Co způsobuje vypadávání vlasů u mužů a co pomáhá proti plešatění?

Pokud si myslíte, že vaše linie vlasů ustupuje pokaždé, když se podíváte do zrcadla, nejste sami. Více než polovina mužů ve věku 50 a více let má příznaky vypadávání vlasů.

pr-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Proč je to tak?

Obvykle se jedná o dědičnou záležitost, ale existuje několik dalších možných důvodů.

Denně ztratíme přibližně 50 až 100 vlasů. Problém nastává ovšem tehdy, když nám vypadává nadměrné množství vlasů. Zatímco u mužů je nejčastější příčinou plešatění genetika, u žen jsou nejčastější příčinou vypadávání vlasů hormonální změny – padání vlasů v těhotenství či po porodu.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o důvodech, proč muži ztrácejí vlasy a o léčebných postupech, které mohou pomoci zpomalit proces plešatění.

Genetika

Mužská plešatost – odborně nazývaná androgenní alopecie – je vyvolána geny, které jste obdrželi od svých rodičů. Takže pokud máte blízké příbuzné, kteří plešatí, je pravděpodobné, že budete řešit stejný problém.

Dosud není zcela zřejmé, proč některé hormonální změny způsobují zmenšování vlasových folikulů, nebo proč proces plešatění postupně probíhá stejným způsobem u většiny mužů, ale obvykle to začíná řídnutím vlasů nad spánky a lysiny ve středu hlavy.

V závislosti na genetice může mužská plešatost začít již v teenagerském věku. Vaše vlasy budou nejen tenčí, ale mohou být měkké, jemné a kratší.

Zdravotní problémy

Dočasná ztráta vlasů může být příznakem zdravotního problému, jako je anémie nebo problémy se štítnou žlázou. Strava s nízkým obsahem bílkovin a železa může také způsobit řídnutí vlasů.

Vaše riziko vypadávání vlasů je vyšší, pokud máte cukrovku nebo lupus – chronické revmatické zánětlivé onemocnění.

Také užívání některých léků (např. antidepresiva, léky na vysoký tlak či artritidu) může být příčinou padání vlasů.

Stres nebo šok

Náhlá nebo nadměrná ztráta hmotnosti, silný fyzický nebo emocionální šok či velká operace mohou způsobit vypadávání vlasů, které může trvat několik měsíců.

Infekce

Existuje mnoho různých typů infekcí, které mohou postihnout pokožku hlavy a způsobit vypadávání vlasů. Kožní lišej je například plísňová infekce, která může vytvářet šupinaté skvrny na pokožce hlavy a holá místa. Vlasy po ošetření obvykle dorostou. Další běžné infekce, které mohou způsobit vypadávání vlasů, zahrnují bakteriální infekce, jako je bakteriální zánět kůže a virové infekce, jako jsou spalničky. Ve většině případů vlasy po léčbě infekce opět dorostou. Pokud je však vypadávání vlasů závažné nebo infekce není správně léčena, může to vést k trvalé ztrátě vlasů.

Péče o vlasy

Tato příčina se týká především dlouhých vlasů. Nošení copu a pletených copů, kde jsou vlasy při pokožce hlavy pevně staženy, může způsobit dočasné vypadávání vlasů zvané trakční alopecie.

Rovněž nebezpečné pro vaše vlasy je ošetření horkým olejem a trvalá, protože poškozují vlasové folikuly.

Co proti vypadávání vlasů?

Jaké jsou nejlepší přípravky proti vypadávání vlasů pro muže?

Minoxidil je spolu s finasteridem jediná účinná látka, která je schválena FDA pro potlačení dědičného plešatění.

Minoxidil se aplikuje jako olej nebo pěna na postižené místo, kde rozšiřuje cévy a vlásečnice, čímž napomáhá ke stimulaci aktivity vlasových folikulů. K folikulům se díky ní dostane více živých a nových vlasů je tak víc a jsou kvalitnější. Účinek minoxidilu může být vidět již po dvou měsících používání, ale nejlepších výsledků dosáhnete po roce používání.

Minoxidil je populární léčba vypadávání vlasů, kterou používají miliony lidí po celém světě. Aktivní složka minoxidilu je známá tím, že pomáhá stimulovat růst vlasů a zabraňuje dalšímu vypadávání vlasů. Ve většině případů se minoxidil aplikuje lokálně na pokožku hlavy dvakrát denně.

foto-zdroj: Freepik

8.9.2022 11:40| autor: Freepik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist