Ceny rostou. Jak a kam správně investovat?

Kam ukládat peníze v době, kdy je inflace na nejvyšší míře za posledních 15 let? Jak spořit dětem na školu a kdy už je potřeba nechat si poradit od zkušeného finančního poradce? Zeptali jsme se jedné z nich.

poradna-1100x618.jpg Zdroj: Orka Ventures

Ráda bych svým dětem zajistila opravdu kvalitní vzdělání. Kolik bych podle vás měla mít našetřeno, až jim bude kolem 15 let, aby si mohly dovolit studium na skutečně dobré střední či vysoké škole? A do čeho peníze průběžně ukládat?

Záleží na tom, jakou přesně úroveň a jakou kvalitu školy budete chtít dětem dopřát. Například roční školné a vedlejší náklady na Oxfordu se mohou vyšplhat až na 40 tisíc liber, což je v přepočtu 1,2 milionu korun. Na dokončení takové školy je tak potřeba dohromady zhruba 6 milionů korun. Náklady se však dají snížit různými stipendii. Ne každý sice musí mířit rovnou na Oxford, nicméně i na dostupnějších školách je pro kvalitní vzdělání nutné počítat s řádově stovkami tisíc korun ročně. Proto bych doporučila peníze pravidelně investovat do akciových fondů, kde je na 15letém horizontu dle mého názoru poměrně vysoká pravděpodobnost dostatečného zhodnocení.

Jak při prudkém růstu cen v ekonomice ochránit úspory před ztrátou hodnoty? Dá se tento cíl zajistit i jinak než investováním? A jak dlouho se podle vás může inflace udržet tak vysoko, jak už skoro 15 let nebyla?

Inflace jako taková je normální, trvalý a pro ekonomiku do značné míry žádoucí jev. Úspory je proto proti růstu cenové hladiny potřeba chránit pořád. Druhá věc je ale inflace na úrovni, kterou máme v Česku nyní. Pokud ceny rostou meziročně nejrychleji za posledních téměř 15 let, lze se tomu efektivně bránit víceméně jen investováním. Na spořicích účtech či jiných bankovních produktech zhodnocení překonávající stávající inflaci rozhodně nečekejte.

Je však třeba dodat, že spolu s šancí na dostatečný zisk přichází také určité riziko. Vždy bych varovala před dluhopisy s vysokými úrokovými sazbami, například nad 10 % ročně. Také je nutné si uvědomit, že vysoká inflace je většinou přechodný jev. Míra inflace, kterou zažíváme nyní, je dočasná a za 1-2 roky bude pryč. Obecně je dobré mít peníze investované v rozumném a vyváženém mixu investičních nástrojů (dluhopisy, spoření, akcie). Pak by vás inflace neměla překvapit.

Úrokové sazby šly v poslední době rychle nahoru, ale banky to do zhodnocení vkladů na účtech ještě skoro nepromítly. Jak dlouho budou podle vás ještě vyčkávat?

Banky nemají důvod „půjčovat si“ peníze draze od veřejnosti. Naopak, mají volných peněz dost a potřebují je spíše samy půjčit dál, aby na úvěrech vydělaly. Na výraznější růst sazeb na spořicích účtech nabízených bankami proto zapomeňte. Když už vám banka nabídne úročení 2-3 % ročně, pak přidá i omezení výše úložky na maximálně několik set tisíc korun. Jediná motivace bank úročit vklady je přimět klienty, aby u dané banky zůstali a uskutečňovali dál transakce, ze kterých má finanční dům zisk (např. platby kartou). Na nic tedy nečekejte a svoji volnou hotovost, kterou nebudete nějaký čas potřebovat, investujte do vyváženého portfolia. S jeho nastavením si můžete nechat poradit od profesionálního finančního poradce.

Odpovídala Monika Stárková:

Monika Stárková, Group Controller v islandsko-britsko-české fintech skupině Orka Ventures, jež se zaměřuje na on-line poskytování hotovostních spotřebitelských úvěrů a předplacených debetních karet na několika trzích střední a severní Evropy, je zkušená finanční manažerka s bohatou praxí v oblasti controllingu, vedení účetnictví a účetního auditu či daňové problematiky. Má rozsáhlé znalosti nejen o lokálním, ale také o mezinárodním finančním prostředí. Vystudovala VŠE v Praze, a ještě během studií nastoupila do poradenské společnosti Deloitte, kde se začala věnovat oblasti daňového a účetního auditu. Po šesti letech se přesunula na klientskou stranu, když se stala finanční manažerkou české pobočky přední módní značky PRADA. Následně několik let pracovala v technologické společnosti Avast, v níž odpovídala za finanční řízení několika regionů. Vedle působení na manažerských pozicích v různých společnostech také spoluzaložila a po finanční stránce vede platformu infoprolekare.cz, která se věnuje poradenství pro lékaře a zdravotnické specialisty v oblasti administrativy a účetnictví ve vztahu k pojišťovnám a dalším subjektům aj.

28.2.2022 9:41| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: motivace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist