Femina.cz > Vše o hubnutí > Chceš začít s fitness? Máme pro tebe pár dobrých tipů
Chceš začít s fitness? Máme pro tebe pár dobrých tipů
Po dlouhé době se konečně rozvolňuje a ty kromě radosti z toho, že si zase můžeš dopřát kávu ve své oblíbené kavárně, také přemýšlíš, že bys měla začít něco dělat s lockdownovými kily navíc? Možná tě napadlo vyrazit do posilovny. To ti určitě chválíme, ale než se tam vrhneš, máme pro tebe pár dobrých tipů, co se ti určitě budou hodit…
Jak už tomu v životě bývá, nejtěžší je vždycky udělat první krok, a tak je tomu i u fitness. Je mi jasné, že odhodlání a chuť cvičit máš, ale většinou tě pohltí práce a pak už se ti vlastně ani nechce, takže si řekneš, že začneš zítra. A ten správný zítřek je zatím v nedohlednu. Tak konec odkládání, zabal si vše potřebné a hurá do posilovny!
Ve větších městech asi úplně nezáleží na tom, jaké fitness centrum zvolíš. Máš široký výběr a v podstatě všechny posilovny disponují podobným vybavením. V menších městech se to může značně lišit, tam je třeba se podívat, jak fitko vypadá. Proto doporučuji před zakoupením permanentky fitness centrum odzkoušet na vlastní pěst a teprve potom se rozhodnout.
No jo, ale co dělat, když se cvičením teprve začínáš? Máš hned několik možností:
Sama nebo s kamarádkou
Do fitka můžeš vyrazit sama na vlastní pěst, nebo vzít kamarádku, protože všichni víme, že ve dvou se to lépe táhne. Cviky si můžeš najít na netu, nebo si stáhnout do mobilu aplikaci, kde najdeš potřebný popis cviků, počet sérií a jejich vzájemné střídání podle toho, jestli chceš zhubnout, nebo nabírat svalovou hmotu. Určitě je to fajn, jenže pokud jsi ještě nikdy činky nedržela v ruce, hrozí ti, že se naučíš cvičit špatně. Sice se každý pohyb počítá, ale přeci jen jde také o tvé zdraví a bezpečnost. Takže pokud jsi opravdový začátečník, bude lepší, když si alespoň na prvních pár lekcí zaplatíš osobního trenéra.
S trenérem
Je to rozhodnutí trochu dražší, ale určitě se ti vyplatí, protože nebudeš dělat zbytečné chyby, které by brzdily tvou motivaci, progres a hlavně tvé zdraví. Není potřeba si trenéra platit dlouhodobě, ale na pár začátečnických tréninků je na místě někoho na pomoc mít. Ceny osobního trenéra se pohybují od 500 korun za hodinu výše. Správný trenér by se ti měl naplno věnovat celou hodinu. Měl by ti umět vysvětlit, jak se správně před cvičením protáhnout a zahřát, jak máš správně cvičit a proč to máš tak dělat, abys to byla schopná pochopit a zapamatovat si to. Měl by k tobě být otevřený a mít přátelský, ale přitom odborný přístup.
Trenér s tebou v posilovně není od toho, aby ti počítal počty sérií a opakování. Má tě naučit, jak poskládat cviky pro jednotlivé partie těla, abys pak mohla v budoucnu cvičit sama a věděla si rady. Pokud ti bude trenér nabízet suplementy (výživové doplňky) pak věz, že při prvních trénincích jsou opravdu zbytečné. Nejprve bys měla mít vyřešenou stravu. Suplementy jsou pouze doplněk. Správný osobní trenér ti nejdřív vysvětlí, jak změnit jídelníček, aniž by ti nutil nějaké další doplňky. Pokud má trenér své tréninky na suplementech postavené, měla bys zvážit, zda se neporozhlédnout po někom jiném.
Poprvé ve fitness centru
Po dlouhé roční pauze, kdy jsme nemohli téměř nic, je většina z nás na pohyb vysloveně natěšená. A tak není divu, že bys v posilovně nejraději přespávala. Jenže pokud začínáš, neměla bys to přehánět, ideální pro tebe bude, když začneš trénovat 2x, maximálně 3x týdně po dobu jedné hodiny, aby se tvé tělo adaptovalo na nový typ zátěže. Postupem času můžeš tréninky a dobu trvání navyšovat, ale ze začátku to opravdu není na místě, mohla by ses totiž přetrénovat. Vhodné také není dávat si na činky hned vysoké váhy, pro začátek ti postačí váha tvá vlastní a až si upevníš správnou techniku jednotlivých cviků (například dřepů, benchpressu, tlaků, cviků na ramena apod.), tak můžeš přejít na těžší váhy. Zdraví nebezpečné může být začínat cvičit v těhotenství, pokud jsi nikdy předtím necvičila, tak ani v tuhle dobu nezačínej a počkej, až budeš mít po porodu. Pokud máš za sebou zranění nebo operaci, nejdříve bych doporučil konzultaci s lékařem, abys předešla zbytečným problémům.
Kruhový trénink
Kruhový trénink je v poslední době velmi oblíbený druh posilování, který spočívá v plnění „úkolů“ na jednotlivých stanovištích během určitého časového úseku. Například na jednom stanovišti budeš dělat dřepy půl minuty, na druhém sedy lehy, na třetím cviky s míčem. Možností a cviků je opravdu mnoho a záleží především na trenérovi, jak ti trénink poskládá. Lekce kruhového tréninku většinou probíhají ve skupinách, a tak máš možnost si zasportovat s přáteli pod vedením odborníka. Pokud nechceš zvedat jenom činky, tak je tento typ tréninku právě pro tebe!
Co si mám vzít s sebou?
Tak teď už víš, jaký typ tréninku si vybrat, ale máš tušení, co si máš vzít na sebe? Není potřeba si na své první tréninky ve fitness centru kupovat drahé značkové tepláky, legíny či sportovní sety. Bude ti stačit, když si vezmeš nějaké pohodlné sportovní oblečení, které ti bude vyhovovat a budeš se v něm cítit dobře. Uvidíš, že většina lidí bude oblečena podobně, takže si z toho nemusíš vůbec dělat hlavu.
Není potřeba si s sebou balit kufr jako na dovolenou. Postačí ti malá taška, do které se ti vejde tvé oblečení, ručník, vhodné přezůvky, láhev s vodou, menší svačina po tréninku a sprchový gel, pokud máš v plánu se vykoupat.
Proč začít cvičit?
Asi největší motivací pro tebe bude docela určitě shození nadbytečných kil a vyrýsování postavy do plavek. Však která žena by nechtěla mít krásně ploché bříško? Ale to není zdaleka všechno. Cvičení tě ovlivňuje i zevnitř, zejména tvou psychiku. Zdravě přispívá k růstu tvého sebevědomí a uvolňuje hormon štěstí, díky kterému se cítíš po tréninku dobře! A to už se vyplatí vyrazit do posilky, co říkáš?
foto-zdroj: shutterstock.com