminku. Oslava se měla pořádat v den jeho narozenin, 5. června, ale kvůli časovým komplikacím tamního pastora byla posunuta na třetí červnovou neděli, 19. června 1910. Popularita Dne otců se šířila, oslavy nabíraly postupně na rozměrech a v roce 1966 byla prezidentskou deklarací třetí červnová neděle prohlášena za oficiální Den otců. O několik let později, v roce 1972, se stala národním svátkem.
Den otců u nás i ve světě
Po vzoru americké tradice se Den otců ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu. Stejný den je zvolen i u nás. Letos tedy připadá na tuto neděli – 20. června. Mnohé státy oslavu otcovství spojují se svátkem svatého Josefa, 19. březnem. Příkladem jsou Španělsko, Itálie, Belgie nebo Portugalsko. Ve většině severoevropských zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko) se slaví druhou neděli v listopadu. Tím však rozmanitost nekončí: V Německu si otce připomínají v den Nanebevstoupení Páně, 40 dní po Velikonocích. Dánové pořádají oslavy v Den ústavy, tedy 5. června. Litva na táty vzpomíná první červnovou neděli, stejně jako většina švýcarských kantonů. V Austrálii a na Novém Zélandu se slaví Den otců první neděli v září. O týden později se pak připojuje Lotyšsko. Trošku chaos, ale…
Tátové si svůj den zaslouží
Jak už bylo zmíněno, podle průzkumu si více než 8 z 10 lidí myslí, že existence Dne otců je oprávněná a má své opodstatnění. Tátové si svůj den zaslouží, protože se podílejí na chodu domácnosti a výchově dětí. Argumentem pro oslavy tatínků je podle respondentů rovněž rovnoprávnost obou pohlaví. Projevy náklonnosti na Den otců se mužům nedostává pouze od dětí. Téměř dvě třetiny žen, jejichž partneři jsou zároveň otcové jejich dětí, jim na Den otců projevují uznání za jejich otcovskou roli.
„Podle mého je to skvělé, že je i Den otců, nevidím důvod, proč by měly být maminky zvýhodněné, vždyť i tátové hrají důležitou roli v životě dětí,“ myslí si naše čtenářka Terka.
To Vanesa má trošku jiný názor: „Já jsem svého otce naposledy viděla, když mi byly čtyři roky, takže za mě si rozhodně žádný svátek nezaslouží, vlastně si ani nezaslouží, aby se mu říkalo otec.“
„Můj táta je moc fajn a jakmile jsem zjistila, že se Den otců slaví, okamžitě jsem ho přijala za svůj a slavíme ho s tátou taky. Vždycky mu ráda chystám nějaké originální překvapení jako poděkování za to, že ho mám, že se o mě stará, i když už jsem dávno odrostla dětským střevíčkům,“ usmívá se Lucka a nás to přivádí na myšlenku:
Mámě dáš kytku, ale co tátovi?
Vedle milých slov každého jistě potěší i dárek. Skoro 30 % respondentů si myslí, že nejvhodnějším dárkem ke Dni otců je lahev alkoholu. Tento výběr potvrzuje i ryze pánská část dotazovaných – lahev alkoholu by si přála dostat největší část mužů. Vhodným dárkem ke Dni otců je ale i čokoláda a jiné pochoutky (19 %), nářadí (11 %) nebo mimořádný zážitek (20 %). Přestože si většina Čechů myslí, že si tátové svůj den zaslouží, máme ještě co dohánět na poli samotných oslav. Den otců slaví jen necelá čtvrtina rodin, velká část tatínků nikdy ke Dni otců nedostala dárek. Pokud ty toho svého chceš potěšit, tady máš pár tipů:
Rumem nikdy nic nezkazíš
Darovat svému tatínkovi můžeš cenami ověnčenou legendu Diplomático Reserva Exclusiva. Nebo můžeš zkusit Diplomático Ambassador. Jedná se o skutečnou vzácnost, jeho roční výroba je totiž značně limitovaná.
Otevři víno nebo bouchni šampus
Chybu neuděláš ani s dobrým vínem, a protože i u nás máme skvělá vína, byla by škoda toho nevyužít. Sáhni po některém z vín, která dozrávala na moravských vinicích, neuděláš chybu.
A co by to bylo za oslavu, kdyby nelétaly špunty ze šampaňského? Bublinkami nikdy nic nezkazíš, to je jasné.
Namíchej drink jako profík
Na oslavě nemusíš jen lahve rozdávat, můžeš také namíchat nějaký prima letní drink. My máme rádi třeba hořkou chuť Cinzana. Pokud bude horko, můžeš si z něj namíchat osvěžující drink s tonikem a ovocem. Fantazii se rozhodně meze nekladou.
I bez alkoholu se můžete bavit
Pokud tvůj tatínek není zastáncem alkoholu, asi tě náš dosavadní výčet moc neinspiroval. A co takhle mu dát pivo? Ano, máme na mysli nealkoholické pivo. Vybírat můžeš z různých druhů, včetně ovocných příchutí. Nebo můžete ochutnat Královsky hořké nealko od pivovaru Krušovice.
Zdravé mslání
Pokud nechceš dávat ani alko, ani nealko, zkus to hezky po chlapsku s Mixit. 🙂 Nabušená krabice obsahuje poctivý degustační průřez Mixit dobrotami a k tomu nechybí královská zlatá lžíce a miska z karlovarského porcelánu. Nejen tátové si pochutnají na výrazné chuti vypečených oříšků s chilli a medem, s lanýži nebo s medvědím česnekem. Čtveřici oříškových tubusů uzavírá mix oříšků z domácí udírny.
A jak to máš s oslavami Dne otců ty? Napiš nám do diskuze, jaký dárek pro svého tatínka chystáš a mrkni taky, jak to pojal Homer: