Femina.cz > Komerční prezentace > Co je patní ostruha a jak jí předejít
Co je patní ostruha a jak jí předejít
Nohy jsou nejvíce zatěžovanou částí lidského těla, i proto je často trápí různé obtíže jako je například patní ostruha.
Vznik patní ostruhy
Za patní ostruhu je označován kostěný výběžek zespodu paty, který vzniká dlouhodobým přetěžováním vazivového aparátu. Plantární fascie je tenký šlachovitý útvar, který se nachází na spodní straně chodidla a táhne se od patní kosti až k jednotlivým prstům nohy. Podporuje nožní klenbu a podílí se na chůzi či běhu. V obou případech je šlacha velmi zatěžovaná, protože musí neustále tlumit nárazy nohy o zem.
V případě přetížení dochází k nedostatečnému okysličení tkáně, je omezen přítok živin a odtok odpadních látek z postižené oblasti. Tím vzniká tzv. ischemický zánět. Jak se organismus snaží se zánětem vypořádat, dochází k pomalému růstu kalcifikace, tedy tvorbě kostěného výrůstku, tj. patní ostruhy. Příčinou jejího vzniku může být například nadváha, zaměstnání vykonávané ve stoje ale setkávají se s ní například i běžci.
Léčba patní ostruhy
Typickým projevem je bolest na spodní straně paty nebo chodidla při došlapu. Bolest, která sama za chvíli odezní, nejčastěji pocítíte ráno při vstávání z postele, nebo při dlouhém sezení či ležení. Nenechte se ale zmást. Jedná se o onemocnění, které je vhodné co nejdříve léčit.
Léčba závisí na fázi nemoci. V první řadě se řeší přetížené úpony. S tím si poradí fyzikální terapie, kterou předepisuje rehabilitační lékař. Důležitá je také například protizánětlivá léčba a aktivní cvičení. Jako prevence a výborná rehabilitační pomůcka fungují například Adjustační ponožkyⓇ, které pomáhají udržovat prsty na nohou v přirozené poloze a tím napomáhají k lepšímu prokrvení nohou a rychlejší relaxaci tkání.