Femina.cz > Vše o zdraví > Dej si veget aneb Jak je to s vegetariány a masožravci
Dej si veget aneb Jak je to s vegetariány a masožravci
Být vegetarián nebo masožravec? Moderní doba proti historické? Není to tak úplně pravda. Víš, odkdy se datuje vegetariánství a kdo ho vyznával? A proč by ses ho měla držet?
Podle kamaráda Honzy jsem útlocitný cvok, když jím maso jen občas – a ještě tak trochu s výčitkami. Absolutní vegetarián ale zatím ještě nejsem… On, jako milovník prorostlých bůčků, gulášků a zabijaček tvrdí, že masožravost je lidstvu dána odjakživa. Jestli jsi na stejné vlně jako já, možná se ti budou hodit argumenty, s nimiž se dá vytáhnout do boje.
Takže, pokud naši prapraprapředci poznali oheň až před takovými 800 000 lety, rozhodně si před tím nemohli dopřát žádné mamutí pečínky, steaky a křupavá stehýnka z drobné zvěře. A že by běžně žvýkali maso syrové, nebo si dělali denně tataráky, o tom si dovolím silně pochybovat. Nejspíš tedy jedli rostlinnou stravu, zpestřenou snad jen nějakou přidruženou hmyzí havětí. Čili vegetariáni tu byli před masožravci a všežravci!
Slavní vegetariáni
Ve Starém Řecku se lidem, kteří nejedli maso, říkalo Pythagorejci (název vegetarián samozřejmě tehdy neznali). Filozof Pythagoras, kterého známe z matematiky, řekl mimo jiné: “Pokud bude člověk bezohledně ničit nižší živočichy, nikdy nepozná zdraví, ani mír a dokud lidé zabíjejí zvířata, budou se zabíjet navzájem.”
Vegetariánství schvaloval také Charles Darwin, tvrdící, že “normální lidskou stravou je zelenina.” Ruský spisovatel L. N. Tolstoj to doplnil: „Člověk může být zdravý, aniž by zabíjel zvířata pro potravu. Proto pokud jí maso, podílí se na zabíjení zvířat jen kvůli chuti.”
Nemusíme ale zůstávat jen v historii, můžeme přidat pár českých hereček, které jsou vegetariánkami. Je to třeba Nela Boudová, Aneta Langerová, Iva Pazderková, Jana Paulová, Šárka Vaculíková…
Máme na výběr
Nevím, jak jsi na tom ty, ani do jaké skupiny patříš. Jestli si, v domnění že děláš dobře, kupuješ bio maso ze “šťastných zvířat, která se netísnila v klecích, nebo se mohla volně pást, nemysli si, že byla i “bio-humánně” zabita. Většina lidí o tom moc nepřemýšlí a když si kupuje v sámošce maso, málokdo si představuje do detailů celý předcházející proces…
Ne, opravdu tě nenutím stávkovat u drůbežáren nebo jatek, ani se přivazovat k těm klecím nebo si popsat nahou hruď protesty, je to věc osobního nastavení a nikdo nemusí být povinně vegetarián. Máme zkrátka na výběr…
Nekrm zlé buňky
Je ale dobré vědět, že podle 30letého výzkumu Colina Campbella, profesora z Cornellovy univerzity, měli Číňané, kteří konzumují převážně rostlinnou stravu (zkoumal 6500 lidí), menší náchylnost k srdečním chorobám než Američané. (Uvedeno v knize Jak se dožít 100 let, autor Gene Stone). Další výzkumy hovoří o tom, že existuje souvislost mezi rakovinou a živočišnými produkty. Zejména nasycené tuky potlačují imunitu a obsahují nadbytek joulů, což vede k růstu buněk, včetně těch rakovinných.
Faktorů, které způsobují vážné nemoci, je ovšem daleko víc než jen druh stravy. Něco zdědíš, něco zaviní škodliviny v prostředí, kde žiješ, podepsat se může stres v práci, nedostatek pohybu, nespokojenost v osobním životě. Mohli bychom najít hodně vzdálené stopy, záleží na tom, jak bylo od tvého dětství zacházeno s tvým tělem a psychikou a jak s ním zacházíš ty. Velmi důležité je přijetí sama sebe a zdravá sebeúcta, ale to už je další příběh.
Když úplně vypneš a jsi v pohodě, říká se tomu dát si veget. S vegetariánstvím to sice přímo nesouvisí, ale podle mě, osoby někde na půli cesty, je oboje docela prospěšné. Honzo, promiň…
Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz